aA
Baltarusijos milicija ir specialiųjų pajėgų kariai pirmadienį naktį panaudojo jėgą, kad išvaikytų masinę demonstraciją prieš prezidento Aleksandro Lukašenkos perrinkimą, ir suėmė šimtus protestuotojų, tarp jų keturis opozicijos iškeltus kandidatus.
Protestas Minske
© DELFI

A.Lukašenka sekmadienį buvo perrinktas ketvirtai kadencijai, surinkęs 79,67 proc. balsų, tačiau opozicijos atstovai sakė manantys, jog prezidentas iš tikrųjų surinko mažiau nei 50 proc. balsų.

Minsko centre pasibaigus ginčijamiems rinkimams protestuoti suplūdo dešimtys tūkstančių žmonių. Kai kurie protestuotojai mėgino įsiveržti į Vyriausybės rūmus ir išdaužė stiklines šio pastato įėjimo duris.

Tačiau į Nepriklausomybės aikštę atvyko sustiprintos milicijos pajėgos, o pareigūnai sulaikė šimtus demonstrantų, kurie buvo vedami į milicijos mikroautobusus.

Devyni opozicijos kandidatai anksčiau pareiškė, kad rinkimai buvo klastojami, ir paragino surengti masinius protestus, ignoruodami A.Lukašenkos, kurį Vašingtonas yra pavadinęs paskutiniu Europos diktatoriumi, perspėjimus.

Klausydamiesi penkių kandidatų kalbų, protestuotojai mojavo Baltarusijos ir Europos Sąjungos (ES) vėliavomis bei skandavo "Už laisvę!", "Šalin gulagą", "Miestas mūsų","Išeik" ir "Tegyvuoja Baltarusija".

"Tai buvo ne rinkimai, o farsas, - kandidatas Jaroslavas Romančiukas sakė mitingo dalyviams. - Vadžia turėjo galimybę ištiesti mums ranką, tačiau ir vėl to nepadarė".

Protestuotojai pirmiausiai susibūrė Minsko pagrindinėje Spalio aikštėje, o vėliau nužygiavo į Nepriklausomybės aikštę, kur būrys demonstrantų mėgino įsiveržti į Vyriausybės rūmus.

"Čia Baltarusija tapo nepriklausoma 1991 metais, o šiandien čia žlugs Lukašenkos diktatūra", - opozicijos kandidatas Andrejus Sanikovas sakė didėjančiai miniai.

Tačiau grandine išsirikiavę milicininkai sulaikė demonstrantus, neleisdami žygiuoti toliau ir neprileisdami prie vyriausybės pastato.
Pasak mačiusiųjų, kai OMON pradėjo stumti mitinguotojus iš aikštės, opozicijos lyderiai paragino savo šalininkus susirinkti vėl pirmadienį 18 valandą vietos laiku.

Protesto akcijoje Nepriklausomybės aikštėje, kurios metu buvo reikalaujama surengti naujus prezidento rinkimus, dalyvavo maždaug 20 tūkst.žmonių.

Anksčiau Baltarusijos milicija panaudojo garsines granatas, kad išvaikytų opozicionierius, einančius kolona į Spalio aikštę. Per šį incidentą buvo sumuštas kandidatas į Baltarusijos prezidentus Vladimiras Nekliajevas.

Ketinimą dalyvauti protesto akcijoje jis pareiškė dar rinkimų apylinkėje: "Mes ateisime į aikštę, kad būtų nauji rinkimai be Lukašenkos, nes Lukašenka - diktatorius, o esant diktatoriui neįmanomi sąžiningi rinkimai!".

Kaip pranešama, jis demonstratyviai žurnalistų akivaizdoje užrašė ant savo balsalapio didelėmis raidėmis "Nauji rinkimai be Lukašenkos".
Pabalsavęs savo apylinkėje jis sakė žurnalistams, kad valdžia negalės uždrausti akcijos aikštėje. V.Nekliajevas pridūrė, jog opozicija pareikalaus surengti naujus rinkimus, kuriuose nedalyvautų A.Lukašenka.

Vienas naujienų agentūros AFP korespondentas, apsilankęs Minske esančiame kalėjime, sakė, kad ten buvo atvežti apie 150 protestuotojų. Dešimtys jų artimųjų laikė naujienų prie kalėjimo ir grįžo tik paryčiais.

