Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas tikina, jog susidariusi situacija nėra normali. Politiko teigimu, vykstanti prezidento rinkimų kampanija apsunkina procesus, nes atostogauti išėjusi premjerė dabar rūpinasi ne naujos Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos (ŠMSM) vadovybės paieškomis.

„Kažkada, kai premjerė pasakė, kad kandidatuos į prezidentus, esu pasakęs, kad jai bus tikrai labai sudėtinga atriboti savo kaip premjerės veiklą nuo kandidatės į prezidentus veiklos. Čia ir atsitinka toks dalykas: kaip premjerė, ji turėtų užsiimti švietimo ministro paskyrimu ir ministerijos veikimo stabilizavimu, kaip kandidatė į prezidentus – turi imti pauzę ir kandidatuoti. Ir tada, taip sakant, ant dviejų kėdžių sėdint užpakalis būna per mažas, dažnu atveju. Tai tikrai sudėtinga. Aš premjerei nepavydžiu ir nenoriu kaltinti. Bet situacijos aplinkybės tokios“, – Eltai sakė E. Gentvilas.

Liberalų sąjūdžio rinkimų į Europos Parlamentą programos pristatymas

Seimo narys abejoja, ar iki prezidento rinkimų naujo kandidato pakeisti atsistatydinusį Gintautą Jakštą pavardė bus pateikta. Visgi, jis pripažįsta, jog veikiausiai konservatoriai susiduria su kadrų trūkumu.

„Nenoriu sakyti, kad čia atrodo neatsakingai, bet, kita vertus, niekas ir nestovi prie starto linijos – kaip kad Kasčiūnas, kuris trypčiojo kojomis kaip eržilas, nekantraudamas. Čia to nėra. Ir paimti, greitai išspręsti – nepavyksta“, – ankstesnius pokyčius Ministrų kabinete prisimindamas situaciją vertino liberalas.

Jam antrino ir Laisvės frakcijos seniūnas Vytautas Mitalas. Seimo narys konstatuoja – delsimas pateikti kandidatą į ministrus rodo, jog kitaip, nei buvo deklaruota, švietimas nėra vienas svarbiausių šios Vyriausybės prioritetų.

Iš esmės. Paulius Saudargas, Eugenijus Gentvilas, Vytautas Mitalas

„Situacija nenormali ir aiškiai parodo, kad švietimas nėra prioritetas tiems žmonėms, kurie bando parduoti, jog yra normalu neturėti ministro“, – apgailestavo jis.

Greičiau rasti pamainą G. Jakštui ragina ir Seimo opozicija.

„Labai blogai. Iš tikrųjų, situacija yra neapibrėžta, brandos egzaminai ant nosies. Suprantu, kad ministerijos žmonės dirba, bet dabar laikinai pavaduoja socialinės apsaugos ir darbo ministrė“, – Eltai komentavo „valstiečių“ seniūnė Aušrinė Norkienė.

Aušrinė Norkienė

„Manau, kažkaip galėjo išspręsti situaciją iki atostogų“, – pridūrė ji.

Tuo metu parlamento socialdemokratų seniūnė Rasa Budbergytė tikina, jog naujas ministras – kada jis bebūtų paskirtas – neišspręs visų švietimo sistemos problemų. Nepaisant to, naujas ŠMSM vadovas, jos nuomone, galėtų nuraminti įsiaudrinusią mokytojų bei moksleivių bendruomenę.

„Ar naujo ministro pristatymas šią ar kitą savaitę gali išspręsti tikrai labai sudėtingą situaciją švietime? Mano atsakymas – tikrai ne. Bet, žinoma, norėtųsi ministro, kuris galėtų ateiti ir per pusę metų padaryti jeigu ne visus darbus, tai bent jau dalį darbų ir nuramintų tas aistras“, – svarstė socialdemokratė.

Nemano, jog M. Navickienė turėtų pavaduoti švietimo ministrą iki kadencijos pabaigos

Laikinai ŠMSM vadovauti prezidentas paskyrė socialinės apsaugos ir darbo ministrę Moniką Navickienę. Visgi, Seimo kuluaruose diskutuojama, jog konservatorė gali šias pareigas eiti ne laikinai – kalbama, jog M. Navickienė pavaduos švietimo ministrą iki pat šios Vyriausybės kadencijos pabaigos.

