Saudo Arabijos de facto valdovas kronprincas Mohammedas bin Salmanas, palaikantis artimus santykius su D. Trumpu, viešai nepakomentavo J. Bideno pergalės, nors šeštadienį pasveikino perrinktą Tanzanijos prezidentą, nurodo valstybinė žiniasklaidos agentūra „Saudi Press Agency“.

D. Trumpas šiltai priėmė Vidurinių Rytų karalystę ir jos ambicingą įpėdinį, o draugiški santykiai suteikė kronprincui svarbią apsaugą nuo kaltinimų gimtinėje dėl žmogaus teisių pažeidimų ir Saudo Arabijos suvaidinto vaidmens Jemeno kare, kurio metu žuvo daugiau nei 100 tūkst. žmonių, skelbia nbcnews.com.


J. Bidenas prižadėjo peržiūrėti Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) santykius su šia karalyste.

Nors ideologiniu atžvilgiu J. Bideno ir Jairo Bolsonaro požiūriai yra panašūs, neretai Tropikų Trumpu vadinamas Brazilijos prezidentas taip pat nekalba apie Demokratų partijos kandidato pergalę.

Prieš prasidedant rinkimams, radikaliosios dešinės populistas J. Bolsonaro išsakė palaikymą D. Trumpui, o J. Bideno komentarus, kad Brazilija nusipelno „rimtų ekonominių padarinių“, jeigu toliau niokos Amazonės atogrąžų miškus, pavadino „siaubingais“.

Prieš rinkimus Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas sakė, jog Maskva bendradarbiaus su bet kokiu JAV lyderiu, tačiau J. Bideno pergalės Kremlius kol kas oficialiai nepakomentavo.

Savo valdymo laikotarpiu D. Trumpas ne kartą buvo kaltinamas palankumu V. Putinui, kurį vadina „stipriu lyderiu, nepaisant žvalgybos tarnybų pranešimų apie Rusijos kišimąsi į 2016-ųjų JAV prezidento rinkimus.

J. Bideno pozicija Rusijos atžvilgiu yra gerokai griežtesnė: praėjusį mėnesį demokratas šią šalį pavadino didžiausia grėsme JAV nacionaliniam saugumui. Kremliaus teigimu, toks pareiškimas paskatino neapykantos Rusijai augimą.

Neseniai cheminiams ginklams priskiriama nervus paralyžiuojančia medžiaga apnuodytas opozicijos lyderis Aleksejus Navalnas pirmasis iš populiarių Rusijos politinių figūrų viešai pakomentavo JAV rinkimus, sekmadienį pasveikinęs J. Bideną su pergale.

Socialiniame tinkle „Twitter“ A. Navalnas pasveikino J. Bideną, išrinktąją viceprezidentę Kamalą Harris ir amerikiečius „apibrėžus naują vadovybę per laisvus ir teisingus rinkimus“.

„Tai privilegija, kurią turi ne visos šalys“, – sakė A. Navalnas, kuris Vokietijoje sveiksta po įtariamo apnuodijimo anksčiau šiais metais.

Sekmadienį Rusijos Federacijos Valstybės Dūmos Tarptautinių reikalų komiteto vadovas Leonidas Sluckis naujienų agentūrai „Tass“ sakė, kad J. Bidenas „vargiai pakreips Vašingtono politiką Rusijos atžvilgiu teigiama linkme“, nes pats prisidėjo prie sankcijų Rusijai įvedimo, kai ėjo viceprezidento pareigas.

Nepastovus D. Trumpo sąjungininkas valdingasis Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas taip pat viešai nepakomentavo rinkimų baigties. Vis dėlto Turkijos užsienio reikalų ministerija sekmadienį pasveikino naująjį Gvinėjos prezidentą, tačiau apie JAV rinkimus nė žodeliu neužsiminė.

Laimėjus J. Bidenui, Turkija gali prarasti daugiau nei dauguma kitų šalių, nes naujasis Amerikos lyderis turėtų sugriežtinti JAV poziciją dėl Turkijos karinės intervencijos ir artimesnio bendradarbiavimo su Rusija.

