aA
Libane jau kurį laiką besitęsiančius gausius protestus prieš valdžią dėl ekonominių problemų labai trumpam nutraukė savotiškas atokvėpis, apsireiškęs žinomos vaikiškos dainelės pavidalu.
© Stopkadras

Per pietinėje sostinės Beiruto dalyje esantį Badbos rajoną važiavusios Eliane Jabbour automobilį apsupo minia šūkaujančių protestuotojų. Metų ir trijų mėnesių moters sūnus Robinas buvo automobilyje drauge su ja.

„Pasakiau jiems: „Automobilyje yra vaikas, labai netriukšmaukite“, – apie spalio 19 d. vakarą įvykusį susidūrimą CNN pasakojo E. Jabbour.

Tuomet protestuotojai ėmė dainuoti „Baby Shark“ – mažųjų himnu visame pasaulyje tapusią dainą.

„Viskas vyko spontaniškai. Jam patinka ši daina. Namuose dažnai ją girdi ir klausydamasis juokiasi“, – sakė E. Jabbour.

Vaizdo įrašas Libane paplito greitai – pasak E. Jabbour, taip greitai, kad jos vyras spėjo jį pamatyti dar iki tol, kol moteris papasakojo jam apie šį įvykį.

Protestuotojai priešinasi naujiems mokesčiams ir susilpnėjusiai ekonomikai.

E. Jabbour susidūrimas su protestuotojais – savotiška šviesos akimirka neramiais Libanui laikais, kai šimtai tūkstančių protestuotojų reikalauja reformų.

Demonstracijos prasidėjo spalio 16 d., kai Libano vyriausybė pranešė apie naujų mokesčių gyventojams planus, tarp kurių – 5,40 euro dydžio mėnesiniu mokesčiu apmokestinti skambučius per „WhatsApp“ ir kitas susirašinėjimo programėles. Jų vartotojai turi galimybę skambinti ne telefonu, o pasinaudodami internetu.

Tačiau protestuotojų pyktis glūdi giliau – tai ne vien tik nepasitenkinimas dėl programėlės apmokestinimo. Libano gyventojai nesutinka su siaurų pažiūrų vyriausybe, jie nebenori, kad valdžia būtų sutelkta politinio ir verslo elito, kurie dažnai yra vienas ir tas pat, rankose.

Paralyžiuojanti skola suvaržė šalies ekonomikos augimą, o svarbiausios paslaugos daugeliui piliečių tapo neprieinamos.

Vis didėjantis protestuotojų spaudimas pirmadienį privertė vyriausybę atsisakyti taupymo planų, apkarpyti valdininkų atlyginimus ir priimti 2020-ųjų biudžetą, suteiksiantį galimybę pasinaudoti pažadėtomis užsienio donacijomis. Nepaisant protestų, premjeras Saadas al-Hariri atsistatydinti nesutiko.

E. Jabbour sakė, kad vaizdo įrašas, kuriame užfiksuota, kaip protestuotojai dainuoja jos sūnui, atspindi vaikų gyvenimo Libane realybę.

„Libano vaikai turėtų sulaukti gražesnės ateities. Užaugęs Robinas pamatys vaizdo įrašą ir žinos, kad Libano žmonės dėl jo kovojo“, – sakė Jabbour.

Libano premjeras atsistatydina

Griežtos kritikos per Libaną krečiančius protestus sulaukęs šios šalies premjeras Saadas Hariri antradienį paskelbė atsistatydinantis.

„Pateikiau [prezidentui Micheliui Aounui] prašymą dėl mano vyriausybės atsistatydinimo“, – per televiziją sakė S. Hariris.

Premjeras ragino visus libaniečius išsaugoti taiką ir neleisti šalies ekonomikai dar labiau nusmukti.

Precedento neturintys protestai Libaną krėtė beveik dvi savaites. Demonstrantai reikalavo pertvarkyti politinę klasę, laikomą nekompetentinga ir korumpuota.

Bankai ir mokyklos vis dar nedirba, o paprastai judrios Beiruto pagrindinės arterijos antradienį buvo užblokuotos protestuotojų.

S. Hariri pareiškimą kai kurie protestuotojai, sugrįžę į protestų epicentrą sostinės centre, sutiko džiaugsmingais šūksniais.

Anksčiau dešimtys riaušininkų įsiveržė į Riado al Solhio aikštę, esančią netoli vyriausybės būstinės, ir užpuolė protestuotojus, padeginėjo jų palapines ir draskė plakatus, sakė ten esantis naujienų agentūros AFP korespondentas.

Ši beprecedentė ataka sostinėje prieš daugiausiai taikiai vykusius protestus privertė kariuomenę ir riaušių policiją imtis malšinti smurtą.

Tie patys priešingos stovyklos demonstrantai anksčiau buvo susirinkę netoliese esančioje gatvėje ir puldinėjo taikius protestuotojus, blokavusius svarbią eismo magistralę, sakė kitas AFP reporteris.

Užpuolikai skandavo šūkius, reikšdami palaikymą dviejų šiitų judėjimų lyderiams: „Hizbollah“ vadovui Hassanui Nasrallah ir „Amal“ vadovui Nabihui Berri.

Įsikišus policijai įvyko virtinė padrikų susirėmimų.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(6 žmonės įvertino)
5.0000

Top naujienos

Vilniuje evakuojami žmonės – kariai naikins didžiulę bombą (12)

Ketvirtadienio rytą statybininkų atkasta aviacinė bomba kelia didžiulį pavojų. Ketvirtadienio...

Direktorius darbuotojus nustebino 70 tūkst. dolerių minimaliu metiniu atlyginimu (9)

Danas Price‘as – vadovas, kuris sugeba nustebinti. 35-erių metų kreditinių kortelių apdorojimo...

Chromu užteršta Klaipėda: žmonės bijo valgyti daržoves, tarnybos ėmė jas rinktis tyrimams (91)

Klaipėdos savivaldybei paskelbus šiurpią žinią, kad chromo ir kitų sunkiųjų metalų leistina...

Arūnas Milašius. Vardan skalsesnės lenkiškos dešros ant Lietuvos pastatykime kryžių (93)

Jei važiuodami per Lietuvą mėgstate žvalgytis pro automobilio langą, galėjote pastebėti, kaip...

Pajudėjo kolektyvinių sodų reikalas Seime – aktualu 500 tūkst. lietuvių reguliuos net kelių plotį (148)

Seimas po svarstymo pritarė įstatymo pataisoms, kuriomis siekiama sureguliuoti teisinius santykius...

Prezidentas Nausėda: turiu atsakymą į klausimą dėl valdančiosios daugumos būsimame Seime (449)

Dabartinė situacija bankų sektoriuje verčia pradėti galvoti apie valstybinio komercinio banko...

Burgundiškas jautienos troškinys: toks, kokio norisi rudenį

Sotus, aštrus ir labai skanus jautienos troškinys . Šiuo metu jis puikiai tinkamas, kai už lango...

Los Andželo mokykloje – šaudynės (11)

Kalifornijos policija ieško ginkluoto asmens, ketvirtadienį įsiveržusio į vieną vidurinę...

Pamirškite atgyvenusį kepurės ir šaliko komplektą – štai, kokių žiemos aksesuarų verta dairytis (7)

Šiais laikais, kai daiktai atlieka ne tik tiesioginę paskirtį, bet svarbi ir estetiškoji pusė,...