aA
Pagaliau paaiškėjo, ką Didžioji Britanija ketina įvardyti kaip Aleksandro Petrovo ir Ruslano Boširovo bendražygį, tvirtina Rusiško portalo „Fontanka“ leidėjai. GRU užsakomų nunuodijimų koncepciją, anot jų, idealiai atitinka 45-erių metų pilietis Sergejus Fedotovas.
Ruslanas Boširovas, Aleksandras Petrovas
© Reuters / Scanpix

Kaip skelbia Čekijos žiniasklaida, buvęs agentas Sergejus Skripalis ne vėliau kaip nuo 2014 metų buvo sekamas Rusijos specialiųjų tarnybų. Būtent dėl jo į Prahą atskrido A. Petrovas ir R. Boširovas, neseniai apkaltinti bandymu įvykdyti žmogžudystę Solsberyje. Prahos ir Solsberio atstovai prabilo apie dar vieną rusą, kurį Skotland Jardas veikiausiai įvardys jau kitoje tyrimo ataskaitoje.

Apie uolų Rusijos žvalgybos domėjimąsi S. Skripaliu Čekijos visuomeninis radijas pranešė spalio 10 d. 2014 metų spalį šis asmuo ketino atvykti į Prahą perduoti Rusiją kompromituojančios informacijos. Tuo pat metu į Čekiją atvyko ir A. Petrovas su R. Boširovu, tačiau pastarieji, esą, buvo demaskuoti ir išsiųsti iš šalies.

„Yra pagrindo manyti, kad rusai buvo sutelkę visą būrį ilgai iki pasikėsinimo nužudyti S. Skripalį stebėjusių asmenų“, – cituoja radijo kompanija neįvardytą šaltinį.

A. Petrovas ir R. Boširovas į Prahą atvyko 2014 m. spalio 11 d. rytiniu „Aeroflot“ reisu. Remiantis čekų žiniasklaidos šaltiniu, spalio 13–16 d. A. Petrovas buvo apsistojęs Ostravos miesto viešbutyje, o vėliau grįžo į Čekijos sostinę. S. Skripalis šalyje neva lankėsi antroje spalio pusėje.

Čekijos valstybės apsaugos tarnyba ir Nacionalinis kovos su organizuotu nusikalstamumu centras, atsižvelgdami į Europos lygiu vykdomą tyrimą, oficialiai nepatvirtino, kad S. Skripalis galėjo būti sekamas.

Dabartinį GRU užsakomų nunuodijimų sąsajų su Čekija paminėjimą veikiausiai būtų galima laikyti ženklu, kad netrukus bus paviešinta dar viena Londono tiriamos bylos ataskaita.

Pirmąsias S. Skripalio apnuodijimo bylos tyrimo išvadas Didžiosios Britanijos prokuratūra paskelbė 2018 m. rugsėjo 5 d. Kaltinimai buvo pareikšti Rusijos karinės žvalgybos agentais pavadintiems A. Petrovui ir R. Boširovui. Šios užsienio pasuose įrašytos jų pavardės, kaip buvo akcentuojama, – netikros.

Anatolijus Čepiga
Anatolijus Čepiga
© Фото - Bellingcat

Leidinys „The Insider“ ir organizacija „Bellingcat“ vėliau pasirodžiusiose publikacijose papasakojo, kaip pavyko prisikasti prie tikrųjų A. Petrovo ir R. Boširovo biografijų. 2018 m. rugsėjo 27 d. įtampą padidino dienraštis „The Telegraph“, pateikdamas užuominą, kad S. Skripalio apnuodijimo byloje atsirado trečias įtariamasis. Jis, esą, taip pat buvo atvykęs į Solsberį ir parengė gatvės, kurioje gyveno operacijos taikiniu turėjęs tapti asmuo, planą. Šis trečias rusas, kaip paaiškėjo, irgi lankėsi Prahoje.

Remiantis portalo „Fontanka“ gautais duomenimis, Vakarų žiniasklaidos perduodama informacija yra susijusi su 45-erių metų S. Fedotovu. 2014 metų sausio ir vasario mėnesiais jis iš tiesų buvo nuvykęs į Čekiją ir jo kelionė sutapo su A. Petrovo viešnage. S. Fedotovas, R. Boširovas ir A. Petrovas tada naudojosi 64 serijos užsienio pasais, kuriems buvo suteikti artimi numeriai.

