Buvęs Suomijos vadovas Martti Ahtisaari, dalyvavęs slaptose neoficialiose derybose su JT Saugumo Tarybos narėmis, sakė, kad Vitalijus Čiurkinas, laikomas patikimu Kremliaus vidinės aplinkos žmogumi, buvo su juo privačiai susitikęs ir siūlė ieškoti „elegantiško būdo pasitraukti Assadui“.

„Jis pasakė tris dalykus. Pirma, kad neturėtume duoti ginklų opozicijai. Antra, kad turime nedelsiant siekti dialogo tarp opozicijos. Trečia, kad turėtume rasti elegantišką būdą pasitraukti B.al Assadui“, - sakė M.Ahtisaari britų dienraščiui „The Guardian“.

Helsinkyje įsikūrusios M.Ahtisaari nevyriausybinės organizacijos „Crisis Management Initiative“ (CMI) atstovas naujienų agentūrai AFP patvirtino, kad buvęs prezidentas kalbėjo su V.Čiurkinu apie Siriją ir kad rusų diplomatas išdėstė savo trijų punktų planą.

M.Ahtisaari, kuris 2008-aisiais pelnė Nobelio taikos premiją už savo pastangas sprendžiant konfliktus, „The Guardian“ sakė manąs, kad didžiosios Vakarų valstybės ignoravo šį pasiūlymą, nes galvojo, kad B.al Assadas ir taip neteks valdžios.

Martti Ahtisaari

Rusija visuomet viešai deklaravo remianti B.al Assadą ir tvirtino, kad jo pasitraukimas negali būti būtina sąlyga susitarimui dėl konflikto sureguliavimo. Konfliktas Sirijoje kilo 2011 metais ir jau nusinešė daugiau nei 240 tūkst. gyvybių, o milijonus žmonių privertė palikti savo namus.

M.Ahtisaari sakė perdavęs tuos pasiūlymus Jungtinių Valstijų, Didžiosios Britanijos ir Prancūzijos atstovams, tačiau „nieko nenutiko, nes, manau, visos šios šalys ir daug kitų buvo tikros, kad B.al Assadas artimiausiomis savaitėmis bus nuverstas, todėl nėra reikalo kažko griebtis“.

Johnas Jenkinsas, kuris pirmąjį 2012 metų pusmetį buvo paskirtas Britanijos ambasadoriumi Saudo Arabijoje, „The Guardian“ sakė niekuomet nematęs jokių „užuominų apie kokį nors galimą lankstumą“, kalbant apie Rusijos prezidento Vladimiro Putino paramą B.al Assadui.

 Basharas al Assadas

„Manau, teisybė, jog bendrai buvo laikomasi nuomonės, kad B.al Assadas ilgai neišsilaikys, - sakė jis. - Tačiau nematau priežasčių, kodėl tai vedė prie sprendimo ignoruoti rusų pasiūlymą“.

V. Putinio atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas neigia pasirodžiusią informaciją.

„Galiu tik dar kartą pakartoti, kad Rusija su režimų pasikeitimu neturi nieko bendro. Siūlymas kam nors pasitraukti į šalį – ar elegantiškai, ar ne, yra tai, ko Rusija niekada nedarė“, – žurnalistams pareiškė Rusijos prezidento Vladimiro Putinio atstovas spaudai D. Peskovas, skelbia naujienų agentūra ITAR-TASS.