aA
Didžiosios Britanijos premjero posto siekianti Jeremy Huntas pirmadienį pažadėjo skirti milijardus svarų potencialaus šalies išstojimo iš Europos Sąjungos be jokio sutarties padariniams mažinti, nors iždo kancleris šiuos planus atmetė kaip neįgyvendinamus.
Jeremy Huntas
© AFP / Scanpix

J. Huntas varžosi su favoritu laikomu Borisu Johnsonu dėl valdančiosios Konservatorių partijos, kurios dauguma narių palaiko „Brexit“, pirmininko ir tuo pačiu – vyriausybės vadovo posto. Partijos nariai šį mėnesį balsuos, kas turi pakeisti atsistatydinti nusprendusią dabartinę ministrę pirmininkę Theresą May.

Užsienio reikalų sekretorius J. Huntas, anksčiau sakęs, kad pasitraukti iš ES be sutarties „būtų klaida, kurios gailėtumėmės ištisas kartas“, pirmadienį išsakė iki šiol tvirčiausią palaikymą tokiam sprendiniui, pateikęs 10 punktų planą.

Išstoti „be sutarties, žinoma, nėra man priimtiniausia kryptis. Vis dėlto jeigu išstojimo sutartis nenusimatytų, tuomet vienintelis būdas išpildyti [2016 metų „Brexit“] referendumo demokratinį mandatą – pasitraukti be sutarties, ir tai mes padarysime“, diplomatijos vadovas sakė per Londone vykusį renginį, organizuotą analitinio centro „Policy Exchange“.

J. Hunto plane siūloma ruošiantis išstojimui be sutarties atšaukti visų vyriausybės departamentų darbuotojų atostogas, taip pat sumažinti pelno mokesčio tarifus.

Vyriausybė taip pat turėtų nukreipti 6 mlrd. svarų (6,7 mlrd. eurų) ūkio šakoms, kurioms labiausiai gresia pavojus dėl „Brexit“ be jokio susitarimo.

„Išleidome kiek daugiau negu trilijoną svarų gelbėdami bankus po finansų krizės, tad jeigu padarėme tai dėl bankų, kodėl neturėtume nuveikti, kas reikalinga mūsų žvejams arba ūkininkams?“ – klausė J. Huntas.

Jis planuoja panaudoti dalį 26 mlrd. svarų „rezervo“, sukauptų dešimtmetį vykdant griežto taupymo politiką po finansų krizės.

„Fiskalinė ugnies galia“

„Kai susiduriame su ekonomikos sukrėtimu, paveiktoms ūkio šakoms paramą rasime paprastoje ekonomikoje, - sakė J. Huntas. – Tai laikina parama, bet leis jiems pakeisti savo verslo modelius.“

Tačiau iždo kancleris Philipas Hammondas, prižiūrėjęs daugelį biudžeto išlaidų karpymų, iškart atmetė J. Hunto planą.

„Fiskalinė ugnies galia“, mūsų sukaupta „Brexit“ be sutarties atvejui, galės būti panaudota papildomoms išlaidoms tik tuo atveju, jeigu išstosime su tvarkingu pereinamuoju laikotarpiu“, – per „Twitter“ parašė Ph. Hammondas.

„Jeigu ne, ji visa bus reikalinga užkamšyti spragai, kurią „Brexit“ be sutarties padarys viešuosiuose finansuose“, – pridūrė jis.

J. Hunto varžovas B. Johnsonas irgi savaitgalį sakė ketinąs skirti apie 25 mlrd. svarų finansuoti savo „Brexit“ planams, įskaitant pažadą panaikinti sprendimą įšaldyti viešojo sektoriaus darbuotojų atlyginimus.

J. Huntas įsitikinęs, kad ES atnaujins derybas dėl „Brexit“ sąlygų, jeigu iškils rimtas pavojus Britanijai išstoti be sutarties. Jis sakė, kad dabartinį galutinį „Brexit“ terminą – spalio 31-ąją – prašytų atidėti tik tuo atveju, jeigu būtų aišku, kad sutartis netrukus bus sudaryta.

„Būdamas premjeras rugsėjo 30-ąją priimsiu sprendimą, ar yra reali galimybė suderinti naują sutartį, kurią galėtų priimti Bendruomenių Rūmai“, – sakė jis.

„Jeigu nuspręsčiau, kad joks susitarimas nebus pasiektas, nedelsdamas nutrauksiu visas diskusijas su Europos Sąjunga ir visos šalies dėmesį sutelksiu į pasiruošimus [išstoti] be sutarties“, – pridūrė J. Huntas.

BNS
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Top naujienos

Prakalbo apie traukinių mašinistų darbą: pervargę, be patirties ir aria viršvalandžius (40)

Naujai paruoštiems „Lietuvos geležinkelių“ traukinių mašinistams trūksta darbo patirties,...

Prasta situacija lietuvius privertė suktis: tapome šios srities lyderiais, bet koją kiša valdininkų neraštingumas DELFI specialiai iš Berlyno (3)

Lietuviams jau tapo visiškai įprasta internetu deklaruoti pajamas, užrašyti vaiką į darželį ar...

„Parketiniai“ visureigiai – labiausiai planetą teršianti transporto priemonė (95)

Visuotinė simpatija didesniems, sunkesniems automobiliams lėmė tai, kad nuo 2010 m. visureigių...

Rezultatyviausiu karjeros dvigubu dubliu sezoną pradėjęs Sabonis neišgelbėjo „Pacers“ (20)

Naująjį NBA reguliarųjį sezoną pralaimėjimu pradėjo Indianos „Pacers“ (0-1) krepšininkai....

Lietuva „Doing Business“ reitinge pasiekė aukščiausią vietą: liko žingsnis iki geriausių pasaulyje (67)

Verslo sąlygas vertinančiame Pasaulio banko tyrime „ Doing Business 2020“ Lietuva iškopė į...

Grandioziniam projektui besirengianti Jagelavičiūtė – apie savo stiliaus nesėkmes, skaudžias skyrybas ir sunkius metus (38)

Žinomiausia Lietuvos stilistė Agnė Jagelavičiūtė gruodžio 4-ąją Vilniaus „ Siemens “...

Naujojo stratego pasitikėjimo sulaukęs Valančiūnas ir „Grizzlies“ patyrė sutriuškinimą Majamyje

Pirmųjų NBA reguliariojo sezono rungtynių iššūkis Memfio „Grizzlies“ (0-1) klubui ir...

Užsimojo sudaryti galimybę į taromatus kišti ir stipriųjų gėrimų butelius: ekspertai vartotojams žada didelius nepatogumus (1)

Nuo 2016 m. Lietuvoje veikiantys taromatai jau kelerius metus padeda surinkti 92 proc. visų į rinką...

Mitybos specialistė įvardijo produktus, kurie slapta jums didina cholesterolio kiekį (14)

Ankščiau cholesterolio kiekio padidėjimas kraujyje dažnai buvo siejamas su vyresnio amžiaus...