Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas sekmadienį pasmerkė savo šalies bendradarbiavimą su okupantais per Holokaustą ir užsipuolė tuos, kurie vis dar menkina prancūzų vaidmenį, kai į mirtį buvo siunčiami dešimtys tūkstančių žydų.
© ELTA

Prancūzijos žydų lyderiai sakė kalbas per emocingą ceremoniją prie velodromo „Velodrome d'Hiver“, į kurį prieš 75 metus, 1942-ųjų liepos 16-17 dienomis, Viši režimo policija suvarė maždaug 13 tūkst. žydų. Išgyveno mažiau nei 100 iš tų, kurie buvo sulaikyti šiame velodrome ir paskui išsiųsti į nacių mirties stovyklas.

Per masinio Prancūzijos žydų sulaikymo netoli Paryžiaus 75-ųjų metinių renginį E. Macronas tvirtino, kad „būtent Prancūzija tai organizavo“. Pasak prezidento, tiesiogiai nedalyvavo „nė vienas vokietis“, tai vykdė prancūzų policija, bendradarbiaudama su naciais.

E. Macronas atmetė Prancūzijos kraštutinių dešiniųjų lyderių argumentus, kad kolaborantų Viši režimas neatstovavo Prancūzijos valstybei, ir sakė, jog taip sakyti yra „patogu, bet neteisinga“.

Per ceremoniją, kurioje dalyvavo Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu, E. Macronas pažadėjo kovoti su tebesitęsiančiu antisemitizmu. Jis paragino nuodugniai ištirti neseniai buvusį paryžietės nužudymą, kuris, kaip manoma, yra susijęs su antižydiškomis nuotaikomis.

B. Netanyahu gyrė Prancūzijos pasipriešinimo naciams „ypatingą didvyriškumą“ ir „kilnius Prancūzijos piliečius, kurie nepaprastai rizikuodami savo pačių gyvybėmis“ išgelbėjo tūkstančius žydų nuo pražūties mirties stovyklose, kur 1941-1945 metais buvo nužudyta mažiausiai 6 mln. žydų.

„Dėl šventos tų, kas žuvo, garbės ... prisiminkime praeitį, apsaugokime rytojų, – sakė jis. – Izraelio stiprybė ta, kad jis yra viena tikra garantija, jog žydų tauta niekada nebepatirs Holokausto.“

B. Netanyahu dalyvavimas ceremonijoje buvo vertinamas prieštaringai. „Prancūzijos žydų sąjunga už taiką“ (UJFP) sprendimą pakviesti B. Netanyahu pavadino „šokiruojančiu“ ir „nepriimtinu“.

UJFP kaltino Izraelio vyriausybę „uzurpuojant nacizmo aukų atminimą“, siekiant priversti „žmones manyti, kad Izraelis atstovauja visiems pasaulio žydams.“

Prancūzijos komunistų partija taip pat protestavo ir sakė, kad B. Netanyahu neatveža taikos žinios.

Tarp kitų B. Netanyahu dalyvavimo kritikų yra buvęs Prancūzijos ambasadorius Izraelyje Elie Barnavi, kuris naujienų agentūrai AFP sakė: „Netanyahu buvimas verčia mane jaustis truputį nesmagiai.“

E. Barnavi, kuris dabar yra nevyriausybinės organizacijos „Peace Now“ aktyvistas, propaguojantis dviejų valstybių sprendimą Artimųjų Rytų konfliktui, pridūrė: „Ši istorija neturi nieko bendra su Izraeliu.“

Šį sekmadienį minima 1942 metų diena, kai Viši režimo pareigūnai nacių okupuotoje Prancūzijoje pradėjo į uždarą Paryžiaus velodromą „Velodrome d'Hiver“ varyti daugiau kaip 13 tūkst. žydų. Išgyveno mažiau nei 100 iš tų, kurie buvo sulaikyti šiame velodrome ir paskui išsiųsti į nacių mirties stovyklas.

