Lenkijos naujienų agentūra PAP išplatino dalį Smolensko katastrofą tiriančios pakomisės išvadų, kurios rodo, kad ant mažiausiai vienos katastrofos aukos kūno, taip pat ant lėktuvo dalių rasti sprogstamųjų medžiagų pėdsakai, skelbia lenkų naujienų portalas Wprost.pl. Smolensko katastrofoje žuvo tuometinis Lenkijos prezidentas Lechas Kaczynskis, jo žmona ir dar 95 su jais skridę asmenys.
© Reuters / Scanpix

„Daug lėktuvo Tu-154M dalių, taip pat mažiausiai vieno asmens kūnas, kurie buvo tirti specialiais įrenginiais, rodo sprogstamųjų medžiagų buvimą“, - informavo Smolensko pakomisės atstovai.

Naujajame raporte yra išdėstyta tezė, kad Smolensko katastrofos priežastimi tapo sprogimas lėktuve. Šią teoriją patvirtina, anot pakomisės, pavyzdžiui tai, kad lėktuvas sudužo į kelias dešimtis tūkstančių dalių, o aukų, sėdėjusių prie lėktuvo durų, kūnai buvo smarkiai sumaitoti. Tuo metu pačios durys įsismeigė giliai į žemę.

Dar šių metų sausį skelbta, kad katastrofos aplinkybes tyrusi pakomisė padarė išvadą, jog kairysis lėktuvo Tu-154 sparnas buvo pažeistas įvykus keliems sprogimams. Nustatyta, kad sparno viduje įvyko ne mažiau kaip trys sprogimai, tačiau kokie eksperimentai ir tyrimai leido konstatuoti šį faktą, nenurodoma.

2017 m. rugpjūčio 9 d. Varšuvoje buvo paskelbtas pranešimas, informuojantis apie dar ore įvykusį prezidento lėktuvo sparno sprogimą. Rusijos tyrimų komitetas tokį tvirtinimą palaikė neturinčiu jokio racionalaus pagrindo.

Pasak oficialios komiteto atstovės Svetlanos Petrenko, iš karto po katastrofos buvo įvykdytos balistinė ir sprogimo aplinkybių ekspertizės, nepateikusios jokių įrodymų apie lėktuvui padarytą poveikį. Atstovė tvirtina, kad iki pat smūgio į beržą orlaivis Tu-154 nebuvo pažeistas.

2017 metų spalio mėnesį Lenkija apkaltino Rusiją įkalčių slėpimu, neva įrodančiu, kad lėktuve iš tiesų įvyko sprogimų. Laikraščio „Gazeta Polska“ duomenimis, Maskva „patarė“ ankstesnei lenkų komisijai „pašalinti dalį įrašo, liudijančio apie lėktuve veikusio automatinio rašytuvo užfiksuotą 4,5 sekundės trukusį staigų temperatūros šuolį“.

Tų pačių metų gruodžio 14 d. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pareiškė, kad Lenkijos bandymas užkrauti atsakomybę dėl lėktuvo, kuriuo skrido L. Kaczynskis, katastrofos yra visiškos nesąmonės ir mėginimas blefuoti.

„Kur lėktuvas pakilo? Maskvoje ar Varšuvoje? Štai ten ir galėjo įmontuoti [sprogmenis]. <...> Ieškokite pas save, vadinasi“, – sakė V. Putinas.

DELFI primena, kad 2010 metų balandžio 10 dienos Smolensko tragedijos, kurioje žuvo tuometinis Lenkijos prezidentas Lechas Kaczynskis su žmona ir kiti 95 juo skridę asmenys, aukų palaikus nuspręsta ekshumuoti Lenkijos prokuratūrai nusprendus atnaujinti tragedijos tyrimą. Tai įvyko po to, kad 2015 metais parlamento rinkimus laimėjo L. Kaczynskio partija PIS („Teisė ir teisingumas“). Nuo 2016 metų lapkričio prokurorai atliko 17 ekshumacijų. Iki šių metų pabaigos prokuratūra planuoja ekshumuoti ir akylai ištirti dar 46 aukų kūnus. 2018 metais iki birželio mėnesio turi būti ekshumuoti ir patikrinti dar 26 karstai.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Palanga laukia Joninių: vieni vilioja nuolaidomis, kiti mėgaujasi draudžiamais malonumais (9)

Dieną Palangą šildžiusi saulė vakarop pasislėpė, tačiau į kurortą atvykusių poilsiautojų...

Atmetęs dar vieną pasiūlymą iš už Atlanto Jasikevičius nesiblaškys – lieka „Žalgiryje“ (113)

Po istorinio sezono su Kauno „Žalgiriu“ 42 metų Šarūnas Jasikevičius vos kelias dienas...

Rusijos opozicionierius: reikia smūgiuoti į silpnąsias valdžios vietas (83)

Kova už demokratiją ir už permainas Rusijoje – tai ne kova su politine jėga ar ideologija, o...

Sukčiai Lietuvos jūrininkus „čiupinėja“ po vieną

Nedaug trūko, kad didžiulę darbo patirtį jūroje turintis tolimojo plaukiojimo kapitonas Juozas...

Studentą nusikaltėliu pavertusiems prokurorams – skaudus antausis: tiesa net nerūpėjo (81)

Joks asmuo negali būti pripažintas kaltu dėl nusikaltimo, jeigu jo nepadarė arba – nesurinkta...

Paslaptingiausio Lietuvoje festivalio šefas: gyvenime gali būti direktorius, o čia – lakstysi su rožine suknele (13)

Patyrę vakarėlių liūtai turbūt ne kartą girdėjo apie vakarėlių seriją intriguojančiu...

Psichologiniai užrašai. Vincas Mykolaitis-Putinas (8)

Būdamas 27 metų Vincas Mykolaitis-Putinas rašė: „Mano autobiografija nebus nei plati, nei...

Palangoje – nauja burbulinė manija: burnoje sproginėjanti arbata (48)

Prieš metus tikrą burbulinę maniją Palangoje užviręs verslininkas Laurynas Rimavičius...

Mokslininkai nustatė, kas dažniausiai tampa uodų taikiniu: pritraukia net atodūsiai (6)

Uodai – „neabejingi madai“, nes dažniau sugelia žmonės, apsirengusius tam tikrų spalvų...

Išsiskyrė dėl neištikimybės: laikui bėgant supratau, kad nėra auksinių vyrų (25)

Juokai juokais bet iš tikrųjų neištikimybės skausmą greitai ir visam laikui išgydo tik vienas...