E. Gentvilas sako taip pat girdėjęs tokių svarstymų. Tačiau toks planas, pripažįsta jis, nežavi.

„Neatmetu, kad taip gali ir atsitikti. Suprantu, kad konservatoriai turi tą savo kvotą švietimo, mokslo ir sporto ministro pozicijoje, bet Navickienės nuolatinis buvimas dar pusę metų tikrai nėra žavus“, – kalbėjo liberalų seniūnas.

Jis užsimena, jog Liberalų sąjūdis būtų pasirengęs pasiūlyti savo partijos atstovą į šias pareigas.

„Konservatoriai gal neranda kandidato iš savų tarpo – gali būti. Tada kalbėkitės su koalicijos partneriais. Mes, pavyzdžiui, turėtume pasiūlymą, vieną pavardę. Bet kai niekas nesikreipia – negi sakysi, kad siūlome liberalą ar liberalę“, – akcentavo E. Gentvilas.

Laisvės partija taip pat galėtų pasiūlyti atstovą į ministrus, sako V. Mitalas.

„Jeigu galvojame, kad švietimas yra prioritetas – (...) reikia tam ministro. Negali būti vienas ministras ant dviejų kėdžių“, – pabrėžė „laisvietis“.

Opozicijos manymu, tai reikštų premjerės pralaimėjimą

Tuo metu Seimo mažumos atstovai sako – jeigu M. Navickienė pavaduos švietimo ministrą iki pat kadencijos pabaigos, tai reikš premjerės ir konservatorių pralaimėjimą.

„Tai rodytų, jog pripažįstamas pralaimėjimas – nebeturiu nei tinkamų žmonių, nei politikų, galinčių prisiimti atsakomybę“, – kalbėjo R. Budbergytė.

„Tai būtų pripažinimas, kad švietimo srityje jiems nepavyko pasiekti to, ką jie žadėjo“, – pridūrė A. Norkienė.

ELTA primena, kad tęsiantis nesklandumams dėl tarpinių patikrinimų, iš pareigų pasitraukė švietimo, mokslo ir sporto ministras G. Jakštas. Laikinai jo pareigas pavesta eiti socialinės apsaugos ir darbo ministrei M. Navickienei.

Ministru G. Jakštas buvo paskirtas praėjusių metų vasarą, kai kilus skandalui dėl savivaldybių tarybos narių veiklai skirtų lėšų panaudojimo skaidrumo iš pareigų pasitraukė tuometė ministrė Jurgita Šiugždinienė.

I. Šimonytė buvo informavusi, jog neskubės prezidentui teikti naujo švietimo ministro kandidatūros. Savo ruožtu G. Nausėda pažymėjo, kad naujos kandidatūros neskubėtų tvirtinti naujo ŠMSM vadovo.

Pagal Konstituciją, Lietuvoje ministrus skiria ir atleidžia prezidentas premjero teikimu.

Premjerė sako, kad naujo švietimo ministro reikėtų tikėtis nebent vasarą: nematau tikslo skubėti

„Turint minty, kad mes esame atsiskaitymų laikotarpyje ir tuoj pat įvažiuosime į brandos egzaminų sesiją, tai žmonių keitimas dar kartą galbūt nebūtų optimalus. Bet vasarą, kada Vyriausybė turėtų gauti įgaliojimus, turbūt bus jau kita situacija. Visgi, manau, kad ministerija turėtų turėti naują vadovą“, – interviu Eltai teigė I. Šimonytė.

Anot jos, ministrą G. Jakštą iš posto išvertusius klausimus dėl tarpinių patikrinimų dabar perėmė socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.

„Manau, kad jai reikia leisti pabaigti šį darbą, o pasiruošti rudeniui, atnaujintoms programoms bei naujam sezonui galėtų ir kitas žmogus“, – pridūrė premjerė.

Ir nors koalicijos partneriai bei opozicija pageidauja išvysti naują švietimo ministrą kuo greičiau, premjerės įsitikinimu, nėra prasmės skubėti.

„Dabar yra intensyvios paieškos sprendžiant problemas, kurias reikia išspręsti artimiausiu metu. Nesakau, kad paieškos nevyksta, bet dabar nematau labai didelio tikslo skubėti“, – sakė premjerė.