aA
Europos Sąjunga trečiadienį pradėjo naują teisinį procesą dėl Lenkijos vykdomų reformų, anot Briuselio, keliančių grėsmę teismų nepriklausomumui.
ES pradėjo tyrimą dėl galimai Lenkijos įvykdyto teismų nepriklausomumo pažeidimo
© AP / Scanpix

Tai naujausias žingsnis jau ilgai vykstančiame Europos Komisijos ginče su dešiniojo sparno vyriausybėmis Rytų Europoje, kurias Briuselis kaltina nepaisant pamatinių ES vertybių.

Trečiadienį pradėtas procesas yra jau ketvirtas, kurį Europos Komisija inicijuoja prieš Varšuvą nuo to laiko, kai Lenkijos konservatorių vyriausybė ėmė siekti naujų priemonių teisėjų darbui ir karjeroms kontroliuoti.

Kai kurios šių reformų jau buvo sušvelnintos ar atšauktos, bet Lenkijos vyriausybė toliau stumia naujas drausmines taisykles, kurioms nepritaria Briuselis.

Europos Komisija nurodė, kad naujausia pažeidimų tyrimo procedūra „turi užtikrinti Lenkijoje teisėjų nepriklausomumą“ nuo „politinės kontrolės“.

Apie procedūrą paskelbė Europos Komisijos pirmininkės pavaduotoja Vera Jourova, kuri sausio mėnesį buvo nuvykusi į Lenkiją išreikšti susirūpinimo premjero Mateuszo Morawieckio (Mateušo Moraveckio) vyriausybei.

„Valstybės narės gali reformuoti savo teismų sistemas, bet turi tai daryti nepažeisdamos ES sutarčių“, – sakė ji žurnalistams per vaizdo ryšiu transliuotą spaudos konferenciją Briuselyje.

„Yra aiški rizika, kad nuostatomis dėl drausminio režimo prieš teisėjus, be kitų dalykų, gali būti naudojamasi siekiant politiškai kontroliuoti teismų sprendimų turinį, – sakė ji. – Tai Europos klausimas, nes lenkų teismai taiko Europos įstatymus. Teisėjai iš kitų šalių privalo tikėti, kad lenkų teisėjai veikia nepriklausomai.“

„Šis abipusis pasitikėjimas yra mūsų bendrosios rinkos pamatas“, – perspėjo V. Jourova ir skyrė Varšuvai du mėnesius atsakyti į veiksmą, kuris „negalėjo būti netikėtas“.

Įtampa


Pasak Europos Komisijos, minimu įstatymu „didinamas bylų, kuriose teismų sprendimų turinį galima vertinti kaip drausminį pažeidimą, skaičius“.

„Todėl šiuo drausminiu režimu galima naudotis kaip politinės teismų sprendimų turinio kontrolės sistema“, – pabrėžia Komisija.

Įtampą pademonstravo ir atvejis, kai Vokietijos teismas vasario mėnesį atsisakė išduoti Lenkijai vieną įtariamąjį, priežastimi nurodydamas nuogąstavimus, kad dėl teismų reformų Lenkijoje jis gali nesulaukti teisingo teismo.

Nuo 2017 metų prieš Lenkiją buvo pradėtos dar trys pažeidimų tyrimo procedūros.

Pirmąsias dvi, susijusias su paprastų teismų ir Aukščiausiojo Teismo teisėjų išėjimo į pensiją sąlygomis, parėmė Europos Teisingumo Teismas (ETT).

Dėl trečios procedūros, susijusios su naujomis taisyklėmis teisėjams, ETT nurodė Lenkijai balandžio 8-ąją sustabdyti naują Aukščiausiojo Teismo Drausmės bylų kolegiją, kol bus priimtas galutinis sprendimas.

Aukščiausiojo Teismo pirmininkė Malgorzata Gersdorf nurodė sustabdyti kolegijos darbą, bet sprendimas buvo užginčytas ir šis klausimas buvo perduotas Konstituciniam Tribunolui.

Europos Komisija 2017 metais taip pat inicijavo procedūrą prieš Lenkiją pagal ES sutarties 7-ąjį straipsnį, teoriškai galinčią vesti prie politinių sankcijų.

Šį mechanizmą, numatytą teisinės valstybės principo „rimtų pažeidimų“ ES narėse atvejams, Europos Parlamentas yra inicijavęs prieš Viktoro Orbano valdomą Vengriją.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(3 žmonės įvertino)
3.3333

Top naujienos

Naujai viruso bangai rudenį reikia ruoštis jau dabar: modernios priemonės patikrai pasieniuose jau egzistuoja (218)

Atsižvelgiant į jau turimas žinias apie koronavirusą ir sezoniškumą, yra nemaža rizika, kad...

Koronavirusas Baltarusijoje: rizikuoja jau ne tik Lietuva, bet ir visa ES (234)

Iš pradžių Baltarusija neigė koronavirusą ir netgi juokėsi iš galimos pandemijos. Šiuo metu...

Ambicingame 6,3 mlrd. plane Lietuvai pasigedo kelių esminių akcentų: planuojame nubėgti maratoną, bet vos paeiname (90)

Finansų ministerijos pristatyme ilgalaikių investicijų ekonomikos skatinimui plane iš viso...

Orai: atsitraukus lietui aplankys vasariška šiluma (7)

Antradienio naktį Lietuvoje savo pozicijas sustiprins aukšto atmosferos slėgio sūkurys. Debesų...

Vašingtono sprendimas – JAV antausis Maskvai ar dar vienas smūgis Europos kariniam saugumui (329)

Viena vertus, Vašingtonas aiškiai parodė Rusijai jos vietą. Kita vertus, tai rodo ir vis...

Veryga: karantiną bus siūloma pratęsti ir vasarą papildyta 15.15 (968)

Spaudos konferencijoje ministras Aurelijus Veryga sakė, kad karantiną bus siūloma pratęsti ir...

Viktoras Bachmetjevas

Esminiai dalykai: pokalbis su Algirdu Davidavičiumi: ką labiausiai pasaulyje norėtų pakeisti filosofas? (1)

Jūsų dėmesiui jau antroji atsinaujinusios laidos „ Esminiai dalykai “ dalis. Šį kartą...

Vilčių nugalėti koronavirusą teikia jau seniai sukurta vakcina (46)

Didelis sergamumas ir mirtingumas nuo tuberkuliozės . Tokiais liūdnais pasiekimais pasaulyje...

Veždama neįgalų tėvą namo 15-metė dviračiu numynė 1200 km (23)

15-metė Jyoti Kumari išvyko iš savo kaimo ir numynė dviračiu 1200 km, veždama ir neįgalų...

62-ejų Sharon Stone bėgantys metai – nė motais: filmų ikona gerbėjus lepina kadrais vien su bikiniu, nesivargina ir dėl grimo (60)

Amerikiečių aktorė, prodiuserė ir buvęs modelis Sharon Stone surado saulėtąją laikotarpio,...

|Maža didelių žinių kaina