aA
Į šlovės viršūnę staiga iškilęs Etiopijos premjeras Abiy Ahmedas yra neturtingų kaimiečių sūnus, šnipų bosas ir žmogus, stovintis už svaiginančių bandymų reformuoti greičiausiai augančią Afrikos ekonomiką, o su šalies kaimynėmis užgydyti konfliktų paliktas žaizdas.
Abiy Ahmedas
Abiy Ahmedas
© Reuters / Scanpix

Penktadienį šiai neįtikėtinai, pavojų kupinai istorijai buvo parašytas dar vienas skyrius: A. Ahmedui paskirta Nobelio taikos premija.

2018 metų balandį tapęs Etiopijos premjeru, 43 metų A. Ahmedas agresyviai vykdė politiką, galinčią apversti šalies visuomenę ir performuoti dinamiką už jos sienų.

Vos per pusę metų po prisaikdinimo jis susitarė dėl taikos su sena prieše Eritrėja, paleido iš kalėjimų disidentus, atsiprašė už valstybės brutalumą ir priėmė atgal į šalį ginkluotas grupes, kurias jo pirmtakai vadino teroristais.

Neseniai jis ėmėsi plėtoti savo viziją ekonomikai ir dėti pamatus rinkimams, kurie planuojami kitų metų gegužę.

Tačiau analitikai nerimauja, kad A. Ahmedo politika yra gerokai per greita senajai politikos gvardijai ir, tuo pačiu, nepakankama bei pavėluota piktam šalies jaunimui, kurio protestai iškėlė jį į valdžią.

Nepaisydami iššūkių A. Ahmedo sąjungininkai prognozuoja, kad didelės jo asmeninės ambicijos paskatins jį tolesniems dideliems darbams.

Verslininkas ir A. Ahmedo draugas Tareqas Sabtas sako, kad tarp pirmųjų jį pribloškusių dalykų, kai jie susipažino, buvo premjero veržlumas: „Visuomet sakydavau draugams, kad kai šis žmogus ateis į valdžią, Etiopijoje pamatysite dideles permainas.“

Etiopijos premjero Abiy Ahmedo biuras penktadienį paskelbė, kad šalis didžiuojasi jo pelnyta Nobelio taikos premija, ir pavadino tai jo pastangų reformuoti valstybę bei siekti taikos su Eritrėja paliudijimu.

„Mes, kaip šalis, didžiuojamės“, – socialiniame tinkle „Twitter“ paskelbė laureato biuras.

Pareiškime sprendimas skirti Abiy Ahmedui Nobelio premiją vadinamas „amžinu liudijimu... vienybės, bendradarbiavimo ir sambūvio idealams, kuriuos premjeras nuolat gina“.

„Nuo 2018 metų balandžio, kai premjeras Abiy Ahmed perėmė politinį vadovavimą, jis taiką, atlaidumą ir susitaikymą padarė svarbiais savo administracijos komponentais“, – sakoma pareiškime.

„Nacionaliniu lygmeniu kai kurie įsimintini etapai yra dešimčių tūkstančių politinių kalinių paleidimas, amnestija žiniasklaidos dariniams ir politinėms partijoms, apkaltintiems pagal kovos su terorizmu įstatymą, erdvės politinėms partijoms padidinimas“, – rašoma jame.

„Regiono lygmeniu du dešimtmečius trukusios Etiopijos ir Eritrėjos aklavietės užbaigimas atvėrė naują galimybių bendradarbiauti šioms dviem šalims dimensiją. Dar daugiau, premjeras taip pat stengėsi išspręsti nesutarimus tarp [Somalio] pusiasalio šalių su įsipareigojimu dėl bendros ateities“, – pažymėjo premjero biuras.

Tačiau nepaisant Abiy Ahmedo pastangų dėl taikos susitarimui su Eritrėja pakenkė apčiuopiamos pažangos nebuvimas dėl tokių svarbių klausimų kaip sienos demarkacija.

Viltys, kad po šio susitarimo gali atsiverti vienos labiausiai izoliuotų pasaulio šalių ir baigtis prievartinis ėmimas į kariuomenę dar taip pat netapo tikrove.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Top naujienos

Kremliaus kritikai: asmeninę Xi Jinpingo žinią gavęs Putinas akivaizdžiai išsidavė (1)

Kazachstano prezidentas Kasymas Žomartas Tokajevas neseniai pasižymėjo drąsiais pareiškimais,...

Užkalnis rado geriausius Benedikto kiaušinius Vilniuje

Pradėkime nuo to, kad nekenčiu perdarytų Naujamiesčio pramoninių pastatų. Visų tų siaubingų,...

Rusijos įtūžio sulaukusi Lietuva iš NATO laukia lemtingų sprendimų: jei šito nepamatysime, tai bus skaudi nesėkmė visiems (1)

Nesiliaujantys Rusijos grasinimai dėl tranzito į Kaliningradą tik dar kartą įrodė, jog kitą...

Ašoklienė pranešė, kad šiemet vyresni žmonės bus kviečiami iškart skiepytis trimis vakcinomis

Specialistai pastebi pavojingą reiškinį: per pandemiją Lietuvoje sumažėjo skiepijimasis....

Dėl pagalbos ukrainiečiams skambina pavojaus varpais: rezervas, kuris buvo prikauptas, jau yra išsemtas

Perspėja dėl kritinio būsto poreikio ukrainiečiams karo pabėgėliams. Pasibaigė panaudos...

Anušauskas: Putinas pasiūlė Baltarusijai perduoti taktinių raketų kompleksus „Iskander-M“

Lietuvos krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas teigė, jog nuolat Vakarų valstybes...

Kruvino išpuolio Osle atomazga: areštuotas įtariamas islamistų teroristas

Po dviejų žmonių gyvybes nusinešusio šeštadienio išpuolio Oslo centre norvegų policija...

Karas Ukrainoje. Rusija vėl puola Kyjivą: sostinėje nugriaudėjo galingi sprogimai

Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio įspėjimai, jog Rusiją įsiutins Ukrainai suteiktas...

Dmitrijus Nagijevas tik per plauką išvengė sunkios traumos: buvo iškviesta greitoji pagalba

Vaidyba spektaklyje „Žiurkė“ Kaliningrado srities teatro scenoje vos nesibaigė nelaime rusų...

Rinktinės vedlys – apie Meilutytę, permainas ir netobulą sistemą: du Rūtos medaliai to neatsvers specialiai „Delfi“ iš Budapešto

Šeštadienį vakare baigėsi pasaulio plaukimo čempionatas Budapešte, kuriame Lietuvos plaukimo...