„Neketiname daryti to paties, nes nežinome jokių konkrečių priežasčių“, – J. Borrellis sakė atvykęs į ES užsienio reikalų ministrų susitikimą, kuriame vaizdo ryšiu taip pat dalyvaus JAV valstybės sekretorius Anthony Blinkenas.

„Nemanau, kad turėtume dramatizuoti, kol vyksta derybos [su Rusija] – o jos vyksta, – pridūrė ES diplomatijos vadovas. – Nemanau, kad turime priežasčių palikti Ukrainą.“

Pasak J. Borrellio, A. Blinkenas žadėjo per ES ministrų pasitarimą informuoti sąjungininkus apie sprendimo evakuoti iš Ukrainos amerikiečių diplomatų šeimų narius priežastis.

A. Blinkenas taip pat informuos kolegas Europoje apie penktadienį Ženevoje įvykusias jo derybas su Rusijos užsienio reikalų ministru Sergejumi Lavrovu. Per jas abi šalys susitarė tęsti kontaktus, bet nesugebėjo pasiekti proveržio stengiantis užbaigti krizę dėl Ukrainos.

Vakarai kaltina Maskvą, kad ji ketina išplėsti savo agresiją prieš Ukrainą, sutelkusi prieš šios šalies sienų daugiau kaip 100 tūkst. karių. Kremlius savo ruožtu teigia neketinantis įsiveržti.

Įtampai didėjant Vašingtonas nurodė Kijeve dirbančių savo diplomatų šeimų nariams išvykti iš Ukrainos „dėl besitęsiančios grėsmės“, sekmadienį pranešė Valstybės departamentas.

Vašingtonas taip pat leido savanoriškai išvykti ne patiems būtiniausiems ambasados darbuotojams ir paragino Ukrainoje esančius JAV piliečius „apsvarstyti galimybę išvykti dabar“, nes Maskvos invazijos atveju neturėtų galimybių juos evakuoti.

Jungtinės Valstijos vadovavo diplomatiniam spaudimui, turinčiam įtikinti Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną nepulti Ukrainos. Vašingtonas ir jo sąjungininkai tariasi dėl didelio masto ekonominių sankcijų, kurių būtų imtasi, jeigu Maskva vis dėlto pasiųstų pajėgas į kaimyninę šalį.

A. Blinkenas pažadėjo šią savaitę pateikti rašytinį atsaką į Maskvos reikalavimus suteikti virtinę saugumo garantijų, kuriomis būtų užkirstas kelias Ukrainai įstoti į NATO, taip pat būtų sumažinta Vašingtono įtaka Rytų Europoje.

Briuselyje susitikę ES užsienio reikalų ministrai aiškinsis, kokie yra JAV planai, Europai nuogąstaujant, kad ji nebus įtraukiama į Maskvos ir Vašingtono diskusijas dėl jos saugumo klausimų.

J. Borrellis nesureikšmino Vokietijai reiškiamos kritikos dėl Berlyno atsisakymo aprūpinti Ukrainą ginkluote ir akivaizdaus nenoro imtis griežtų priemonių prieš Maskvą, jeigu Rusija surengtų invaziją.

„Visos Europos Sąjungos narės yra vieningos. Dėl padėties Ukrainoje rodome beprecedentę vienybę, – tikino jis. – Kol kas toliau rengsime stiprų sankcijų paketą, bet šiandien nebus patvirtinta nieko konkretaus.“

Šaltinis
Temos
It is prohibited to copy and republish the text of this publication without a written permission from UAB „BNS“.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (2)