Dar viena didelė kliūtis – Vašingtono atsisakymas išduoti JAV gyvenantį musulmonų šventiką Fethullah Guleną, kuris, kaip teigia Ankara, 2016 m. suorganizavo nesėkmingą bandymą nuversti valdžią.

Visgi sekmadienį Turkijos viceprezidentas Fuatas Oktay atkakliai tvirtino, jog J. Bideno pergalė nepakeis senų sąjungininkių tarpusavio santykių.

Dar prieš rinkimus Kinija teigė nesikišanti į kitų šalių reikalus, o prezidentas Xi Jinpingas nepadarė viešo pareiškimo demokrato pergalei pakomentuoti.

Prezidentaujant D. Trumpui, Kinijos ir JAV santykiai dramatiškai suprastėjo prekybos ir technologijų srityse, taip pat dėl tokių klausimų kaip koronaviruso pandemijos suvaldymas, žmogaus teisės ir augantys Pekino užmojai tarptautiniu mastu.

Nors paskutiniaisiais D. Trumpo valdymo metais jo retorika Kinijos atžvilgiu darėsi vis karingesnė, J. Bidenas keletą kartų smarkiau už dabartinį prezidentą užsipuolė Kiniją, o X. Jinpingą pavadino „banditu“.

Nepaisant to, keletas Kinijos sostinės gyventojų „NBC News“ sakė jaučiantys palengvėjimą laimėjus J. Bidenui.

„Apsidžiaugiau sužinojęs, kad Bidenas laimėjo, nes valdant Trumpui santykiai tarp JAV ir Kinijos pasidarė labai įtempti, – sakė automobilių plovykloje dirbantis 55-erių metų amžiaus Pekino gyventojas Zhou Tianfu. – Valdant Bidenui tikimės taikos.“

Kalba apie viltį ir palengvėjimą

Pasaulio lyderiai sveikino JAV išrinktąjį prezidentą J. Bideną su pergale, kurią vadino proga sustiprinti pasaulio demokratiją, ir akcentavo pirmosios moters – Kamalos Harris – išrinkimo JAV viceprezidente reikšmę.

Nors prezidentas D. Trumpas pralaimėjimo nepripažino, palengvėjimas buvo bendra tema daugelyje pasaulio vietų.

„Amerikiečiai išsirinko prezidentą. Sveikinimai @JoeBiden ir @KamalaHarris! Turime daug padaryti, kad įveiktume šiandienos iššūkius. Dirbkime drauge!” – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas.

Tarp kitų sveikinimus atsiuntusių lyderių yra Vokietijos kanclerė Angela Merkel, NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas ir Egipto prezidentas Abdel Fattahas el Sissi, kuris sakė laukiantis galimybės „stiprinti strateginius dvišalius santykius“.

J. Stoltenbergas šeštadienį pavadino J. Bideną „tvirtu NATO ir transatlantinio ryšio šalininku“ ir išreiškė viltį bendradarbiauti su J. Bidenu bei K. Harris, „kad būtų toliau stiprinamas ryšys tarp Šiaurės Amerikos ir Europos“.

Jis pridūrė, kad „JAV lyderystė yra svarbi kaip niekad šiame neprognozuojamame pasaulyje.“

JAV prezidentas D. Trumpas aštriai kritikuodavo NATO per savo 2016 metų rinkimų kampaniją, o per savo kadenciją ne kartą grasino išvesti Jungtines Valstijas iš Aljanso.

D. Trumpas spaudė bloko nares didinti savo išlaidas gynybai – tai buvo ir jo pirmtakų prioritetas – kad būtų sustiprinta visos NATO kolektyvinė gynyba. Jis taip pat skatino Aljansą nukreipti dėmesį nuo Rusijos į kylančias grėsmes, tokias kaip Kinija ir terorizmas.

Nauja pradžia

Sveikinimą J. Bidenui atsiuntė Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis, kurio šalis buvo svarbi D. Trumpo apkaltai ir D. Trumpo kampanijos bandymui kaltinti J. Bideną bei jo šeimą korupcija.

