Europą purtant naujai migrantų krizei, bandoma ieškoti sprendimų. Nes šešias dienas Europos Sąjungos (ES) valstybės narės nesutarė, kas turėtų priimti laivą su daugiau kaip 230 Viduržemio jūroje išgelbėtų migrantų. Galiausiai nuspręsta, kad laivas prisišvartuos Maltoje. Tuo metu ES lyderiai ketvirtadienį susirinks Briuselyje į Europos Vadovų Tarybos (EVT) posėdį, kur bandys spręsti šią krizę.
Antonio Tajani
© Reuters / Scanpix

„ES ir jos valstybės narės neleistinai pavėluotai suvokė šio reiškinio mastą – iki šiol jos tiesiog su juo taikstėsi, siekdamos riboti patiriamą žalą ir sustabdyti imigrantus ties mūsų sienomis“, - rašoma Europos Parlamento (EP) pirmininko Antonio Tajani parašytame straipsnyje.

Jo manymu, neišsprendus šio klausimo, lemtingą smūgį gali patirti ir pati ES. Iki 2050 m. Afrikos gyventojų skaičius padvigubės ir viršys 2,5 milijardo. Jei ES skubiai nesiims veiksmų, dabartinis migrantų kiekis, siekiantis šimtus tūkstančių, padidės iki milijonų, o tai turės pražūtingų pasekmių Europai.

Šių srautų priežastys – nestabilumas ir nesaugumas didelėse Afrikos ir Artimųjų Rytų teritorijose, taip pat terorizmas, skurdas, badas ir klimato kaita, rašoma A. Tajani straipsnyje. Vien 2014–2017 m. laikotarpiu Viduržemio jūroje žuvo ne mažiau kaip 13 tūkstančių žmonių, neskaitant dešimčių tūkstančių mirusiųjų Sacharos dykumoje.

Savo straipsnyje EP pirmininkas teigia, kad ES piliečiai jau nebenori pritarti Europos, kuri negali iš esmės spręsti šios tragedijos, neveiklumui. ES turėtų būti solidari su nuo persekiojimo ir karo bėgančiais žmonėmis ir ryžtingai užtverti duris tiems, kurie neturi teisės atvykti ar pasilikti Europoje.

„Pirma, reikia nedelsiant nutraukti išvykimą iš tranzito šalių ir nuo Afrikos krantų, užtikrinant, kad į Europą saugiai atvyktų tik tie, kas turi teisę į prieglobstį. Antra, reikia paskirstyti prieglobsčio prašytojus tarp Europos šalių naudojant automatinį ir privalomą mechanizmą“, - savo sprendimų būdus siūlo A. Tajani.

Anot jo, artimiausiu metu būtina užkirsti kelią išvykimams ir neleisti neteisėtai žmones gabenantiems asmenims rizikuoti dešimčių tūkstančių žmonių gyvybėmis. Tie, kam iš tiesų reikalingas prieglobstis, negali būti palikti neteisėtai žmones gabenančių asmenų malonei. Užkirtus kelią išvykimams, šie prekiautojai vyrais, moterimis ir vaikais bus palikti be pelno.

ES taip pat turėtų investuoti bent 6 mlrd. eurų Viduržemio jūros regiono maršrutams uždaryti ir daugiau dirbti su tranzito šalimis, kaip antai Malis, Čadas, Tunisas, Marokas, Alžyras ir Libija.

Straipsnyje rašoma, kad iš 650 tūkstančių prieglobsčio prašymų, pateiktų ES 2017 m., 416 tūkstančių buvo pateikti vien šiose trijose valstybėse: Vokietijoje, Italijoje ir Prancūzijoje. „Ši akivaizdi neteisybė yra susijusi su Dublino reglamentu, dėl kurio taikymo nuolat didėja įtampa ir konfrontacija tarp valstybių narių“, - rašo A. Tajani.

