Devynios Europos Sąjungos šalys, įskaitant Didžiąją Britaniją, pirmadienį pasirašė Prancūzijos pasiūlytą planą sukurti naują Europos gynybos grupę, galinčią vykdyti karines intervencijas už Bendrijos ribų.
© Organizatorių nuotr.

Jungtinė Karalystė prisidėjo prie šios iniciatyvos, kad užsitikrintų galimybę išsaugoti tvirtus saugumo ryšius su bloku po šalies išstojimo iš Europos Sąjungos.

Vadinamosios Europos intervencinės iniciatyvos (European Intervention Iniative, EII) tikslas – užtikrinti galimybę vadovauti atsakui į humanitarines krizes ir evakuacijos operacijoms, taip pat vykdyti įprastus kariuomenės uždavinius.

Ši schema būtų atskirta nuo kitokio ES narių bendradarbiavimo gynybos srityje – taigi, Britanijai nebūtų kliūčių joje dalyvauti po „Brexit“ ateinančių metų kovo pabaigoje.

„Norime plėtoti bendradarbiavimą tarp šalių, politiškai norinčių ir karybos atžvilgiu pajėgų veikti, kai jos nuspręs tai daryti, esant įvairiems scenarijams – ne vien kariniams, bet ir civiliams“, – sakė Prancūzijos gynybos ministrė Florence Parly, devynioms šalims pasirašius ketinimų memorandumą per ES gynybos ministrų susitikimą Liuksemburge.

„Kalbant apie Europos intervencinę iniciatyvą netaikytinas terminas „pajėgos“, nes jis yra pernelyg griežtai kariškas, o šių veiksmų spektras – daug platesnis“, – sakė ji ir kaip pavyzdį pateikė Britanijos ir Olandijos pernai dėtas gelbėjimo pastangas Karibuose praslinkus uraganui „Irma“.

EII memorandumą pasirašė Prancūzija, Britanija, Vokietija, Belgija, Danija, Nyderlandai, Estija, Portugalija ir Ispanija.

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas tikisi, kad ši grupė pasirodys esanti daug veiksmingesnė negu 2007 metais suplanuotos keturios ES „kovinės grupės“, taip ir nevirtusios tikrove dėl politinių nesutarimų.

Londonas visada įnirtingai priešinosi bet kokiai idėjai, galinčiai atverti kelią įkurti „ES kariuomenę“, bet praeitą mėnesį šios šalies jaunesnysis gynybos ministras Frederickas Curzonas (Frederikas Kerzonas) sakė AFP, kad prancūzų planas padėtų pasiekti „glaudžią ir ypatingą partnerystę“ su Bendrija gynybos srityje, Jungtinei Karalystei palikus šį bloką.

Paryžius tikisi, kad mažesnė grupė šalių galės veikti ryžtingiau ir išvengti kai kurių kliūčių, stabdančių 28 nares turinčios ES ir 29 nares turinčios NATO veiksmus.

Prie šio projekto iš principo sutinka jungtis dešimtoji šalis – Italija, bet jos naujajai dešiniajai populistų vyriausybei reikės daugiau laiko išnagrinėti pasiūlymui prieš pasirašant susitarimą, nurodė F. Parly. Ministrė tvirtino, kad tai yra „klausimas dėl detalių, o ne esmės“.

F. Parly kelis pastaruosius mėnesius dėjo pastangas įtikinti ES, ypač bloko užsienio reikalų politikos vadovę Federicą Mogherini, kad Prancūzijos iniciatyva nekonkuruos su pačios Bendrijos gynybos bendradarbiavimo projektu.

NATO vadovas Jensas Stoltenbergas nesureikšmino nuogąstavimų, kad EII gali atitraukti dėmesį nuo transatlantinio aljanso, kuriam jau beveik 70 metų tenka pagrindinė atsakomybė už Europos saugumą.

„Šia naująją iniciatyvą vertinu kaip dalyką, galintį papildyti ir sustiprinti NATO vykdomą darbą siekiant sustiprinti ir padidinti ginkluotųjų pajėgų parengtį“, – jis sakė atvykęs į derybas Liuksemburge.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Mokyklą baigę lietuviai ryžosi avantiūrai, nors aplinkiniai bandė atkalbėti (4)

„Mama, tėti, baigęs mokyklą iškeliausiu, studijuosiu vėliau“, – tokia, tėvus iš kojų...

Ilgiau nei planuota bendravę Trumpas ir Putinas rengia bendrą spaudos konferenciją atnaujinta 17:40 (540)

Pirmadienį Helsinkyje susitinka JAV ir Rusijos vadovai. Tai pirmasis dvišalis Donaldo Trumpo...

Didžiausios įgriuvos Vilniuje galėjo nebūti: miestiečiai buvo įspėję prieš 2 mėnesius (104)

Po praėjusią savaitę Vilnių nuplovusių liūčių vienoje vietoje susidarė įspūdinga ir...

Britanijoje panaudota nervus paralyžiuojanti medžiaga buvo kvepalų buteliuke (20)

Britas , apsinuodijęs Sovietų Sąjungoje sukurta nervus paralyžiuojančia medžiaga „...

Emigrantų atostogos virto košmaru: grįždami į Lietuvą pakliuvo į keistą avariją (135)

Sekmadienio rytą, 10 val., Lenkijoje įvyko avarija, kurioje nukentėjo net penki lietuviai. Du iš...

Breste – neeilinis sujudimas: Maradona ištesėjo duotą pažadą ir atvyko į Baltarusiją apsaugoje – rimtai atrodantys, tatuiruoti vyrukai (45)

Pirmadienis Breste – ypatinga diena ne tik visam miestui, futbolo klubo „Dinamo“ bendruomenei,...

Skelbime – „namu“ virtęs II pasaulinio karo laikų bunkeris (64)

Slėptuvių, kurios apsaugotų kilus kariniam konfliktui, galėtų atlaikyti net ir tiesioginius...

Tai reikia pamatyti – keturių vaikų mama lėkštėse kuria meno šedevrus (2)

Keturių vaikų mama iš Honkongo Anne Widya neturi bėdų dėl to, kad jos vaikai ko nors nevalgo....

CNN: Trumpas neplanuoja stabdyti JAV karinių pratybų Baltijos šalyse (124)

JAV prezidentas Donaldas Trumpas , pirmadienį pradėjęs derybas su Rusijos prezidentu Vladimiru...

Kieme tvenkinį įsirengė vos už 34 eurus: beveik viską rado namuose

Kartais ką nors padaryti savo namuose reikia daugiau noro nei didelių investicijų. Lietuvių šeima...