„Mes patys, baltarusiai, turime padaryti viską, kad būtų paleisti politiniai kaliniai, nutrauktas smurtas ir surengti sąžiningi rinkimai. Turime veikti – galimybių langas atvertas. Nebėra ko laukti – reikia sustabdyti terorą kartą ir visiems laikams. Pradedame ruošis naujai aktyviai protestų fazei“, – rašoma trečiadienį „Telegram“ kanale paskelbtame pareiškime.

Anot jo autorių, opozicija laikosi vieningo požiūrio, kad „nelegitimaus režimo lengvabūdiški veiksmai pavertė Baltarusiją „juoda dėme“ pasaulio žemėlapyje“.

„Režimas atsidūręs prie visiškos izoliacijos slenksčio – kaip niekada iki šiol. Europos Sąjunga, JAV, Didžioji Britanija, Japonija, Kanada ir kitos šalys jau veikia ir daro viską, kad padėtų mums, baltarusiams“, – rašoma pareiškime.

Remiantis paskelbta informacija, opozicijos atstovai susirinko į skubų demokratinių jėgų susitikimą, kuriame aptarė tarptautinio spaudimo didinimą ir konkrečias priemones atsakant į autoritarinio prezidento Aliaksandro Lukašenkos veiksmus, kontaktus su valdininkais Baltarusijos viduje, „partizaninio judėjimo Baltarusijos viduje struktūros plėtimą“, protestų dalyvių amnestijos ir reabilitavimo projektą.

Sekmadienį Minsko oro uoste buvo priverstinai nutupdytas bendrovės „Ryanair“ keleivinis lėktuvas, skridęs iš Atėnų į Vilnių. Jis buvo priartėjęs prie Lietuvos oro erdvės, tačiau buvo priverstas pasukti į Baltarusijos sostinę.

„Ryanair“ pranešė, kad lėktuvas su daugiau kaip šimtu keleivių nusileido Minsko oro uoste, nes Baltarusijos oro dispečeriai informavo apie potencialią saugumo grėsmę lėktuve. Ši informacija vėliau nepasitvirtino.

Be to, Baltarusija buvo pakėlusi naikintuvą MiG-29 ir karinį sraigtasparnį Mi-24.

Tuo lėktuvu skrido Baltarusijos opozicijos aktyvistas ir tinklaraštininkas, vienas iš informacinio kanalo „Nexta“ įkūrėjų Ramanas Pratasevičius. Lėktuvui nusileidus Minske, jis buvo sulaikytas kartu su savo mergina, Europos humanitariniame universitete Vilniuje studijuojančia Rusijos piliete Sofija Sapega.

Pernai „Nexta“ įkūrėjus 22 metų Sciapaną Pucilą ir 26 metų R. Pratasevičių Baltarusija įtraukė į „asmenų, dalyvaujančių teroristinėje veikloje“, sąrašą, o patį kanalą paskelbė „ekstremistiniu“ ir nurodė jį blokuoti.

Vakarų lyderiai kaltina Minsko režimą užgrobus Europos lėktuvą ir vadina šį veiksmą „valstybiniu terorizmu“.

Reaguodami į šį incidentą, daugelis Europos oro vežėjų nusprendė neberengti skrydžių per Baltarusijos oro erdvę.

Šaltinis
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (49)