Dauguma JAV sąjungininkių Vakaruose suskubo sveikinti naują pradžią su nauja administracija Vašingtone.

„Laukiame, kol galėsime dirbti su kita JAV vyriausybe, – tviteryje rašė Vokietijos užsienio reikalų ministras Heiko Maasas. – Norime bendradarbiauti ir siekti naujos transatlantinės pradžios, Naujojo susitarimo.“

„Sveikinimai! – sakė kanclerė A. Merkel. – Iš visos širdies linkiu sėkmės.“

„Mūsų transatlantinė draugystė yra nepakeičiama, jei norime įveikti didelius šių laikų iššūkius“, – sakoma jos tviterio žinutėje, kurią paskelbė vyriausybės atstovas.

Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Borisas Johnsonas pasveikino J. Bideną „su išrinkimu“, o K. Harris – „su istoriniu pasiekimu“.

„JAV yra mūsų svarbiausia sąjungininkė ir laukiu galimybės glaudžiai bendradarbiauti dėl mūsų bendrų prioritetų, nuo klimato kaitos iki prekybos ir saugumo“, – sakė B. Johnsonas.

Airijos ministras pirmininkas Michealas Martinas vienas pirmųjų tviteryje parašė sveikinimą, kuriame J. Bideną pavadino savo šalies „tikru draugu“.

Tuo metu Izraelio premjeras, artimas D. Trumpo sąjungininkas Benjaminas Netanyahu, anksti sekmadienį sveikindamas J. Bideną, pavadino jį „dideliu Izraelio draugu“.

„Laukiu, kol galėsiu dirbti su jumis abiem, kad toliau stiprintume ypatingą JAV ir Izraelio aljansą“, – tviteryje parašė B. Netanyahu, turėdamas galvoje J. Bideną ir K. Harris.

Naujienos apie pergalę Pensilvanijoje, kuri užtikrino buvusiam Baracko Obamos viceprezidentui daugiau nei 270 bendrai pergalei būtinų balsų Rinkikų kolegijoje, nusirito per pasaulį socialinėje žiniasklaidoje ir tiesioginėmis naujienų transliacijomis, sukeldamos džiūgavimą ir šventimą.

Įvairūs vertinimai

Demokratiškai ir autonomiškai valdomo Taivano, kurį Kinija laiko savo teritorijos dalimi, prezidentė Tsai Ing-wen taip pat pasveikino J. Bideną ir K. Harris. JAV nepalaiko su Taivanu oficialių santykių, bet D. Trumpo administracija stiprino neformalius ryšius rengdama savo pareigūnų vizitus į salą, kurie piktino Pekiną.

„Vertybės, kuriomis remdamiesi kūrėme savo santykius, negalėtų būti stipresnės, – tviteryje rašė Tsai Ing-wen. – Laukiu, kol galėsiu drauge dirbti dėl mūsų draugystės ir indėlių į tarptautinę visuomenę.“

JAV rinkimų rezultatu sunkiai galėjo patikėti Slovėnija, kur yra gimusi amerikiečių pirmoji ponia Melania Trump. Dešiniojo sparno premjeras Janezas Janša buvo vienintelis, pasveikinęs D. Trumpą su pergale dar nesuskaičiavus visų balsų, kai pareiškė, jog „aišku, kad Amerikos žmonės išrinko Donaldą Trumpą“.

Įvairiai naujienos buvo vertinamos Irake. Daugelis irakiečių prisimena, kad J. Bidenas pritarė JAV invazijai į Iraką 2003 metais. Aktyvistai, kurie protestavo prieš didelę kaimyninio Irano įtaką Irake, rėmė D. Trumpą ir sveikino JAV drono smūgį, kuriuo šių metų pradžioje Bagdado oro uoste buvo nukautas įtakingas Irano generolas.

Vis dėlto Irako prezidentas Barhamas Salihas tviteryje pasveikino J. Bideną, kurį pavadino draugu ir patikimu partneriu.

include("/www/htdocs/delfi/media/jav-rinkimai/block.php"); ?>