Anot jo, reikia teisingesnės ir veiksmingesnės Europos prieglobsčio sistemos. Reikėtų valstybes, kurios labiausiai nelinkusios pritarti migrantų perskirstymui, būtina įtikinti, kad ES geba kontroliuoti išorės sienas ir užkirsti kelią išvykimams iš Šiaurės Afrikos. Tuomet į Europą atvyktų tik tie asmenys, kurie turi teisę į apsaugą pagal perkėlimo projektus. Šie asmenys būtų saugiai perkeliami ir tolygiai paskirstomi priimančiosiose ES valstybėse, kaip jie jau yra perkeliami iš priėmimo stovyklų Turkijoje, Jordanijoje ar Libane.

„Neturint patikimos, šiais dviem ramsčiais grindžiamos Europos strategijos, įsivyraus principas „kiekvienas už save“, bus sugrįžta prie nacionalinės migracijos politikos, bus uždarytos sienos ir žlugs Šengeno sistema“, - įsitikinęs A. Tajani.

Jis mano, kad tuo pat metu ES turi koordinuoti padėčiai Libijoje stabilizuoti skirtus veiksmus tam, kad su šia valstybe būtų galima bendradarbiauti. Iš tiesų veiksminga strategija privalo, anot A. Tajani, iš esmės pašalinti ir šio masinio išvykimo priežastis. Todėl kitame ES biudžete reikia numatyti lėšų, kad būtų galima įgyvendinti Afrikai skirtą Maršalo planą.

„Imigracijos krizė gali sužlugdyti Europos svajonę“, - įspėja EP pirmininkas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Už laisvę kovojo akmenimis ir kryžiais: sodyba, kurioje komunistai žemai nusilenkdavo (15)

Orvidų sodyba – iš kryžių ir akmenų pastatytas gyvas paminklas pasipriešinimui prieš...

Sensacija Kipre – gynyboje užsidariusi „Sūduva“ iš turnyro eliminavo APOEL klubą (200)

UEFA Čempionų lygoje debiutuojantys Marijampolės „Sūduvos“ futbolininkai Kipre pateikė...

Baltijos jūroje stebi Rusijos povandeninius laivus: jų medžioti skrenda iš Šiaulių (363)

Dar praėjusią savaitę dėmesiui nukrypus į audringą NATO viršūnių susitikimą Briuselyje,...

Ką daryti, kai netenkina atlikti remonto darbai (49)

Kai vieni nesugebame ko nors pasidaryti, kviečiame pagalbą – tai įprasta. Pagalbos prireikė ir...

Prabilo po kontroversiško finalo nušvilptas teisėjas: didžiuojuosi savo darbu – tai širdyje aš nešiosiu amžinai (124)

Ne Kylianas Mbappe , ne Antoine'as Griezmannas ir ne Paulis Pogba . Taip pat ir ne Luka Modričius...

MH17 tragedija: rusų propagandistai ėmėsi neįtikėtinų triukų (586)

Lygiai prieš ketverius metus – 2014 metų liepos 17 dieną – Ukrainos Donecko srityje buvo...

Geriausi būdai, kaip sustiprinti savo libido

Regis, esate visai ne prieš pasimylėti su savo antrąja puse, tačiau atėjus tam skirtam metui...

Vietoje vilniečių pamėgtos legendinės kavinės duris atvėrė nauja vieta: pažiūrėkite, kaip atrodo dabar (19)

Gedimino prospekte esančiame prekybos centre GO9 šešerius metus veikęs restoklubas „Studio 9“...

Sunku pamiršti vienos nakties nuotykį – jaučiasi save suteršusi (32)

Nors ir sakoma, kad neverta galėtis to, kas padaryta, nes nieko nesugrąžinsi ir nepakeisi, aš jau...

Prie Šiaulių įvyko didelė avarija – sužaloti 4 žmonės patikslinta (8)

Prie Šiaulių įvyko didelė avarija, ugniagesiai iš automobilio ištraukė du žmones....