Rusiją ji palygino su pabaisa, turinčia ilgas rankas ir begalę čiuptuvų.

„Spėjame, kad rusai ir toliau bus suinteresuoti ne tik mūsų šalyje, bet ir daugelyje kitų valstybių organizuojamų rinkimų baigtimi“, – pareiškė departamento atstovė.

„Manome, kad nuo tada, kai privertėme tuos rusus grįžti į tėvynę, mūsų šalis tapo saugesnė“, – kalbėjo H. Nauert, komentuodama prieš dieną oficialiai paviešintą sprendimą išsiųsti iš JAV 60 Rusijos diplomatų.

Žurnalistų paklausta, ar tai reiškia, kad per 2018 metų rudenį JAV vyksiančius Kongreso rinkimus tikrai pavyks išvengti Rusijos kišimosi, H. Nauert pasakė taip nemananti.

„Rusijos rankos ilgos, o čiuptuvų – daugybė“, – pasakė ji ir pridūrė, kad rusai veikiausiai ir toliau domėsis ne tik JAV, bet ir kitų šalių rinkimais.

„Kalbate apie rankas ir čiuptuvus?“ – pasitikslino vienas iš žurnalistų. „Kaip tik taip. <...> Tarsi jūrų gelmių pabaisos“, – patikslino H. Nauert.

Ši citata neužilgo atsirado Rusijos ambasados JAV „Twitter“ puslapyje. Ją papildė prieš bolševikus agituojantis plakatas iš nacistinės Vokietijos laikų. Plakate pavaizduotas Žemės rutuliu ropojantis raudonas voras su raudonarmiečio šalmu, o apačioje vokiškai užrašyta „Bolševizmas“ ir „Didysis antibolševikiškas šou“, patikslina „Ria Novosti“.

„Šiandien tapome „Didžiojo antibolševikiško šou“, kuriam vadovavo valstybės departamento atstovė, stebėtojais“, – pakomentavo Rusijos ambasada.

Išsiųsti rusų diplomatų nepakaks

Savo ruožtu, Vilniuje viešintys užsienio ir saugumo politikos ekspertai sako, kad po buvusio šnipo apnuodijimo Jungtinėje Karalystėje Vakarų šalims nepakaks išsiųsti rusų diplomatų, jeigu jos nori pademonstruoti ryžtingą atsaką.

„Turime pasiųsti stiprų signalą ir jis turi būti skausmingas. Aš nemanau, kad diplomatų išsiuntimas iš tikrųjų yra skausmingas“, – žurnalistams trečiadienį Vilniuje sakė Kazimiero Pulaskio fondo prezidentas, politikos analitikas Zbigniewas Pisarskis.

Dešimtys pasaulio valstybių ir tarptautinių organizacijų dėl buvusio rusų šnipo Sergejaus Skripalio ir jo dukros apnuodijimo iki antradienio vakaro išsiuntė ar buvo priėmusios sprendimus išsiųsti 151 Rusijos diplomatą.

Tarp jų yra 23 Britanijos išsiųsti diplomatai. Lietuva nusprendė išsiųsti tris rusų diplomatus.

Vakarų šalys teigia, kad išsiunčiami diplomatai iš tikrųjų yra Rusijos žvalgybos tarnybų darbuotojai.

Tačiau Z. Pisarskis abejoja, ar tai suduos reikšmingą smūgį Rusijos žvalgybos tinklui Vakaruose, nes, jo teigimu, daugelis šnipų diplomatinėse atstovybėse nedirba.

„Jeigu norime pasiųsti žinutę tiems, kurie atsakingi už Rusijos politiką, turime taikyti sankcijas oligarchams, turime taikyti sankcijas jų kertiniams projektams, tokiems kaip „Nord Stream 2“, – sakė analitikas.

„Jie (rusai – BNS) netiki paliaubomis, jie tiki tik pergale arba pralaimėjimu. Todėl jeigu nepadarysime nieko, neatsakysime, jie veiks toliau“, – pridūrė jis.

Jungtinių Valstijų atsargos generolas, šiuo metu analitiniame centre CEPA dirbantis Benas Hodgesas (Benas Hodžesas) paragino Vakarus po S. Skripalio apnuodijimo nusitaikyti į didžiausius Rusijos bankus ir apsvarstyti galimybę boikotuoti šių metų vasarą Rusijoje turintį vykdyti pasaulio futbolo čempionatą.

„Rusija ką tik panaudojo masinio naikinimo ginklą NATO šalies žemėje ir aš manau, kad norėdami pademonstruoti, jog mums tai nepriimtina, turime svarstyti apie išsiuntimo, sankcijų galimybę ir pasaulio čempionato klausimą“, – teigė buvęs karininkas.

Britai teigia, kad S. Skripalis kovo pradžioje buvo apnuodytas Sovietų Sąjungoje išrasta, rusų per pastarąjį dešimtmetį pasigaminta nervus paralyžuojančia medžiaga. Rusija neigia prisidėjusi prie buvusio šnipo apnuodijimo.

Beprecedentis Vakarų atsakas

Apnuodytas buvęs dvigubas agentas Sergejus Skripalis ir jo duktė Julija, giminaitės duomenimis, turi tik minimalų šansą išgyventi. Prognozės nėra geros, britų stočiai BBC pareiškė buvusio šnipo dukterėčia.

Jei tėvas ir dukra liktų gyvi, veikiausiai nebūtų išvengta liekamųjų padarinių. Giminaitės teigimu, S. Skripalio motina kol kas nieko nežino apie pasikėsinimą; esą norima apsaugoti moterį nuo šios informacijos.

S. Skripalio žmona Liudmila, anot britų žiniasklaidos, 2012 metais mirė nuo vėžio. Sūnus Aleksandras 2017-aisiais mirė per viešnagę Sankt Peterburge staiga sutrikus kepenų veiklai.

DELFI primena, kad kovo 26–27 dienomis maždaug 20 Europos šalių, įskaitant Prancūziją, Vokietiją, Baltijos valstybes ir Ukrainą, taip pat JAV, Kanada ir Australija paskelbė apie daugiau nei 100 Rusijos diplomatų išsiuntimą.

Žengti tokį žingsnį paskatino Didžiojoje Britanijoje įvykęs incidentas – buvusio GRU (Vyriausiosios žvalgybos valdybos) agento Sergejaus Skripalio ir jo dukters apnuodijimas.

Savo ruožtu Rusija pripažino, kad tarp išsiųstų iš Vakarų valstybių Rusijos diplomatų yra Užsienio žvalgybos tarnybos (SVR) pareigūnų, pranešė tarnybos vadovas Sergejus Naryškinas.

„Tarp Užsienio reikalų ministerijos darbuotojų yra oficialių mūsų tarnybos atstovų ir saugumo pareigūnų. Jų visai nedaug. Tai asmenys, kurie buvo oficialiai pristatyti šiuose šalyse kaip SVR darbuotojai ir užtikrino bendradarbiavimą su šių valstybių specialiosiomis tarnybos vadinamuoju partnerystės kanalu“, – naujienų agentūrai sakė S. Naryškinas.

Šį išpuolį Londonas pavadino Rusijos specialiųjų tarnybų suorganizuotu cheminiu antpuoliu. Kremlius, į tai reaguodamas, pareiškė, kad toks sprendimas neliks be atsako.