aA
Europos šalys privalo palaikyti Turkijos „sprendimus“ Sirijoje, jei nori išspręsti migrantų krizę, trečiadienį pareiškė turkų prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas, apkaltinęs Europą „trypiant“ pabėgėlių teises.
Recepas Tayyipas Erdoganas
Recepas Tayyipas Erdoganas
© AP / Scanpix

Tūkstančiai migrantų plūstelėjo prie Graikijos sienos, R. T. Erdoganui praėjusią savaitę paskelbus, kad jiems bus nebetrukdoma keliauti į Europą.

Vienas turkų pareigūnas trečiadienį pareiškė, kad nuo graikų ugnies prie Turkijos ir Graikijos sienos vienas migrantas žuvo ir dar penki buvo sužeisti.

Atėnai šią informaciją paneigė, tačiau naujienų agentūros AFP fotografas anksčiau pranešė matęs, kaip buvo į koją pašautas migrantas, kai jis su grupe pabėgėlių bandė lipti per tvorą šalia oficialaus sienos kirtimo punkto Pazarkulėje.

Tada pabėgėliai ėmė svaidyti akmenis į graikų policininkus, kurie atsakė ašarinėmis dujomis, aidint šūviams ir riksmams.

„Jeigu Europos šalys nori išspręsti šią problemą, jos privalo paremti Turkijos pastangas dėl politinių ir humanitarinių sprendimų Sirijoje“, – pareiškė Turkijos prezidentas, kurio kalba buvo transliuojama per televiziją.

„Visos Europos šalys, šiandien uždarančios savo sienas pabėgėliams, bandančios nustumti juos atgal smogdamos jiems ir skandindamos jų valtis, faktiškai net į juos šaudydamos, trypia visuotinę žmogaus teisių deklaraciją“, – kalbėjo R. T. Erdoganas Ankaroje.

Turkija jau yra priėmusi apie 4 mln. pabėgėlių, daugiausia sirų, ir kovoja su Sirijos režimu, siekdama užkirsti kelią naujam pabėgėlių antplūdžiui iš Idlibo - paskutinio sukilėlių bastiono, kurį nuo gruodžio intensyviai atakuoja Rusijos aviacijos palaikomos Damasko režimo pajėgos.

Nuo puolimo pradžios beveik milijonas Idlibo gyventojų paliko savo namus, tačiau šiuo metu jie negali patekti į Turkiją.

R. T. Erdoganas išreiškė viltį, kad ketvirtadienį Maskvoje numatytas jo susitikimas su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu atvers kelią greitoms paliauboms.

Paliaubos?


Nors yra skirtingose fronto pusėse, Damasko sąjungininkė Maskva ir opozicijos kovotojus remianti Ankara palaikė kontaktus. Tačiau šalių santykiai smarkiai pablogėjo, pastarosiomis savaitėmis Idlibe žuvus daugiau kaip pusšimčiui turkų karių.

Gynybos ministerija trečiadienį pranešė, kad pastarąją parą nuo Damasko režimo ugnies žuvo trys turkų kariai.

Turkija pranešė "iškart" surengusi atsakomąją ataką, o padėtį Sirijoje stebinti nevyriausybinė organizacija „Syrian Observatory for Human Rights“ (SOHR) informavo, kad per turkų bepilotės skraidyklės smūgius Idlibo provincijos Sarakibo rajone žuvo devyni Damasko režimo pajėgų nariai.

Ankara praėjusį savaitgalį oficialiai paskelbė apie karinius veiksmus prieš Sirijos pajėgas ir pareikalavo, kad jos atsitrauktų iki pozicijų, numatytų 2018 metais Sočyje su Rusija pasirašytame susitarime.

"Tikimės, kad Rusija vykdys savo, kaip šalies garantės, pažadus ir sustabdys režimo atakas, taip pat pasinaudos savo įtaka režimui ir įtikins jį laikytis Sočio susitarime numatytų sienų", - sakė Turkijos gynybos ministras Hulusi Akaras, kurį citavo transliuotojas NTV.

Tačiau daugelis ekspertų sako, kad Rusija pasiryžusi padėti Damasko vyriausybei susigrąžinti visos šalies teritorijos kontrolę.

"Po V. Putino ir R. T. Erdohano susitikimo gali būti paskelbtos paliaubos, tačiau jos būtų tik dėl akių", - naujienų agentūrai AFP sakė vienas Vakarų diplomatas.

