aA
Lenkijos premjeras Mateuszas Morawieckis pirmadienį laišku kreipėsi į kitus Europos Sąjungos šalių lyderius, kuriame įspėjo, kad Bendrijai iškilusi grėsmė tapti „centralizuotai valdomu organizmu su demokratiniu būdu nekontroliuojamomis institucijomis“.

M. Morawieckis rašė, jog tai „pavojingas fenomenas, keliantis grėsmę mūsų Sąjungos ateičiai“. Visgi jis pridūrė, kad Lenkija išliks „lojalia nare“, ir paragino ES lyderius „būti atvirais dialogui“ dėl ES pertvarkos.

„Tikrai tikiu, kad drauge, abipusės pagarbos ir supratimo dvasia, neprimesdami savo valios kitiems, galime surasti sprendimą, sustiprinsiantį mūsų Europos Sąjungą“, – sakė jis.

Laiškas pasirodė prieš šią savaitę įvyksiantį ES viršūnių susitikimą ir po Lenkijos Konstitucinio Tribunolo šį mėnesį priimto sprendimo, ginčijančio ES teisės viršenybę.

Konstitucinio Tribunolo sprendimą kritikavo kitos ES narės, tokios kaip Prancūzija ir Vokietija, bet nekritikavo Vengrija. Analitikai sako, kad tai gali būti pirmasis žingsnis Lenkijos pasitraukimo iš ES link.

Lenkijos Konstitucinis Tribunolas pareiškė, kad dalis Europos Sąjungos sutarties straipsnių „nesuderinami“ su šalies konstitucija, ir įspėjo ES Teisingumo Teismą nesikišti į Lenkijos teismų sistemos reformas.

Šias reformas stumia Lenkijos valdančioji dešiniojo sparno partija „Įstatymas ir teisingumas“ (PiS); dėl jų Varšuva ir Briuselis ginčijasi jau daug metų.

ES sako, kad jomis pažeidžiamas teismų nepriklausomumas ir gali būti pakenkta demokratinėms reformoms, o Lenkijos vyriausybė teigia, kad jos būtinos siekiant išgyvendinti korupciją teismų sistemoje.

M. Morawieckis antradienį turėtų sakyti kalbą Europos Parlamente.

Savo laiške jis nurodė, kad ES įstatymų viršenybė „nėra neribota“ ir „nė viena suvereni valstybė“ negali to užginčyti.

„Šiandien mes susiduriame su labai pavojingu fenomenu, kai įvairios Europos Sąjungos institucijos uzurpuoja galias, kurios joms nepriklauso pagal sutartis, ir primeta valstybėms narėms savo valią“, – rašoma jame.

„Tai ypač akivaizdu šiandien, kai šiam tikslui naudojamos finansinės priemonės“, – sakė jis, kalbėdamas apie naujus Europos Komisijai suteiktus įgaliojimus sustabdyti ES išmokas, jeigu kyla grėsmė bendrijos nuostatoms dėl korupcijos arba įstatymo viršenybės.

M. Morawieckis perspėjo, kad „centralizuotai valdomos institucijos, neturinčios demokratinės kontrolės“ Briuselyje gali paversti ES „organizacija, prieštaraujančia mūsų bendroms vertybėms“.

EK vadovė: imsimės veiksmų

Europos Komisija imsis veiksmų, kad neleistų Lenkijai sukelti pavojaus Europos Sąjungos vertybėms ir sanglaudai, šios šalies teismui paskelbus išvadą, atmetančią dalies Bendrijos įstatymų viršenybę nacionalinės teisės atžvilgiu, antradienį pranešė EK vadovė Ursula von der Leyen.

„Negalime ir neleisime, kad būtų sukeltas pavojus mūsų bendroms vertybėms“, – U. von der Leyen sakė Europos Parlamento nariams Prancūzijos mieste Strasbūre.

„Šis sprendimas verčia abejoti ES pagrindais, – sakė Vokietijos politikė ir ES vykdomosios valdžios vadovė. – Tai tiesioginis iššūkis Europos teisinės tvarkos vienybei.“

Pasak jos, yra trys galimybės: pradėti naują pažeidimų procedūrą, imti taikyti naująjį biudžeto apsaugos mechanizmą, kad būtų sustabdytas lėšų skyrimas, arba taikyti 7 straipsnyje numatytą procedūrą, kuri galiausiai gali atimti iš Lenkijos balsavimo teises ES.