Pareigūnai pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl smurto per demonstraciją, o kai kuriems iš sulaikytųjų gresia iki 15 metų laisvės atėmimo dėl "masinių neramumų organizavimo".

"Niekas neliks nenubaustas", - Rusijos naujienų agentūra "Interfax" citavo Baltarusijos vidaus reikalų ministro Anatolijaus Kulešovo žodžius.

Ministras pareiškė, kad "minia daužė ir laužė viską savo kelyje, priešindamasi teisėtiems valdžios atstovams".

A.Kulešovas sakė, kad VRM įtaria riaušių organizavimu konkrečius žmones, kurių pavardės kol kas neskelbiamos.

Maždaug po paros, pasak ministro, bus paskelbtos pavardės tų, kurie ragino pradėti riaušes.

Pasak Minsko vyriausiosios vidaus reikalų valdybos viršininko Leonido Farmagėjaus, "milicijos darbuotojai veikė teisėtai, pagal įstatymus".
Baltarusijos vidaus reikalų ministerija taip pat pareiškė, kad mitinguotojų ketinimai buvo anaiptol ne taikūs. Pasak ministerijos atstovų, sulaikyti du mikroautobusai su prietaisais, akivaizdžiai parengtais sužeisti žmones.

Baltarusijos televizijos pirmasis nacionalinis kanalas parodė siužetą, kaip buvo sulaikytas mikroautobusas prie kandidato į prezidentus V.Nekliajevo biuro.

Sprendžiant iš operatyvinio filmavimo, specialiosios paskirties būrio kovotojų sulaikytame mikroautobuse neva buvo rasta petardų, triukšmo ir šviesos granatų, virbų ir metalinių

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(0 žmonių įvertino)
0
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Lietuvė Australijoje: linksmiausia buvo sužinoti, ką jie kalba apie Lietuvą (2)

Vienas įdomesnių ir linksmesnių dalykų Australijoje yra sužinoti, kaip vietiniai įsivaizduoja...

Lietuvių mėgstama daržovė pripažinta supermaistu: galėtume su ja užkariauti Europą (27)

Žmonių noras sveikai maitintis Lietuvos daržovininkams atvėrė naują nišą, kuri gali atnešti...

Eurolygos atkrintamųjų traukinyje liko tik trys laisvi vagonai: ar „Žalgiris“ įšoks į vieną iš jų? (86)

„Tiktai teigiamą rezultatą“, – paklaustas, ką žvelgiant į priekį Kauno „Žalgiris“...

Kita Algirdo Brazausko gyvenimo pusė: dienoraščiuose jis visai kitoks, nei lietuviai buvo įpratę matyti (484)

Nors pirmąjį atkurtos nepriklausomos Lietuvos prezidentą Algirdą Mykolą Brazauską lietuviai...

Knygų mugėje – jausminga Ramanausko-Vanago dukros kalba: jo auka nebuvo beprasmė (232)

Šeštadienį Knygų mugėje buvo pristatyta istoriko ir politiko Arvydo Anušausko knyga „Aš esu...

Orijus Gasanovas siūlo aplankyti geriausią Europoje miestą: lietuviams ten patiks, jeigu žinos, ką nuveikti (133)

Barselona yra pats geriausias miestas Europoje. Bet ne visiems taip atrodo, nes žmonės ne visada...

Netikėta: „šaukimą“ į kariuomenę gauna ne tik žmonės – gali gauti ir jūsų automobilis

Įsivaizduokite, kad vieną dieną sulaukiate laiško, kuriame teigiama, jog jūsų turima transporto...

Oro kompanijos kontratakuoja: padavė į teismą skrydį praleidusį keleivį reikalauja virš 2000 eurų (8)

Teisminio ginčo tarp Vokietijos oro linijų bendrovės ir vieno iš jos klientų centre – oro...

Diskusijoje apie skiepus prakeikta moteris neištvėrė: paprašė SAM atsakyti į devynis klausimus (1)

Norėčiau padiskutuoti ir išgirsti profesionalų nuomonę. Kadangi buvau pasisakiusi viešai savo...

7 simptomai, pranešantys apie sutrikusią skydliaukės veiklą (2)

Organizmą laisvai galima palyginti su darniai funkcionuojančių mechanizmų visuma. Kuriam nors...