aA
Įtakinga žmogaus teisėmis besirūpinanti tarptautinė organizacija "Amnesty International" antradienį išplatino viešą pareiškimą, kuriame reiškiamas nerimas dėl aukštus postus užimančių Latvijos politikų pastabų homoseksualų atžvilgiu, galėjusių sukurstyti žodinius ir fizinius išpuolius, tačiau šalies premjeras neprisiima atsakomybės dėl neramumų, kilusių per gėjų paradą.
homoseksualai, gėjai
© Corbis
Organizacija primena, kad liepos 20 d. Rygos miesto tarybos generalinis direktorius Erikas Škaparis panaikino leidimą gėjų ir lesbiečių bendruomenei liepos 23 d. surengti Gėjų savigarbos žygį. Eriko Škapario sprendimas priimtas po ministro pirmininko interviu televizijai, kuriame jis teigė negalintis "sutikti, jog seksualinių mažumų paradas vyksta mūsų sostinės centre priešais Rygos katedrą". "Tai nėra priimtina. Latvijos valstybė remiasi krikščioniškomis vertybėmis. Negalime reklamuoti dalykų, kurie yra nepriimtini visuomenės daugumai", - tada sakė premjeras.

"2005 m. liepos 19 d. Latvijos parlamento pirmininko pavaduotojas Leopoldas Ozolinis išplatino viešą laišką, susijusį su Gėjų savigarbos eitynėmis, kuriame naudojama įžeidžianti kalba gėjų ir lesbiečių atžvilgiu. Įtariama, kad L. Ozolinis taip pat kritiškai atsiliepė apie Europos Sąjungos "atvirą ir teigiamą požiūrį" į gėjus ir lesbietes", - rašoma "Amnesty International" pareiškime.

Eitynių organizatoriai paskui įteikė oficialų skundą Rygos administraciniam teismui dėl sprendimo uždrausti žygį. Liepos 22 d. administracinis teismas nusprendė anuliuoti Eriko Škapario sprendimą panaikinti leidimą rengti eitynes. Liepos 23 d. žygis, kaip ir planuota iš pradžių, įvyko.

Organizatoriai ir žiniasklaida, nušvietusi įvykius, apskaičiavo, kad eitynėse dalyvavo maždaug 300 žmonių. Tuo tarpu protestuoti prieš žygį susirinko daugiau kaip tūkstantis asmenų. Kai kurie protestuotojai stengėsi užblokuoti eitynių maršrutą, dalis naudojo ašarines dujas ir svaidė kiaušinius į dalyvius. Latvijos pareigūnams pavyko apsaugoti žygio dalyvius. Iš viso sulaikyti šeši protestuotojai, įskaitant du, kurių drabužiai buvo su nacių simbolika.

"Amnesty International" reiškia gilų susirūpinimą dėl ministro pirmininko ir parlamento pirmininko pavaduotojo komentarų bei galimo šių kalbų poveikio. "Amnesty International" baiminasi, kad tokios valdžios pareigūnų pastabos gali paskatinti netolerantišką ir neapykantos kupiną aplinką bei sukurstyti žodinius ir fizinius išpuolius prieš gėjus ir lesbietes, tokius, kokie įvyko liepos 23 d. per Gėjų savigarbos žygį", - rašo organizacija.

"Amnesty International" pareiškime taip pat primena tarptautinius šalies įsipareigojimus ir ragina laikytis 2, 19 ir 21 Tarptautinio pilietinių ir politinių teisių pakto straipsnių, kuriuose draudžiama diskriminacija, ginamos išraiškos ir susirinkimų laisvės.

Tuo tarpu Latvijos ministras pirmininkas Aigaras Kalvytis, priklausantis Liaudies partijai, antradienį pareiškė, kad nėra jokios priežasties, kodėl vyriausybė turėtų jaustis atsakinga už neramumus per Gėjų savigarbos dienos žygį Rygos senamiestyje.

"Vyriausybė nėra atsakinga dėl to, kad kai kurios partijos homoseksualų eitynes panaudojo savo politiniams tikslams. Tai niekaip nesusiję su vyriausybe", - teigė premjeras, šeštadienio įvykius pavadinęs blogiausiu galimu scenarijumi.

"Nesitikėjau tokios visuomenės netolerancijos", - sakė A.Kalvytis.

"Vyriausybė nebuvo nusiteikusi prieš žygį", - tęsė vyriausybė vadovas ir tvirtino, kad prieš eitynes išsakytos mintys nereiškė, kad jis norėjo uždrausti renginį. Premjeras teigė jautęs, kad svarbu įspėti visuomenę apie galimus neramumus.

A.Kalvyčio teigimu, Latvija yra demokratinė valstybė, kurioje turi būti gerbiama susirinkimų laisvė. Tačiau tuo pat metu labai svarbi yra visuomenės tvarka, todėl būtina atidžiai apsvarstyti, kur rengti tokias eitynes, sakė premjeras.

ELTA
Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Vokietijos rankose – tikrasis Putino ginklas Ukrainai ir Baltarusijai valdyti: ar galima pasirinkti išdavystę? (179)

Būti ar nebūti? Toks klausimas vėl iškilo Vakarų Europai svarstant vamzdyno „ Nord Stream 2...

Vilniuje užsisakė naminį kugelį išsinešti, o kai atidarė pakuotę – laukė staigmena (94)

Dabar toks metas, kad kavinių ir restoranų maistu galima pasimėgauti tik užsisakius jį...

Sukrečiantį vaizdo klipą išleidusi Rusijos grupė: jūsų karaliukui ateina galas (91)

Rusijos repo grupė „Kasta“ paskelbė vaizdo klipą, kuriame rodomi akivaizdūs įvykių...

Vytautė Merkytė | D+ nariams

Kas slepiasi po Paryžiaus gatvėmis: 6 mln. sielų įspėja – sustok, čia yra mirties imperija

Nors Paryžius yra meilės ir romantikos miestas, vieno fakto negalime ignoruoti – po jo gatvėmis...

Dulkys – apie nuotaikas po susitikimo su prezidentu: dėl vieno dalyko su Šimonyte buvome susitarę (265)

„Nenorėčiau spėlioti. Atvirai kalbant, gal ir nelabai yra laiko toms emocijoms, nes tikrai visa...

Dalia Vaitkutė-Šiaulienė | D+ nariams

Pasiilgusiems kelionių siūlo aplankyti lietuvišką Laplandiją, Aliaską ar net Tailandą

Manote, kad žiemą nėra ką veikti? Netiesa. Dar vienas mitas, jog per karantiną galima nebent...

Prognozuoja, kad kavos kainos kils: nyksta didžiausias pasaulyje kavos derlius (4)

Kavos prekiautojai pamažu pradeda suvokti Brazilijos orų problemos mastą, nes dėl karštų ir...

Kai ištekėjau, draugę į svečius kviečiu vis rečiau: vaizdas virtuvėje įsiutino (6)

Turiu draugę, dėl kurios daug metų neraminusi problema dabar sukilo visu stiprumu. Ji labai artima,...

Orijaus kelionės. Panevėžys žada nustebinti visą Lietuvą: pritrauksime tūkstančius turistų (2)

Panevėžyje stūksančius kaminus ir milžiniškas gamyklas ketinama panaudoti kuriant naują miesto...

|Maža didelių žinių kaina