S. Sapega šiuo metu yra išnuomotame bute Minske.

Pasak S. Dudičiaus, jam ir Sofijos motinai Anai Dudič šitoks sprendimas tapo staigmena.

„Mums šokas“, – sakė jis.

Netrukus pranešta, kad buvusiam vyriausiajam „Telegram“ kanalo „Nexta“ redaktoriui Ramanui Pratasevičiui taip pat buvo skirtas namų areštas. Skelbiama, kad jis yra kitame išnuomotame bute.

Su tėvais R. Pratasevičius nesimatė. Remiantis jo tėvo Dzmitro Pratasevičiaus žodžiais, žurnalistas, kaip ir S. Sapega, yra išnuomotame bute.

„Man sunku komentuoti valdžios veiksmus ir galimus tikslus, – pasakė jis. – Jie juk vis tiek yra visiškai kontroliuojami valdžios ir jiems pareikštų kaltinimų niekas neatšaukė.“

Kaip sakė Pratasevičius vyresnysis, nei advokatai, nei valdžios atstovai, artimiesiems, kaip ir anksčiau, nieko nepraneša.

„Apie Ramano būklę, apie jo statusą mums nieko nesako. Tai tiesiog pasityčiojimas“, – kalbėjo žurnalisto tėvas.

„Sunku komentuoti valdžios veiksmus ir galimus tikslus, – sakė D. Pratasevičius. – Gali būti, kad vyksta politinis žaidimas.“

R. Pratasevičiui ir S. Sapegai mestų kaltinimų, kiek jis žino, niekas nepanaikino.

Sofija Sapega, Ramanas Pratasevičius

S. Sapegos advokatas Antonas Gašinskis „Dožd“ eteryje patvirtino informaciją apie jo ginamajai pritaikytą namų areštą. Jis teigia, kad mergina turi galimybę pasimatyti su tėvais ir jau pietavo su jais restorane.

A. Gašinskis perkėlimą iš tardymo izoliatoriaus ir namų arešto skyrimą sieja su Rusijos ir Baltarusijos prezidentų susitikimu.

„Dėl to ir tolesnis Sofijos likimas klostysis atitinkamai teigiama linkme. Manau, kad ji sugrįš namo“, – nurodė A. Gašinskis.

Neseniai „Telegram“ kanaluose pasirodė nuotrauka, kurioje, kaip manoma, matyti R. Pratasevičius ir S. Sapega Minsko parke duodantys interviu kažkokiam TV kanalui.

Baltarusijos opozicijos lyderės Sviatlanos Cichanouskajos patarėjas Franakas Viačorka tuomet tvirtino, kad Baltarusijos užsienio reikalų ministras Vladimiras Makejus paskambino kelių ES šalių užsienio reikalų ministrams ir pažadėjo kelies politiniams kaliniams pritaikyti namų areštą.

„Žinią, kad Ramanui ir Sofijai buvo skirtas namų areštas ir jie nebesėdi už grotų, reikia vertinti teigiamai. Visgi namų areštas – tai ne laisvė, jiems tebėra taikomi kaltinimai, tebėra stebimas kiekvienas jų žingsnis. Tai reiškia, kad jie tebėra įkaitai. Palaikome ryšį su Ramano tėvais: jiems apie sūnų nieko nepranešama, neleidžiama su juo bendrauti. [Tėvai] įsitikinę, kad režimas užsiima žaidimu, per kurį naudojamasi Ramano ir Sofijos gyvybėmis.

Visi prisimename, kad kalėjime yra per 500 politiniais kaliniais pripažintų asmenų, o dar tūkstančiams pareikšti nepagrįsti ir politiškai motyvuoti kaltinimai. Jiems į kameras ligi šiol pilamos chlorkalkės, jiems nėra kuo kvėpuoti, kadangi po dešimt sėdi kamerose, kurios yra skirtos dviem, juos ir toliau kankina specialiose kamerose. Neturime leisti, kad būtų žaidžiama žmonių gyvybėmis ir likimais, – tik taip įmanoma pasiekti, kad visi nekalti žmonės išeitų į laisvę“, – „Telegram“ kanale po žinios apie R. Pratasevičiui ir S. Sapegai pritaikytus namų areštus rašė S. Cichanouskaja.