B. Netanyahu, pirmasis Izraelio premjeras, dalyvavęs to įvykio paminėjimo renginyje, sakė, kad jo pakvietimas buvo „labai, labai stiprus gestas“, kuris akcentuoja seną Prancūzijos ir Izraelio draugystę.

E.Macronas yra ketvirtas Prancūzijos prezidentas, pripažinęs kaltinimus dėl Prancūzijos vaidmens deportuojant daugiau kaip 75 tūkst. žydų. Pirmasis tai 1995 metais padarė Jacques'as Chiracas.

„Laikas atlieka savo darbą, – sakė E. Macronas, kalbėdamas apie vieną tamsiausių Prancūzijos karo metų istorijos puslapių. – Archyvai atsiveria (ir) tiesa paaiškėja. Ji akivaizdi, neatšaukiama. Ji prikimba prie mūsų visų.“

Aiškiai turėdamas omenyje kraštutinių dešiniųjų lyderę Marine Le Pen, kurią įveikė antrajame prezidento rinkimų rate gegužės mėnesį, E. Macronas pasmerkė „politikus, pasirengusius perversti tiesą“.

M. Le Pen rinkimų kampanijos metu tvirtino, kad šiandienos Prancūzija neturėtų atsakyti už Viši režimo veiksmus.

E. Macronas į B. Netanyahu kreipėsi „brangus Bibi“ ir pavadino „antisionizmą“ nauja antisemitizmo forma.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Už lauko tualetus gresia nejuokingos baudos, bet vietoje pagalbos - ciniški patarimai (109)

Lietuvoje susiklostė paradoksali situacija: kol nenorintys jungtis prie nuotekų tinklų gąsdinami...

Nauja tvarka gyventojus varo į neviltį: neturi adreso – negausi nieko (84)

Gyvenamosios vietos deklaravimas kelia vis didesnį galvos skausmą – kai kurie gyventojai teigia...

S. Skvernelis: verslininkai MMA siūlo didinti labiau (38)

Premjeras Saulius Skvernelis laikosi pozicijos, kad nuo kitų metų MMA reikėtų didinti iki 400...

Prorusiški separatistai rado naują taikinį: pasakoja kraupią istoriją apie Lietuvos karius (933)

Lietuvių kariai Ukrainoje išprievartavo mažametes mergaites, o vietos pareigūnams atsisakius...

Banko akibrokštas: liepia algą pervesti į jo sąskaitą, kitaip pakels palūkanas (199)

Bankų klientai turėtų labai atidžiai skaityti pasirašomų sutarčių sąlygas ir ne visada...

Justiniškėse nebeliks daugiabučio vaiduoklio (1)

Naujas statybų projektas sieks atgaivinti kažkada Vilniaus Justiniškių rajono ašimi turėjusį...

Gynybos finansavimas: ar laidojami planai pasiekti 2,5 proc. BVP? (168)

Per artimiausius penkerius metus gynybai reikėtų skirti 2,5 proc. BVP, kitaip bus sudėtinga...

Šokiruojantys pasakojimai iš Šiaurės Korėjos: egzekucijos, sekso vergovė ir kiti siaubai (111)

Pabėgėlė iš Šiaurės Korėjos – 26 metų Hee Yeon Lim – sutiko papasakoti apie gimtojoje...

Erzinantis įspėjimas „telefono atmintis pilna“: kaip to išvengti (5)

Ne vienas išmanaus telefono savininkas yra susidūręs su situacija, kuomet išmanusis atsisako...

Po dainos „Rusai vėl puola“ D. Zvonkus ir Stano sulaukė skambučio iš valdininkų: mes nesam du asilai, kurie nežino, ką daro (138)

Netrukus po to, kai du Lietuvos atlikėjai Deivydas Zvonkus ir Stano viešoje erdvėje pristatė...