Komisijos pirmininko Vytauto Bako teigimu, posėdžiu metu bus keliamas klausimas, ar su Baltarusija susijęs verslas, kuriam taikomos sankcijos, neturėjo įtakos šalies vadovo Gitano Nausėdos ir jo aplinkos sprendimams.

Asta Skaisgirytė

„Pagrindinis, aišku, klausimas – su Baltarusija susijusio verslo įtaka prezidento, jo aplinkos sprendimams, ryšiai su aplinka. Komisija, atlikdama tyrimą, surinko tam tikrų duomenų, kurie turi požymių, kad tokios įtakos galėjo būti“, – Eltai sakė komisijos pirmininkas.

Pasak V. Bako, prezidento patarėjams raštu išsiųsti ir kiti klausimai, susiję su Lietuvos pozicijų formavimu baltarusiškų trąšų sektoriaus sankcijų klausimu.

„Patarėjų vaidmuo formuojant Lietuvos poziciją dėl sankcijų Baltarusijai. Toliau klausimas susijęs su tuo, ar patarėjai ir prezidentas gavo informacijos iš specialiųjų tarnybų, Valstybės saugumo departamento apie rizikas, kurias nacionalinio saugumo požiūriu kelia baltarusiškomis trąšomis ir baltarusišką verslą atstovaujantys asmenys.

Trečias klausimų blokas – kokie yra patarėjų asmeniniai santykiai su baltarusišku verslu besiverčiančiais asmenimis, ar buvo susitikimų, ar tie asmenys formavo kokiu nors būdu Prezidentūros poziciją“, – nurodė V. Bakas.

ELTA primena, kad Seimo įsteigta specialioji VSD pranešėjo komisija siekia atsakyti į klausimus, ar 2019 metų prezidento rinkimų kampanijos metu žvalgyba teisėtai rinko informaciją apie kandidatus, jų aplinką, kaip tvarkė ir ar kam nors perdavė tokią informaciją.

Taip pat siekiama išsiaiškinti, ar pastarojoje kampanijoje buvo panaudoti SEB banko klientų duomenys, kokias rinkimines išlaidas patyrė kandidatai. Keliami klausimai ir dėl rinkimus laimėjusio prezidento G. Nausėdos ryšių su Baltarusijos trąšų verslo atstovais. Be to, komisija nori išsiaiškinti, ar po pranešėjo kreipimosi teisėsaugos institucijos – Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) bei Generalinė prokuratūra – tinkamai įvertino gautą informaciją.

Pirmąjį kartą pranešėjo istorija sulaukė parlamento dėmesio 2019 m. Tuomet pranešėjo perduota informacija pasiekė Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetą (NSGK), tačiau šis įvertinęs situaciją pripažino, kad VSD veikė savo kompetencijų ribose.

Pranešėjo istorija grįžo į politinių debatų epicentrą pasirodžius žurnalistų Dovydo Pancerovo ir Birutės Davidonytės knygai „Pranešėjas ir Prezidentas“, kurioje atskleidžiamas VSD vykdytas galimai neteisėtas duomenų rinkimas apie privačius asmenis prezidento rinkimų kampanijos metu.

Komisija savo išvadą ir nutarimo projektą Seimui turės pateikti iki kovo 10 d.