S. Fedotovas lankėsi ne tik Prahoje, Kijeve, Milane ir Ženevoje, bet taip pat ne mažiau kaip tris kartus pabuvojo Londone. Tai įvyko 2016, 2017 ir 2018 metų kovo mėnesiais. Paskutinis jo apsilankymas Didžiojoje Britanijoje datuojamas kovo 2 d. Vadinasi, jis atvyko tada, kaip ir A. Petrovas su R. Boširovu, tiktai kitu reisu, o štai išskrido jie visi kartu ir tai įvyko kovo 4-ąją – pasikėsinimo dieną. Šią informaciją Skotland Jardas turėjo nuo pat pradžių, tačiau jos kažkodėl nutarė neatskleisti. Apie A. Petrovą su R. Boširovu buvo patogu kalbėti iš karto, nes šie asmenys kartu užfiksuoti Solsberyje ir Gatviko oro uoste įrengtomis vaizdo kameromis, tačiau S. Fedotovas visur keliavo atskirai.

Sprendžiant iš to, ką pavyko sužinoti, S. Fedotovas idealiai tinka trečio įtariamojo vaidmeniui. Rusijoje jo vardu nėra užregistruota jokio nekilnojamojo turto, transporto priemonių ir mobiliųjų telefonų numerių. Jo pavardė nefigūruoja nei socialiniuose tinkluose, nei teisėsaugos institucijų duomenų bazėse. Galiojančio jo paso numeris tik keliais skaičiais skiriasi nuo tų, kurie įrašomi dokumentuose, išduodamuose Rusijos piliečiams, kaip savo registracijos vietą nurodydavusiems Choroševskoje 76, t. y. Gynybos ministerijos Generalinio štabo Vyriausiosios žvalgybos valdybai pavaldaus buto adresą. Akivaizdu, kad apie S. Fedotovą anksčiau ar vėliau bus prabilta oficialiai, o privatūs detektyvai, kaip ir A. Petrovo bei R. Boširovo atveju, savo publikacijose atskleis tikrąją jo pavardę ir biografinius duomenis.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Nesumeluotas emigracijos veidas, apie kurį drįsta prabilti ne kiekvienas lietuvis: buvome tikri vergai (29)

Dunganone sutiktas lietuvis Romualdas pasakoja, kad pirkdamas lėktuvo bilietus už skolintus pinigus...

Žinomos įmonės darbuotojai atsitrenkė į sistemą: bandė atgauti skolas, o atsidūrė spąstuose (46)

Optikos salonus valdančios įmonės darbuotojai bandydami atgauti iš darbdavio susidariusias...

Užsiminė apie potvynių grėsmę: dalis Lietuvos gali atsidurti po vandeniu (25)

Žiema kol kas trauktis neketina. Antra sausio mėnesio pusė prognozuojama tokia pat šalta, o ir...

Profesorius Skurvydas papasakojo apie natūralų vaistą: apsaugo nuo Alzheimerio, depresijos ir kitų 24 lėtinių ligų (10)

Lietuvos sporto universiteto ( LSU ) profesorius Albertas Skurvydas išsamiai, bet paprastai...

Devintame Dakaro greičio ruože lietuvių viltys nesudužo – išsaugotos rekordinės pozicijos atnaujinta 00.57 val. (453)

Tokios dienos, koks buvo devintasis Dakaro ralio etapas, nesitikėjo, matyt, niekas. Jeigu...

Karbauskis dėl prezidento rinkimų turi ir abejonių: jei taip, tai turėsime problemą (826)

„Kandidatas, kurį mes patvirtinsime savo suvažiavime, taps Lietuvos Respublikos prezidentu“, -...

Niekas taip greitai nesmenga, kaip šis 15 milijonų gyventojų turintis miestas (1)

Vienas labiausiai apgyvendintų Vakarų Azijos miestų smenga žemėn precendento neturinčiu greičiu.

Pirmas Karolinos Meschino interviu po skandalo: apie tėvų reakciją į nutekintus jos intymius įrašus ir prasidėjusią paranoją (76)

Socialinių tinklų garsenybės Karolinos Meschino vardas pastaruoju metu žiniasklaidoje buvo...

Leonidas Beršidskis. JAV klesti meritokratija ir tai nėra teisinga (15)

Didžioji dalis dabartinių diskusijų apie turto paveldėjimą Vakarų šalyse kyla iš...

Geriausią rezultatą Dakaro ralyje „įšovęs“ Vanagas: supykom po vakar (20)

Po vakarykštės dienos nesėkmių supykęs Benedikto Vanago ir Sebastiano Rozwadowskio, „ General...