aA
Europos Sąjunga trečiadienį pradėjo naują teisinį procesą dėl Lenkijos vykdomų reformų, anot Briuselio, keliančių grėsmę teismų nepriklausomumui.
ES pradėjo tyrimą dėl galimai Lenkijos įvykdyto teismų nepriklausomumo pažeidimo
© AP / Scanpix

Tai naujausias žingsnis jau ilgai vykstančiame Europos Komisijos ginče su dešiniojo sparno vyriausybėmis Rytų Europoje, kurias Briuselis kaltina nepaisant pamatinių ES vertybių.

Trečiadienį pradėtas procesas yra jau ketvirtas, kurį Europos Komisija inicijuoja prieš Varšuvą nuo to laiko, kai Lenkijos konservatorių vyriausybė ėmė siekti naujų priemonių teisėjų darbui ir karjeroms kontroliuoti.

Kai kurios šių reformų jau buvo sušvelnintos ar atšauktos, bet Lenkijos vyriausybė toliau stumia naujas drausmines taisykles, kurioms nepritaria Briuselis.

Europos Komisija nurodė, kad naujausia pažeidimų tyrimo procedūra „turi užtikrinti Lenkijoje teisėjų nepriklausomumą“ nuo „politinės kontrolės“.

Apie procedūrą paskelbė Europos Komisijos pirmininkės pavaduotoja Vera Jourova, kuri sausio mėnesį buvo nuvykusi į Lenkiją išreikšti susirūpinimo premjero Mateuszo Morawieckio (Mateušo Moraveckio) vyriausybei.

„Valstybės narės gali reformuoti savo teismų sistemas, bet turi tai daryti nepažeisdamos ES sutarčių“, – sakė ji žurnalistams per vaizdo ryšiu transliuotą spaudos konferenciją Briuselyje.

„Yra aiški rizika, kad nuostatomis dėl drausminio režimo prieš teisėjus, be kitų dalykų, gali būti naudojamasi siekiant politiškai kontroliuoti teismų sprendimų turinį, – sakė ji. – Tai Europos klausimas, nes lenkų teismai taiko Europos įstatymus. Teisėjai iš kitų šalių privalo tikėti, kad lenkų teisėjai veikia nepriklausomai.“

„Šis abipusis pasitikėjimas yra mūsų bendrosios rinkos pamatas“, – perspėjo V. Jourova ir skyrė Varšuvai du mėnesius atsakyti į veiksmą, kuris „negalėjo būti netikėtas“.

Įtampa


Pasak Europos Komisijos, minimu įstatymu „didinamas bylų, kuriose teismų sprendimų turinį galima vertinti kaip drausminį pažeidimą, skaičius“.

„Todėl šiuo drausminiu režimu galima naudotis kaip politinės teismų sprendimų turinio kontrolės sistema“, – pabrėžia Komisija.

Įtampą pademonstravo ir atvejis, kai Vokietijos teismas vasario mėnesį atsisakė išduoti Lenkijai vieną įtariamąjį, priežastimi nurodydamas nuogąstavimus, kad dėl teismų reformų Lenkijoje jis gali nesulaukti teisingo teismo.

Nuo 2017 metų prieš Lenkiją buvo pradėtos dar trys pažeidimų tyrimo procedūros.

Pirmąsias dvi, susijusias su paprastų teismų ir Aukščiausiojo Teismo teisėjų išėjimo į pensiją sąlygomis, parėmė Europos Teisingumo Teismas (ETT).

Dėl trečios procedūros, susijusios su naujomis taisyklėmis teisėjams, ETT nurodė Lenkijai balandžio 8-ąją sustabdyti naują Aukščiausiojo Teismo Drausmės bylų kolegiją, kol bus priimtas galutinis sprendimas.

Aukščiausiojo Teismo pirmininkė Malgorzata Gersdorf nurodė sustabdyti kolegijos darbą, bet sprendimas buvo užginčytas ir šis klausimas buvo perduotas Konstituciniam Tribunolui.

Europos Komisija 2017 metais taip pat inicijavo procedūrą prieš Lenkiją pagal ES sutarties 7-ąjį straipsnį, teoriškai galinčią vesti prie politinių sankcijų.

Šį mechanizmą, numatytą teisinės valstybės principo „rimtų pažeidimų“ ES narėse atvejams, Europos Parlamentas yra inicijavęs prieš Viktoro Orbano valdomą Vengriją.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(3 žmonės įvertino)
3.3333

Top naujienos

Detektyvo verta lietuvius pasaulyje išgarsinusi kovido istorija – kaip Anykščiuose radome kamerūnietišką atmainą (46)

Centrinėje Afrikoje paplitusią koronaviruso atmainą pirmiau nei Europos ar Afrikos mokslininkai...

Ekspertas apie jau ir Europoje plintančią COVID-19 atmainą: turime naują priešą, simptomai glumina (434)

Koronaviruso atmaina, sukėlusi katastrofišką antrąją COVID-19 bangą Indijoje, yra iki šiol...

COVID-19 statistika: pastarąją parą šalyje 117 naujų susirgimų koronavirusu, nuo infekcijos mirė dar 3 žmonės per praėjusią parą šalyje paskiepyta 5,6 tūkst. žmonių (45)

Praėjusią parą šalyje nustatyta 117 naujų COVID-19 atvejų, nuo šios ligos mirė trys žmonės,...

Vytautas Jokubauskas. Nustokime ryti savo vaikus (6)

Nuo šio tūkstantmečio pradžios neturime nė vieno aukšto rango politiko ar verslininko, kuris...

SAM atstovas: išpilamų vakcinų nuo koronaviruso kiekiai Lietuvoje išaugo tris, keturis kartus (9)

Per savaitę išpilamų vakcinų nuo koronaviruso kiekiai pastaruoju metu išaugo tris ar keturis...

Ilgai netikrintas elektros skaitiklis atsirūgo dvigubai – pasirenkant tiekėją verta pasitikrinti kiekvienam (172)

Tūkstančiai nedeklaruotų kilovatvalandžių elektros energijos vilniečių šeimai pavirto...

Vaidas Čeponis | D+

Čepas veža Algirdą Toliatą – apie aistrą motociklams, sporto svarbą ir moterų „muštynes“

Vienas populiariausių kunigų Lietuvoje Algirdas Toliatas neabejingas sportui ir sveikai...

„Danija pralaimėjo, bet gyvybė laimėjo“: mums visiems buvo priminta, kas gyvenime svarbiausia danų gydytojo ir trenerio komentarai (37)

„Danija pralaimėjo, bet gyvybė laimėjo“, – skelbia Danijos spauda po to, kai šalies futbolo...

Pasieniečiai sulaikė į Lietuvą iš Baltarusijos neteisėtai įžengusius 58 migrantus (74)

Švenčionių ir Ignalinos rajonuose pasieniečiai sulaikė į Lietuvą iš Baltarusijos neteisėtai...

Baltarusijos opozicijos lyderė Cichanouskaja: būtinos „griežtos“ sankcijos (12)

Baltarusijos opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja viliasi, kad tarptautinė bendruomenė priims...