Opozicijos tinklaraštininkas bei aktyvistas R. Pratasevičius ir jo draugė S. Sapega buvo sulaikyti gegužės 23 dieną Baltarusijos sostinės oro uoste, Minsko režimui priverstinai nutupdžius oro bendrovės „Ryanair“ keleivinį lainerį, kuriuo jie skrido.

Delfi primena, kad Baltarusijoje sulaikytos Vilniuje studijuojančios Rusijos pilietės S. Sapegos advokatas birželio 14 d. pranešė, kad jai iškeltos dvi baudžiamosios bylos.

„Viena byla, kurioje ji pripažinta įtariamąja, buvo iškelta gegužės 23 dieną, antra – gegužės 25 dieną“, – po teismo posėdžio pranešė advokatas Aliaksandras Filanovičius.

Jis nepatikslino šių baudžiamųjų bylų esmės, nes pasirašė susitarimą neatskleisti informacijos. Tyrimų komiteto pirmininkas D. Hara žurnalistams sakė, kad S. Sapega kaltinama socialinės neapykantos ir nesantaikos kurstymu.

Sofija Sapega

„Sofija Sapega buvo sulaikyta dėl įtariamo Baudžiamojo kodekso nusikaltimo – dalyvavimo vykdant masinius neramumus. Beveik iš karto ji buvo įvardinta kaip įtariamoji kitoje baudžiamojoje byloje dėl socialinės neapykantos ir nesantaikos kurstymo“, – pareiškė Tyrimų komiteto pirmininkas Dzmitryjus Hara.

Vilniuje įsikūrusio Europos humanitarinio universiteto studentė S. Sapega gegužės 23 dieną buvo sulaikyta kartu su savo draugu, opozicijos tinklaraštininku Ramanu Pratasevičiumi Minsko oro uoste, Baltarusijos režimui priverstinai nutupdžius bendrovės „Ryanair“ lėktuvą, kurio pora skrido iš Atėnų į Vilnių.

Minskas vėliau paskelbė vaizdo įrašą, kuriame S. Sapega sako, kad redagavo „Telegram“ kanalą „Baltarusijos juodoji knyga“, skelbiantį duomenis apie šalies saugumo pajėgas. Pasak baltarusių žmogaus teisių centro „Viasna“, S. Sapegai buvo pareikšti kaltinimai dėl „nesantaikos kurstymo“, jai gali grėsti iki 12 metų laisvės atėmimo.

Europos Sąjunga ketvirtadienį oficialiai įvedė sankcijas svarbiems Baltarusijos ekonomikos sektoriams, didindama spaudimą autoritarinio prezidento Aliaksandro Lukašenkos režimui po civilinio lainerio priverstinio nutupdymo Minske.

Ramanas Pratasevičius

Naujasis sankcijų paketas numato priemones, varžančias Baltarusijos galimybes eksportuoti kalio trąšas, naftos produktus ir tabako gaminius, sakoma Bendrijos pranešime.

Be to, bus ribojama Minsko prieigą prie ES kapitalo rinkų ir draudžiama teikti draudimo arba perdraudimo paslaugas Baltarusijos vyriausybei bei valstybinėms institucijoms.

„Naujos tikslinės ekonominės sankcijos apima draudimą tiesiogiai arba netiesiogiai parduoti, tiekti, perduoti arba eksportuoti bet kam Baltarusijoje įrangą, technologijas arba programinę įrangą, kurių pirminė naudojimo paskirtis – stebėsena arba ryšių internetu arba telefonu perėmimas, taip pat dvigubos paskirties prekes ir technologijas, skirtas naudoti kariuomenei arba nurodytiems asmenims, subjektams ar institucijoms Baltarusijoje“, – sakoma ES Tarybos paskelbtame pranešime.

Vėliau ketvirtadienį išsamios sankcijų sąlygos buvo paskelbtos ES oficialiajame leidinyje.

Reglamente nurodoma, kad draudimas importuoti arba tranzitu per Baltarusiją gauti naftos produktus ir kalio trąšas bus taikomas susitarimams, sudarytiems po birželio 25 dienos. Taigi, ES sankcijos nebus taikomos šiuo metu galiojantiems kontraktams dėl naftos produktų ar kalio trąšų pirkimo iš Baltarusijos.

„Nustatyti draudimai nedaro poveikio sutarčių, sudarytų iki 2021 metų birželio 25 dienos, arba papildomų sutarčių, reikalingų tokioms sutartims įvykdyti, vykdymui“, – rašoma dokumente.

Šaltinis
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (918)