aA
Čekijos premjeras milijardierius Andrejus Babišas laimėjo anksti ketvirtadienį parlamente surengtą balsavimą dėl pasitikėjimo juo, nors yra kaltinamas korupcija, demonstrantai reikalauja jo atsistatydinimo, o Europos Sąjunga nerimauja dėl galimo jo interesų konflikto.
Andrejus Babišas
© AP / Scanpix

Opozicijai nepavyko surinkti 101 vyriausybei nuversti reikalingo balso 200 vietų parlamente.

„85 parlamentarai balsavo už nepasitikėjimo (ministrų) kabinetu pareiškimą, o 85 balsavo „prieš“, – po 17 valandų trukusios sesijos sakė už balsavimą atsakinga parlamentarė Jana Černochova.

Balsavo tik 170 deputatų, o likę 30 arba nedalyvavo, arba nebalsavo.

A. Babišo centristinis judėjimas ANO vadovauja mažumos koalicijai su socialdemokratais (CSSD), kuri su neformalia komunistų parama parlamente turi 108 vietų daugumą.

CSSD per balsavimą palaikė vyriausybę, o komunistai susilaikė.

Slovakijoje gimęs 64 metų A. Babišas, kuris praturtėjo įkūręs didžiulį prekybos konglomeratą „Agrofert“, kritikuojamas dėl neaiškių verslo reikalų.

Policija jį kaltina sukčiavimu teikiant paraiškas Europos Sąjungos išmokoms gauti. 2007 metais jis nuo „Agrofert“ atskyrė į pietus nuo Prahos esantį „Gandralizdžio“ (Čapi Hnizdo) ūkį, kad gautų iš ES 2 mln. eurų subsidiją, o vėliau jį vėl susigrąžino.

ES aiškinasi, ar politikas tuo pačiu metu gaudavo pajamų ir kaip verslininkas. ES preliminarios ataskaitos išvadose sakoma, kad subsidijų skyrimas sukėlė interesų konfliktą, nes A. Babišas oficialiai tebekontroliuoja savo verslą.

Be to, įtariama, kad A. Babišas 9-ame dešimtmetyje, kai tuometinė Čekoslovakija dar buvo už Geležinės uždangos, buvo slapta užverbuotas kaip komunistų režimo policijos agentas.

A. Babišas įnirtingai neigia visus kaltinimus ir tvirtina, kad ES audito išvadose buvo „klaidų“. Kitus įtarimus jis vadina šmeižto kampanija.

„Šis balsavimas ne tiek dėl vyriausybės, kiek dėl manęs, – trečiadienį prasidedant sesijai deputatams pasakė A. Babišas. – Iš tikrųjų nesuprantu. Tai bandymas destabilizuoti mūsų šalį, tai prieštarauja mūsų piliečių interesams.“

„Aš esu visų Čekijos piliečių premjeras, kovoju už jų interesus... Nežinau, kas gali mane kuo nors kaltinti“, – sakė jis ir išreiškė viltį, kad vyriausybė užbaigs savo ketverių metų mandatą.

Nuo balandžio, kai A. Babišas teisingumo ministre paskyrė sąjungininkę Marie Benešovą, protestuotojai rengia masines demonstracijas, reikalaudami A. Babišo ir ministrės atsistatydinimo.

Protestų organizatoriai sako, jog M. Benešova buvo paskirta, kad apgintų A. Babišą nuo kaltinimų.

Stiprėjant protestų judėjimui, birželio pradžioje per demonstraciją Prahos centrinėje Šv. Vaclovo aikštėje buvo susirinkę apie 100 tūkst. žmonių. Praėjusį sekmadienį Prahoje protestavo daugiau kaip 250 tūkst. žmonių – pasak organizatorių ir žiniasklaidos, šis mitingas buvo didžiausias šalyje nuo komunistinio režimo žlugimo 1989 metais.

Nepaisant triukšmo ir protestų, ANO, daugelio kritikų vadinama vieno žmogaus partija, tebėra stabiliai palaikoma apie 30 proc. rinkėjų, rodo apklausos. Gegužę partija laimėjo Europos Parlamento rinkimus.

BNS
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Prakalbo apie traukinių mašinistų darbą: pervargę, be patirties ir aria viršvalandžius (40)

Naujai paruoštiems „Lietuvos geležinkelių“ traukinių mašinistams trūksta darbo patirties,...

Prasta situacija lietuvius privertė suktis: tapome šios srities lyderiais, bet koją kiša valdininkų neraštingumas DELFI specialiai iš Berlyno (4)

Lietuviams jau tapo visiškai įprasta internetu deklaruoti pajamas, užrašyti vaiką į darželį ar...

„Parketiniai“ visureigiai – labiausiai planetą teršianti transporto priemonė (99)

Visuotinė simpatija didesniems, sunkesniems automobiliams lėmė tai, kad nuo 2010 m. visureigių...

Rezultatyviausiu karjeros dvigubu dubliu sezoną pradėjęs Sabonis neišgelbėjo „Pacers“ (21)

Naująjį NBA reguliarųjį sezoną pralaimėjimu pradėjo Indianos „Pacers“ (0-1) krepšininkai....

Lietuva „Doing Business“ reitinge pasiekė aukščiausią vietą: liko žingsnis iki geriausių pasaulyje (70)

Verslo sąlygas vertinančiame Pasaulio banko tyrime „ Doing Business 2020“ Lietuva iškopė į...

Naujojo stratego pasitikėjimo sulaukęs Valančiūnas ir „Grizzlies“ patyrė sutriuškinimą Majamyje

Pirmųjų NBA reguliariojo sezono rungtynių iššūkis Memfio „Grizzlies“ (0-1) klubui ir...

Grandioziniam projektui besirengianti Jagelavičiūtė – apie savo stiliaus nesėkmes, skaudžias skyrybas ir sunkius metus (43)

Žinomiausia Lietuvos stilistė Agnė Jagelavičiūtė gruodžio 4-ąją Vilniaus „ Siemens “...

Užsimojo sudaryti galimybę į taromatus kišti ir stipriųjų gėrimų butelius: ekspertai vartotojams žada didelius nepatogumus (1)

Nuo 2016 m. Lietuvoje veikiantys taromatai jau kelerius metus padeda surinkti 92 proc. visų į rinką...

Mitybos specialistė įvardijo produktus, kurie slapta jums didina cholesterolio kiekį (15)

Ankščiau cholesterolio kiekio padidėjimas kraujyje dažnai buvo siejamas su vyresnio amžiaus...