„Virusas pietinėje Anglijos dalyje cirkuliuoja jau nuo rugsėjo mėnesio ir buvo pastebėtas spalį. Dabar jis yra nustatytas Italijoje, Belgijoje, Nyderlanduose, Danijoje ir net Australijoje. Tai kodėl jo neturėtų būti ir čia?“ – pirmadienio ryte Vokietijos radijui „Deutschlandfunk“ sakė Berlyno „Charité“ Virusologijos instituto vadovas Ch. Drostenas.

Tačiau dėl to profesorius kol kas nepanikuoja, argumentuodamas, esą Nyderlanduose naujoji viruso atmaina kol kas nepasklido plačiai, panašiai reikalai turėtų klostytis ir kitose šalyse.

Drauge virusologas pripažino, kad kol kas „informacinė situacija neaiški“, todėl jis nenorėtų pavojaus sumenkinti.

„Natūraliai kyla klausimas: ar šią viruso atmainą paviršiun išnešė regione (pietinėje Anglijoje ir Londone, – red.) dabar kylanti nauja (infekcijų, – red.) banga, ar galbūt tą bangą sukėlė naujasis virusas?“ – svarstė mokslininkas.

Borisas Johnsonas

Tai, kad Jungtinės Karalystės premjeras Borisas Johnsonas, kalbėdamas apie viruso mutaciją, paminėjo 70 proc. didesnį juo užkrečiamumą, vokiečių virusologui nepadarė įspūdžio.

Pasak Ch. Drosteno, „tiesiog nurodytas skaičius, ir niekas nežino, kas čia turėta omeny“.

Norint sužinoti, ar virusas geriau ir greičiau perduodamas, reikia susekti, kas ką užkrėtė ir kaip ilgai tai truko, – ramiai aiškino virusologas.

„Iš viso to, ką žinome apie šį virusą, stebintų, jei šis parametras dabar esmingai pasikeistų“, – sakė jis.

Christianas Drostenas

Ar naujojo varianto virusu išties galima daug labiau užsikrėsti, parodys britų mokslininkų analizė, kurios laukiama dar šią savaitę, – nurodė Ch. Drostenas. Be to, jo vertinimu, mutacija neturėtų neigiamai atsiliepti netrukus prasidėsiančiam vakcinavimui.

Tokia optimistinė žymiausio Vokietijos virusologo reakcija į naująją koronaviruso atmainą yra kiek netikėta, nes Ch. Drostenas šalyje pagarsėjęs savo pesimistinėmis prognozėmis.

Vokietija nuo vidurnakčio iki gruodžio 31 d. sustabdė skrydžius iš Jungtinės Karalystės, pirmadienį tą patį žadama padaryti ir su skrydžiais iš Pietų Afrikos.


Europos Sąjungos ekspertai mano, kad jau sukurtos vakcinos nuo koronaviruso yra veiksmingos ir prieš naują, labiau užkrečiamą jo atmainą, nustatytą Jungtinėje Karalystėje, sekmadienį pareiškė vokiečių sveikatos apsaugos ministras Jensas Spahnas.

„Remiantis viskuo, ką iki šiol žinome“, nauja atmaina „neturi jokios įtakos vakcinoms“, kurios išlieka „tokios pat veiksmingos“, taip visuomeniniam transliuotojui ZDF sakė ministras, remdamasis „Europos institucijų ekspertų derybomis“.

J. Spahnas ypač turėjo omenyje „Pfizer-BioNTech“ vakciną, kuri jau yra naudojama tokiose šalyse kaip JAV ir JK ir kurią pirmadienį turėtų patvirtinti Europos vaistų agentūra.

Sveikatos apsaugos ministerijos atstovas teigė, kad sekmadienį įvyko ES ekspertų susitikimas, kuriame dalyvavo ir Berlyno Roberto Kocho instituto (RKI) atstovai.

