JAV prezidentas Barackas Obama pirmadienį 16 val. 30 min. Grinvičo (18 val. 30 min. Lietuvos) laiku surengė spaudos konferenciją, likus savaitei iki jo prisaikdinimo prezidentu antrajai kadencijai, kad pakalbėtų apie biudžetą, ginklų kontrolę, imigracijos reformą.
Barackas Obama
© AFP/Scanpix

B.Obama iš karto perspėjo apie naują ekonomikos krizę ir pareiškė, kad pasaulinės akcijų rinkos "sutriks", jeigu respublikonai Kongrese nesutiks su valstybės skolinimosi limito (vadinamųjų skolinimosi lubų) pakėlimu.

"Net puoselėti mintį, kad tai gali įvykti, kad Jungtinės Amerikos Valstijose negalėtų apmokėti savo sąskaitų, yra neatsakinga, tai absurdiška", - sakė jis.

"Mes nesame mirtinai nuvargusiųjų nacija", - sakė prezidentas.

"Kai aš noriu kompromiso ir siekiu rasti bendrą pagrindą, kaip sumažinti mūsų deficitą, Amerika negali sau leisti dar vieno ginčo Kongrese apie tai, ar reikia mokėti sąskaitas, kurios jau pateiktos". - tęsė jis.

Kongresui atsisakius pakelti skolinimosi limitą virš dabartinio 16,4 trln. dolerių, vėluotų socialinio draudimo čekių apmokėjimas, išmokos veteranams, algos kariškiams, oro uostų dispečeriams, sutarčių su smulkiuoju verslu vykdymas.

"Investuotojai pasaulyje paklaustų, ar Jungtinės Amerikos Valstijos tikrai yra patikimos", - pridūrė B.Obama.

"Rinkos imtų trikti, palūkanos staigiai pašoktų kiekvienam, kuris skolinasi pinigų... Tai būtų pačių padaryta žaizda ekonomikai", - sakė jis.

Jungtinės Valstijos gali pasiekti dabartinę skolinimosi ribą vasario pabaigoje, todėl B.Obama atsakomybę dėl potencialaus sprendimo skiria respublikonų Atstovų Rūmuose lyderiams, kurių dalis reikalauja, kad bet kuris skolinimosi limito didinimas būtų suderintas su vyriausybės išlaidų mažinimu.

"Jie gali veikti atsakingai ir sumokėti Amerikos sąskaitas, arba jie gali veikti neatsakingai ir leisti Amerikai patirti dar vieną ekonomikos krizę", - pasakė B.Obama. - Bet jie nesurinks išpirkos mainais už Amerikos ekonomikos sužlugdymą".

Ginklų kontrolė

JAV prezidentas dar pareiškė manąs, kad būtų protinga uždrausti kovos ginklus, pridurdamas, jog gavęs iš viceprezidento Joe Bideno "sveiku protu" pagrįstą planą, kaip pažaboti ginkluotą smurtą.

Ši B.Obamos spaudos konferencija surengta tą dieną, kai sueina vienas mėnuo nuo vieno jaunuolio ginkluoto išpuolio Njutauno pradinėje mokykloje Konektikuto valstijoje, kur buvo nušauti 20 pradinukų ir šeši suaugusieji. Šis tragiškas įvykis vėl sužadino debatus apie ginklų kontrolę Jungtinėse Valstijose.

B.Obama buvo nurodęs viceprezidentui J.Bidenui pasirūpinti, kad būtų parengtos rekomendacijos ginkluotam smurtui mažinti.

Pirmadienį JAV prezidentas pažadėjo artimiausiomis dienomis atsakyti į šiuos patarimus bei pasakė pritariąs daug šovinių talpinančių dėtuvių pardavimo ribojimui bei atidesnį perkančiųjų ginklus patikrinimą.

"Jeigu yra žingsnis, kurį žengtume bent vienam vaikui apsaugoti nuo to, kas įvyko Njutaune, mes turime jį žengti", - sakė B.Obama.

"Įsitikinimas, kad turime griežčiau tikrinti, kad turime žymiai geriau dirbti, jog tos daug šovinių talpinančios dėtuvės nepatektų į rankas tiems, kurie neturėtų jų turėti, kovos ginklų draudimas, kuris yra svarbus..., visa tai, kuo tebesu įsitikinęs, yra prasminga", - kalbėjo B.Obama.

"Ar visa tai praeis per šį Kongresą? Nežinau. Tačiau mano protu tikrai yra svarbiausia tai..., kad aš tiesiai sakau amerikiečiams ir Kongreso nariams, ką aš darysiu", - tęsė prezidentas.

Jis pranešė, kad J.Bideno vadovaujami vyriausybės nariai pateikė jam "sveiku protu pagrįstą realių priemonių sąrašą; jų reikia imtis, kad užtikrintume, jog toks smurtas, kaip matėme Njutaune, nebepasikartotų".

B.Obama pridūrė, kad smulkiau apie ginklų kontrolę jis praneš vėliau šią savaitę.

Po žudynių Njutaune J.Bidenui buvo nurodyta susitikti su pagrindinėmis, žmonių ginklavimąsi propaguojančiomis organizacijomis, tarp jų ir Nacionaline šaulių asociacija (National Rifle Association), kuri griežtai priešinasi prieš bet kokį amerikiečių laisvės turėti ginklus apribojimą.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Per stebuklą išsigelbėjęs Šilalės žydas apie budelius lietuvius: žinau jų pavardes (104)

„Turbūt Dievas norėjo, kad likčiau gyvas“. Taip sako vienintelis Holokaustą išgyvenęs...

Ramutei Daktarienei – dovana: teismas nutarė jai grąžinti garsiąją Užliedžių pilaitę (71)

Kauno Daktarų nusikalstamam susivienijimui vadovavęs ir iki gyvos galvos įkalintas Henrikas...

Gausios policijos pajėgos ieško Kauno rajone dingusios jaunos moters (23)

Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato (VPK) pareigūnai ieško dingusios merginos,...

Rusija siunčia žinią savo kaimynėms: įžvelgė daugiau grėsmių

Rusijos federalinė saugumo tarnyba ( FSB ) paskelbė atnaujintą strateginį valstybės sienų...

Prasta žinia vairuotojams – po kainų šuolio naftos kainos netoli 3 metų maksimumo (6)

Naftos kainos ketvirtadienį kilo, pranešus apie kritusias JAV atsargas bei Nigerijos kovotojams...

Iš vaiduoklio – į elfą: Kuzminsko benefisas Eurolygoje nustebino net Plazą Kuzminsko mintys (5)

Kelias karčias kritikos piliules pastaruoju metu nurijęs Mindaugas Kuzminskas trečiadienio...

Viena maža gudrybė, ir pagaliau išvirsite skanų liežuvį

Lietuviai – ne amerikiečiai, subproduktai, taip pat ir liežuvis , mums tikras gardėsis, ypač,...

Čečėnus įsiutino Lietuvos veiksmai: paruošė atsakomąsias priemones (209)

Čečėnai įtraukė Lietuvą į negeranoriškų Europos šalių sąrašą. Tai pranešė Rusijos...

VMI tirs Edmundo Jakilaičio veiklą atnaujinta (123)

Valstybinė mokesčių inspekcija ( VMI ) tirs žurnalisto ir prodiuserio Edmundo Jakilaičio...

Veryga sugalvojo, kuo pakeisti cukraus mokestį (450)

Sveikatos apsaugos ministerija , rodos, rimtai užsimojo gyventojus atbaidyti nuo cukraus. Dar...