„Kai kurie iš šių pranešimų yra pribloškiantys; esu labai susirūpinusi, – sakė Y. Johansson. – Būtina tai ištirti.“

Y. Johansson, ketvirtadienį vakare susitiksianti su Graikijos migracijos ministru Nočiu Mitaračiu ir Kroatijos vidaus reikalų ministru Davoru Božinovičiumi, taip pat išreiškė susirūpinimą dėl „įrodymų apie piktnaudžiavimą ES lėšomis“, suteiktomis narėms apsaugoti savo sienas.

D. Božinovičius ketvirtadienį pareiškė, kad jo šalies policija tiria pranešimus apie migrantų išstūmimą, televizijai RTL parodžius vaizdo įrašus, kaip pranešama, nufilmuotus birželį netoli sienos su Bosnija.

Tuose įrašuose matyti, kaip balaklavas užsidėję vyrai muša migrantus lazdomis ir stumia juos atgal į Bosniją.

Prie filmavimo prisidėję korespondentai iš septynių šalių teigia atskleidę „sistemą“, esą vadovaujamą policijos „specialiųjų padalinių“, slepiančių savo tapatybę.

Tyrime taip pat dalyvavo reporterių iš Vokietijos visuomeninio transliuotojo ARD, prancūzų laikraščio „Liberation“, kroatų ir serbų žiniasklaidos, olandų tyrimų platformos „Lighthouse Reports“.

„Šiandien vietoje dirba ekspertų grupė, nustatanti, kas ir kur įvyko, kas prie to prisidėjo“, – žurnalistams sakė D. Božinovičius.

„Paskui apsispręsime dėl tolesnių veiksmų“, – pridūrė jis, pabrėždamas, kad „Kroatijos policijoje nėra vietos smurtui“.

Europos Sąjungai priklausanti Kroatija yra dalis vadinamojo Balkanų maršruto. Juo migrantai, bėgantys nuo karo ir skurdo Artimuosiuose Rytuose, Azijoje ir Afrikoje, keliauja į Vakarų Europą. Į Kroatiją jie atvyksta daugiausia iš Bosnijos.

Žmogaus teisių grupės ir nepriklausoma žiniasklaida reguliariai kaltina Zagrebą dėl policijos smurto prieš migrantus.

2020 metais žmogaus teisių organizacija „Amnesty International“ apkaltino ES žiūrint pro pirštus į tokią politiką.

Žmogaus teisių kontrolieriai citavo Bosnijos gydytojų ir kai kurių migrantų pareiškimus, kad bandžiusieji kirsti sieną buvo mušami metaliniais strypais, lazdomis ir pistoletais, o paskui siunčiami atgal į Bosniją.

Zagrebas kategoriškai atmeta tokius kaltinimus. Kaip ketvirtadienį pareiškė VRM vadovas D. Božinovičius, Kroatija tesaugo save ir bloką nuo neteisėtos migracijos.

Kiti vaizdo įrašai ir liudininkų parodymai atkreipia dėmesį į Graikiją. Teigiama, kad šalies specialieji pakrančių apsaugos padaliniai Egėjo jūroje sulaiko migrantų laivus ir palieka atvykėlius dreifuoti ant oranžinių plaustų, kartais gaminamų už ES pinigus.

„Amnesty International“ pavadino „nerimą keliančiais“ įtarimus, kad Briuselis „ir toliau pro pirštus žiūri į šiurkščius ES teisės pažeidimus ir netgi toliau finansuoja policijos ir pasienio operacijas kai kuriose iš šių šalių“.

Šaltinis
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (21)