Virtinė ES valstybių reaguodamos į naują viruso atmainą sustabdė keleivinius skrydžius iš Britanijos, o Prancūzija pareiškė, kad blokuos ir iš JK atvykstančius krovinius, nebent jie būtų nelydimi.

O JK paskelbė griežtesnius ribojimus, paveiksiančius kai kurias šalies dalis.

Britų ministras pirmininkas Borisas Johnsonas šeštadienį sakė, kad, remiantis preliminariais duomenimis, naujoji koronaviruso atmaina gali būti iki 70 proc. labiau užkrečiama nei pagrindinis jo variantas.

Australijoje – abejonės gaida


Su abejonės gaida dėl „nekontroliuojamai“ plintančios naujos, labiau užkrečiamos koronaviruso atmainos, sureagavo Australija.

Šalis paskelbė neseksianti kitų valstybių pavyzdžiu ir įsileisianti keliautojus iš Jungtinės Karalystės.

Apie tai pirmadienį pranešė australų pareigūnai.

Jie sakė abejojantys, kad pastarasis sergamumo koronavirusine infekcija šuolis Jungtinėje Karalystėje sietinas tik su nauja, labiau užkrečiama koronaviruso atmaina.

Ministras pirmininkas Scottas Morrisonas sakė, kad Australija, kurios formali vadovė tebėra šalies buvusios kolonijinės valdytojos Didžiosios Britanijos karalienė Elizabeth II, mano, jog šiuo metu atvykstantiems keliautojams taikomo 14 dienų karantino visiškai pakanka rizikai suvaldyti.

Scottas Morrisonas

Virtinė šalių uždraudė atvykti lėktuvams, traukiniams ir laivams iš Jungtinės Karalystės, Londonui įspėjus, kad buvo aptikta „nekontroliuojamai“ plintanti nauja, labiau užkrečiama koronaviruso atmaina.

Australijos vyriausiasis sveikatos apsaugos pareigūnas Paulas Kelly tvirtino, kad žmonės, atvykstantys iš JK, nekelia grėsmės šalies visuomenei, nes jie, kaip ir beveik visi atvykstantieji, turi 14 dienų griežtai karantinuotis.

P. Kelly taip pat skeptiškai įvertino Londono pareiškimą, esą sergamumas COVID-19 drastiškai išaugo dėl naujos, itin užkrečiamos viruso atmainos.

„Manau, turime atsižvelgti į kontekstą“, – sakė P. Kelly ir pažymėjo, kad nuo tada, kai pirmą kartą buvo aptiktas, naujasis koronavirusas mutavo tūkstančius kartų.

„Šiuo metu nėra aiškių įrodymų, jog tai – reikšmingas pokytis“, – kalbėjo jis.

JK ministras pirmininkas Borisas Johnsonas iš pradžių nerekomendavo skelbti karantino Kalėdų laikotarpiu, nepaisydamas drastiškai augančio sergamumo koronavirusine infekcija.

Visgi vėliau jo vyriausybė apsigalvojo ir paskelbė griežtą karantiną pietryčių Anglijoje, o sveikatos apsaugos sekretorius Mattas Hancockas pareiškė, kad nauja koronaviruso atmaina „nekontroliuojama“.

Australijos sveikatos apsaugos pareigūnai sako jau aptikę, kad nauja koronaviruso atmaina yra užsikrėtusių karantinuotų keliautojų. Tačiau tie atvejai, regis, nesusiję su nauju protrūkiu Sidnėjuje, kur patvirtinti 83 vietinio užsikrėtimo atvejai. Šis protrūkis kilo po kelias savaites trukusio atokvėpio, kai Australijoje nebuvo užfiksuota vietinio infekcijos perdavimo atvejų.

Reaguodama valdžia ėmėsi rekordinio masto testavimo ir intensyvaus kontaktų atsekimo, taip pat įvedė vietinius karantinus ir sugrąžino masinių susibūrimų suvaržymus.

Sidnėjaus gyventojams uždrausta vykti į kitas šalies vietas.