Į Lesbą atplaukę migrantai bus apgyvendinti karinio jūrų laivyno laive


Į Graikijos Lesbo salą siunčiamas graikų karinio jūrų laivyno laivas, kuriame bus apgyvendinta šimtai migrantų, pastarosiomis dienomis atplaukusių į salą su nesibaigiančia pabėgėlių banga iš Turkijos, pranešė pareigūnai.

Šaltinis Graikijos gynybos ministerijoje sakė, kad migrantai šiame transportiniame laive gyvens tol, kol žemyninėje šalies dalyje bus įkurtas naujas objektas jiems priimti.

Maždaug 500 savaitgalį iš Turkijos atvykusių žmonių, tarp kurių yra daug šeimų su mažais vaikais, glaudžiasi uoste.

Bandydama slopinti atvykėlių srautą, kuris kilo Turkijai praeitą savaitę paskelbus, kad ji nebetrukdys pabėgėliams keliauti į Europą, Graikija sustabdė prieglobsčio suteikimo procedūras ir sustiprino sienų apsaugą.

Nauji atvykėliai komplikavo ir taip sudėtingą padėtį netoli Turkijos esančiose Graikijos salose.

Lesbe yra daugiau kaip 19 tūkst. pabėgėlių ir migrantų, vargingomis sąlygomis susigrūdusių aplink stovyklą, kuri per 2015 metų migracijos krizę buvo pastatyta priimti mažiau nei 3 tūkst. žmonių.

Pavargę tempti pernelyg apkrautos Europos prieglobsčio suteikimo sistemos naštą vietos gyventojai protestavo prieš migrantų buvimą ir sako, kad jie kelia grėsmę saugumui, visuomenės sveikatai ir nuo turizmo priklausomai ekonomikai.

Pyktis pastarosiomis dienomis prasiveržė smurtu. Viena ekstremistinė mažuma vadovavo atakoms prieš naujai atvykusius migrantus, baugino žiniasklaidą ir puldinėjo pagalbos darbuotojus, teigė kelios Lesbe veikiančios grupės.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(12 žmonių įvertino)
4.2500

Top naujienos

Už parduotuvių svaigalus vartojantiems vyrams – karantinas nė motais: buriuojasi be jokių apsaugų ir keikia valdžią (4)

Du draugai, Denisas ir Romanas iš Švenčionių , koronaviruso epidemijos nebijo ir apie tai...

Bugavičiaus nužudymo byloje – su teisėsauga bendradarbiaujančio liudytojo pasakojimas (29)

Kauno šešėlinio pasaulio veikėjo Deimanto Bugavičiaus nužudymo bylos nagrinėjimas pamažu...

Pranešama apie pirmąją mirtį koronaviruso židiniu tapusioje Marijampolėje (85)

Marijampolės savivaldybės administracijos vadovas Karolis Podolskis savo „Facebook“ paskyroje...

Koronaviruso protrūkis Marijampolėje: gydytojai sako apie tai įspėję prieš keletą savaičių karantinuotieji teigia negaunantys maisto (214)

Pirmadienį Marijampolės ligoninėje, kuri yra savivaldybės įsteigta viešoji įstaiga –...

Šioms profesijoms atėjo labai sunkus metas: darbuotojai, kurių dėl karantino bus atsisakoma pirmiausiai (59)

Anot specialistų, Covid-19 krizė sustabdė ekonomiką ir kai kurių specialybių veikla šiuo...

Naujojoje Zelandijoje gyvenanti lietuvė apie šalyje įvestą karantiną: vietiniai laikosi taisyklių ir netoleruoja, jeigu kažkas jų nesilaiko

Renginių režisierė ir dramos mokytoja Eglė Šimkevičiūtė-Kulvelis pernai pasirodžiusią knygą...

Europos meras, kuris nenori Kinijos pagalbos kovoje su koronavirusu (103)

Nuo tada, kai prieš dvejus metus tapo Prahos meru, Zdenekas Hribas jau ne kartą suerzino Kiniją...

Karantino sukelta audra – atvirai apie tai, kaip drastiškai tenka keisti darbą (1)

„Nusiimi karūną ir eini dirbti“, – sakė savo istorija pasidalinusi moteris, o jos pasakojimas...

Prognozuojamas puikus laikas, ieškantiems būsto: kiekvienas pirkėjas bus aukso vertės (2)

Nekilnojamojo turto ( NT ) srityje karantino metu išryškėję pokyčiai labai akivaizdūs: СOVID-19...

|Maža didelių žinių kaina