aA
Europos Sąjungos lyderiai penktadienį perspėjo, kad Didžioji Britanija galėtų tapti grėsminga varžove, britų premjero konservatoriams triuškinamai laimėjus parlamento rinkimus ir jau beveik patvirtinus „Brexit“ skyrybų susitarimą.
Emmanuelis Macronas, Angela Merkel
Emmanuelis Macronas, Angela Merkel
© AFP / Scanpix

Briuselyje susitinkantys ES vadovai lengviau atsiduso, kad britų rinkėjai pagaliau pasiuntė aiškią žinią ir užbaigė ilgiau nei trejus metus Europą varginusios krizės bent jau pirmąjį etapą.

ES valstybės, su Prancūzija ir Vokietija priešakyje, pareiškė, kad dės pastangas sudaryti prekybos susitarimą iki 2020 metų pabaigos, tačiau perspėjo, kad naujajame susitarime turės būti atsižvelgiama į Europos vertybes ir normas.

„Negali būti nė kalbos, kad sutartis bus sudaryta bet kokia kaina“", – sakė ES Vadovų Tarybos pirmininkas Charles'is Michelis po derybų vykusioje spaudos konferencijoje.

„Derybos bus baigtos, kai rezultatai bus subalansuoti ir garantuos įvairių aspektų laikymąsi“, – sakė buvęs Belgijos premjeras.

Vokietijos kanclerė Angela Merkel perspėjo, kad iš Europos Sąjungos pasitraukusi Didžioji Britanija bus ekonominė konkurentė „prie mūsų durų“ slenksčio, o Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas įžvelgė grėsmę, kad Londonas taps „nesąžiningu konkurentu“.

Šie perspėjimai atspindi ES susirūpinimą, kad Didžioji Britanija gali tapti vadinamuoju „Singapūru prie Temzės“ – prekybos galiūne, per kurią tarptautinės bendrovės įgis prieigą prie didžiulės ES rinkos, bet neprivalės laikytis jos taisyklių.

Briuselis taip pat nerimauja dėl B. Johnsono užmojų itin greitai sudaryti prekybos sutartį su Bendrija ir dėl galimų britų pastangų trikdyti kitų 27 bloko narių vienybę.

„Mūsų laukiantys terminai kelia didelį iššūkį“, – sakė Europos Komisijos vadovė Ursula von der Leyen, vesianti derybas kartu su ES vyriausiuoju derybininku Micheliu Barnier.

Dabar, kai „Brexit“ numatytas sausio 31 dieną, „vasario 1-ąją turime kibti į darbą“, pabrėžė ji.

„Jiems atsibodo“

Po derybų paskelbtame dokumente 27 ES šalių lyderiai paragino kurti „kiek įmanoma glaudesnius būsimus ryšius su JK“, bet perspėjo, kad šie ryšiai „turės būti grindžiami teisių ir įsipareigojimų pusiausvyra, taip pat sudaryti visiems lygias sąlygas“.

M. Barnier vadovaus prekybos deryboms, o Bendrijos lyderiai atidžiai stebės procesą ir „prireikus teiks tolesnes rekomendacijas, visiškai atitinkančias ES interesus“, sakoma išvadose.

Dabar prekybos susitarimas turi būti sudarytas iki 2020 metų pabaigos, tačiau B. Johnsonas iki liepos 1 dienos galės prašyti metams ar dviem pratęsti prekybos pereinamąjį laikotarpį. Tačiau rinkimų kampanijos metu jis teigė, kad niekada neprašys pratęsimo.

Jeigu B. Johnsonas atsisakys pratęsti derybas, tikėtina, kad 2020 metų pabaigoje gali iškilti grėsmė, jog Britanijai nepavyks sudaryti susitarimo. Tokiu atveju prekybos ryšiai su Bendrija gali staigiai nutrūkti ir iškilti pavojus šalies ekonomikai.

Po užtikrintos britų konservatorių pergalės ES lyderiai džiaugėsi, kad beveik pusketvirtų metų trukęs „Brexit“ sukeltas chaosas pagaliau baigsis.

„Daugelis narystės ES šalininkų balsavo už Johnsoną, nes jiems tiesiog atsibodo. Jie nori aiškumo“, – sakė Liuksemburgo premjeras Xavier Bettelis.

Ispanijos ministras pirmininkas Pedro Sanchezas pridūrė: „Politiniu požiūriu tai yra pralaimėjimas... bet dabar privalome išsaugoti kuo geresnius santykius, ir tai mes darysime artimiausius 11 mėnesių.“

„Norime, kad santykiai būtų kuo glaudesni, bet pasirūpinsime, kad būtų gerbiamos bendrosios rinkos normos“, – perspėjo jis.

BNS
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(10 žmonių įvertino)
4.0000

Top naujienos

Užsienyje gyvenančios lietuvės papasakojo, kiek čia kainuoja vaikų darželiai: apie tokią sumą, kokia – Lietuvoje, net nesvajoja (256)

Sostinėje pakilus valstybinių darželių kainoms, tėvai sujudo. Kai kurie už sausio mėnesį...

Alytaus zonoje – skandalingi įvykiai: naktį, įtariama, sumuštas buvusios „pupytės“ vyras Jakutis (209)

Alytaus pataisos namuose – skandalingi įvykiai: įkalinimoje įstaigoje, įtariama, kiti bausmę...

Po griežtų pareigūno žodžių išprievartautai merginai – atsiprašymas: netoleruoju prievartos bet kokiu pavidalu (30)

Antradienį instagramo paskyroje išprievartautą merginą įžeidęs pareigūnas Livijus S. nutarė...

Tomas Vaitelė

Trumpalaikės šlovės kalvė: jeigu ir laimėsime „Euroviziją“, tai netyčia (10)

Kasmet sausio ir vasario mėnesiai prasideda tuo pačiu: „kokios šiemet bus tendencijos“, „ar...

Šiurpūs pasaulio oro uostai: neįprasti keleivių patikrinimai, flomasteriu rašomi skrydžiai ir tuščias, auksu nulietas terminalas (16)

Ar matėte filmą „Terminalas“? Jo herojus, kurį vaidina Thomas Hanksas, papuola į kvailą...

Ginekologė: vienos vyno taurės motina gali nejausti, bet vaisiui tai – daug rimtesnė žala (8)

Pirmadienį pareigūnai pasidalijo informacija, kad savaitgalį Vilniuje girta moteris pagimdė...

Žinia kavos mėgėjams: ten, kur ji auginama, vietiniai jos net negeria (44)

Viena geriausių pasaulyje kavų auga Kenijoje . Tai žino kavos mylėtojai įvairiose pasaulio...

Intymi šeimos problema varo žmoną iš proto: naktimis norisi rėkt į pagalvę (197)

Aptarkime hipotetinę situaciją. Žmona, kuri tėra 30-ies ir nori aktyviai gyventi romantinį...

Radikalus smalsumas. Prof. Egidijus Rimkus apie klimato kaitą: neaišku, kiek žmonijos išgyvens (1)

Klimato kaita yra faktas, kurį mokslininkai tyrinėja jau keletą dešimtemčių. Profesorius...

|Maža didelių žinių kaina