Istorikas ir politines represijas Sovietų Sąjungoje įamžinti siekiančio judėjimo "Memorial" vadovas Arsenijus Roginskis ketvirtadienį Paryžiuje teigė, kad Kremliaus nesugebėjimas pripažinti sovietmečio agresijos veda prie "karų dėl istorijos" su kaimyninėmis šalimis.

Kaip pranešė naujienų agentūra "Associated Press", nevyriausybininkas tarp tokių šalių minėjo Lietuvą, Latviją, Estiją, Lenkiją, Ukrainą ir Gruziją.

"Rusija vykdo karus dėl istorijos su savo kaimynais", - sakė A.Roginskis, perspėjęs, kad ypač žema būtų, jei"neosovietinis" požiūris į istoriją atsidurtų mokyklos vadovėliuose ar dokumentuose, skirtuose rodyti per televiziją.

Kartu jis pabrėžė, kad Rusijos kaimynai turi prisiimti atsakomybę už veiksmus, kurie paskatino "trintį" su Maskva.

A.Roginskis teigiamai įvertino neseniai nuskambėjusį Rusijos prezidento Dmitrijaus Medvedevo pareiškimą, kad sovietinės valdžios nusikaltimams nėra pateisinimo, bet pabrėžė, jog šalies vadovas turi padaryti daugiau.

"Jis turi padaryti ką nors konkretaus, tada galėsime tikėti tuo, ką jis sakė", - teigė nevyriausybininkas.

Rusijos valdžia pastaraisiais metais su nepasitenkinimu reaguodavo į posovietinių šalių iniciatyvas kalbėti apie stalinistinės Sovietų Sąjungos nusikaltimus, okupacijas ir taip kalbančiuosius neretai kaltino istorijos falsifikavimu.

Sovietų okupacijos padarytos žalos kompensavimo klausimą Lietuva iškėlė iškart paskelbusi Nepriklausomybę 1990 metais. Lietuvos piliečiai išreiškė savo valią dėl žalos atlyginimo per visuotinį referendumą.

2000-ųjų birželį Seimas priėmė įstatymą "Dėl SSRS okupacijos žalos atlyginimo", tačiau realių žingsnių vykdyti šį įstatymą nesiimta. Rusija pastaraisiais metais neigia, kad Baltijos šalys buvo okupuotos.

Lietuva anksčiau yra skaičiavusi, kad SSRS okupacijos padaryta žala gali siekti apie 80 mlrd. litų, tačiau ši suma nėra oficiali.

Maskva iki šiol atsisako derybose su Vilniumi svarstyti šį klausimą.