aA
ES vyriausiasis „Brexit“ derybininkas Michelis Barnier pareiškė, kad po pirmojo prekybos derybų etapo Briuselyje išlieka daug skirtumų tarp Jungtinės Karalystės (JK) ir Europos pozicijų.
Michelis Barnier
Michelis Barnier
© Reuters / Scanpix

M. Barnier kalbėjosi su žurnalistais po keturias dienas trukusių diskusijų, kuriomis buvo pradėtos ilgus mėnesius truksiančios derybos už uždarų durų, jose dalyvauja apie 100 kiekvienos pusės pareigūnų.

„Kalbant visiškai nuoširdžiai, yra daug skirtumų, ir tai yra labai rimti skirtumai, tačiau tai tikriausiai yra gana natūralu“, – žurnalistams sakė M. Barnier.

Derybininko teigimu, derybos užstrigo ties keliais klausimais, įskaitant sąžiningą JK bendrovių konkurenciją, kuri dažnai vadinama „lygaus žaidimo lauko“ užtikrinimu.

Jis taip pat išreiškė nerimą dėl Londono atsisakymo laikytis Europos Sąjungos Teisingumo Teismo ir Europos Žmogaus Teisių Teismo sprendimų.

M. Barnier tikino, kad, nors prekybos susitarimą pasiekti vis dar įmanoma, tai bus labai sudėtinga, nes britų premjeras Borisas Johnsonas atsisakė pratęsti derybas iki kitų metų.

Iki gruodžio 31 d. Jungtinė Karalystė gali prekiauti taip pat, kaip ir būdama ES nare – be muitų ar kitų barjerų, tačiau šalis taip pat neturi balsavimo teisės sprendžiant Bendrijos politikos klausimus.
M. Barnier tvirtino, kad gruodžio 31 d. terminas yra itin trumpas, o analitikai pabrėžia, jog toks terminas neleis pasiekti visapusiško susitarimo.

Prancūzas derybininkas taip pat patikino, kad „Brexit“ turės „daug, labai daug pasekmių, kurioms turime ruoštis. Dalykai nevyks įprastu režimu“.

Britų ir ES pareigūnai derėjosi Briuselyje įsikūrusiame konferencijų centre. Derybos vyko pasiskirsčius į 9 grupes, kiekviena jų buvo atsakinga už tam tikrą sritį. Daugiausia nesutarimų kilo dėl prekybos ir žvejybos.

M. Barnier pažymėjo, kad žvejybos klausimai nebuvo išspręsti, nes JK siekia kontroliuoti šalies vandenyse žvejojančius ES valstybių narių laivus.

„Jungtinė Karalystė nenori, kad žvejybos susitarimas būtų įtrauktas į mūsų ekonominį susitarimą, ji nori kasmet derėtis dėl abipusės prieigos prie JK vandenų ir Europos vandenų. Kaip buvęs savo šalies žvejybos ministras, be kita ko, galiu pasakyti, kad tai nėra praktiška“, – sakė M. Barnier.

„Yra 100 (žuvų) rūšių, apie 100 rūšių. Ką galima padaryti su Norvegija dėl penkių rūšių, tiesiog neįmanoma dėl 100 rūšių“, – aiškino jis.

Tiesa, derybose beveik nekalbėta apie JK itin svarbų finansų sektorių, nes Briuselis savanoriškai siūlo prileisti Londone įsikūrusius britų bankus prie ES rinkos.

Abi pusės planuoja surengti iš viso penkis derybų etapus iki birželį vyksiančio ES ir JK viršūnių susitikimo, kuriame lyderiai įvertins derybų pažangą. Kitas derybų etapas vyks kovo 18 d. Londone.

M. Barnier pareiškė, kad JK reikalavimo pasitraukti iš ES kolektyvinio žvejybos teisių susitarimo būtų neįmanoma įgyvendinti.

„Jungtinė Karalystė nenori, kad žvejybos susitarimas būtų įtrauktas į mūsų ekonominį susitarimą, ji nori kasmet derėtis dėl abipusės prieigos prie JK vandenų ir Europos vandenų. Kaip buvęs savo šalies žvejybos ministras, be kita ko, galiu pasakyti, kad tai nėra praktiška“, – sakė M. Barnier.

„Yra 100 (žuvų) rūšių, apie 100 rūšių. Ką galima padaryti su Norvegija dėl penkių rūšių, tiesiog neįmanoma dėl 100 rūšių“, – aiškino jis.

ELTA
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Top naujienos

Pirmą kartą nepriklausomos Lietuvos istorijoje: po 12 val. kelionės į Vilnių atvyko ekspresas iš Talino (63)

Antradienį 21:00 į Vilniaus geležinkelio stotį atvyko specialus geležinkelio ekspresas iš...

Roma Macijauskaitė | D+

Miškininkas: kodėl reikia kirsti medžius ir kaip klimato kaita keičia miško veidą – stebimi anksčiau nematyti reiškiniai

„Mūsų, miškininkų , rūpestis – auginti ir veisti miškus, saugoti juos nuo žvėrių ir...

Po skaudžios netekties medikas paaiškino, kokia liga labiausiai kamuoja darbingo amžiaus jaunus žmones: čia yra paradoksas (83)

Visuomenę ir vėl sukrėtė žinia apie iš gyvenimo pasitraukusį mediką. Praėjusį penktadienį,...

Po pasibaigusių rinkimų Rusijoje neatmeta net kraštutinio scenarijaus: nieko nebeįmanoma padaryti (464)

Nebuvo jokių abejonių, jog Kremliaus režimas per šį savaitgalį vykusius Rusijos Valstybės...

Su Čanaku susirėmęs amerikietis – FIBA juodajame sąraše (4)

Praėjusiame sezone Panevėžio „Lietkabeliui“ atstovavęs, bet finišo tiesiojoje dėl klubo...

Edmundas Jakilaitis | D+

Apie karybą: brutalus žaidimas – kas pirmas pradėjo naudoti informacines technologijas kaip kovos priemonę?

Tai – jau trečiasis Edmundo Jakilaičio pokalbis apie karybą su Vilniaus universiteto Istorijos...

Išvardijo vyrus, kuriems dažniausiai nustato prostatos vėžį: vienas veiksnys grėsmę padidina 2–3 kartus (3)

Rugsėjo 15-oji – pasaulinė kovos su prostatos vėžiu diena. Remiantis statistikos duomenimis,...

Giedrius Petkevičius/Sausuolis | D+

Britų siaubas: jei pamatei nacių povandenį laivą, galimai kitas toks pats laivas mato tave

I-asis pasaulinis karas „prikaustė“ žmonijos dėmesį milijonais aukų ir kolosaliais...

„Rimi Latvija“: žinia apie „Alfa“ pardavimą „Maximos“ savininkams mums buvo staigmena (13)

Informacija apie tai, kad keičiasi prekybos centro Latvijoje „Alfa“ savininkas, „Rimi“...