Ginčas, įvykęs Europos Parlamente, pabrėžė klausimo, kuris, pasak Briuselio ir Varšuvos, kelia grėsmę 27 valstybių bloko sanglaudai, rimtumą.

Po U. von der Leyen kalbėjęs Lenkijos ministras pirmininkas M. Morawieckis apkaltino ES „šantažu.“

M. Morawieckis, kalbėjęs ilgiau nei jam buvo skirta laiko, atsakė, kad „nepriimtina kalbėti apie finansines nuobaudas... Neleisiu, kad ES politikai šantažuotų Lenkiją.“

Šį mėnesį Lenkijos Konstitucinio teismo priimtas sprendimas, kuriuo kvestionuojamos kai kurios ES teisės aktų dalys, dar labiau padidino jau daugelį metų tvyrančią įtampą su Briuseliu.

EK ir Europos Parlamentas užsipuolė Varšuvą dėl veiksmų, kuriais siekiama panaikinti teisėjų nepriklausomumą, ir dėl kitų politikos priemonių, kurios, kaip manoma, silpnina demokratiją.

Analitikai teigia, kad šis sprendimas gali būti pirmas žingsnis link to, kad vieną dieną Lenkija išstos iš ES.

Tačiau M. Morawieckis tvirtino, kad Lenkijos vieta yra ES ir kad ES teisė, kylanti iš jos sutarčių, taikoma tik tam tikrose srityse, o visais kitais atvejais Lenkijos nacionalinė konstitucija yra viršesnė.

BNS
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(54 žmonės įvertino)
4.2037

Top naujienos

Seimo nariams sugrįžusios privilegijos kursto nesutarimus: kodėl jiems reikia padėti nuomotis automobilius? (52)

Seimo nariai vėl galės nuomotis automobilius už parlamentines lėšas. Tokią tvarką prieš...

Trečia pergalė Eurolygoje: „Žalgiris“ įveikė lietuviškąjį Vitorijos klubą (185)

Ketvirtadienio vakarą Kauno „Žalgirio“ (3/10) krepšininkai savo arenoje 72:68 (21:19, 19:13,...

Žiema įsitvirtino: artimiausiomis dienomis – sniegas ir šaltis (1)

Darganas atnešęs ciklonas pamažu ims trauktis. Penktadienį dangus jau nebus visiškai apniukęs,...

Lietuviai nustemba, kad ši procedūra atliekama ir Lietuvoje: po jos nebereikia galvoti apie kontracepciją visą likusį gyvenimą (104)

Vazektomija – pasaulyje vienas populiariausių kontracepcijos būdų, be to, savo patikimumu...

Spyruoklės Nebo kojose gelbėjo Lekavičių: kažkas neįtikėtino (2)

Lukas Lekavičius kaip visada santūriais žodžiais įvertino savo paties taškų seriją lemiamu...

Šį spalvos derinį privalote įtraukti į savo garderobą: šaltąjį sezoną jis bus madingiausias (18)

Rudenį ir žiemą esame pratę prie mažiau spalvingų derinių, net ir įvaizdžio detales renkamės...

Pirmąsyk pranašumą prieš savo oponentą pajutęs Zdovcas: apie kokybę kalbėsime laimėję išvykoje (4)

Lukas Lekavičius uždarė rungtynes 8 taškais iš eilės padarydamas tai, kuo kur kas anksčiau...

Nokautas Karbauskiui: Lazdijuose neliko LVŽS skyriaus, partiečiai perbėgo pas Skvernelį (205)

Ketvirtadienio vakarą vykusiame Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ( LVŽS ) Lazdijų...

D+Vaidas Saldžiūnas

Ko išsigando Putinas ir Lukašenka: bauginantys pareiškimai rodo silpnąsias vietas (3)

Mes nubrėžėme savo raudonąsias linijas, jei jų nesilaikysite, susilauksite atsako. Tokiais...

Gydytojas išskyrė 4 širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnius, į kuriuos kiekvienas turėtų atkreipti dėmesį (5)

Kasmet atnaujinamas mirties priežasčių sąrašas rodo, kad Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje,...