Tyrimą dėl neteisėtos verslo įtakos politikams baigiančiam Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui (NSGK) pateikta Valstybės saugumo departamento (VSD) informacija atskleidžia, kad savų interesų turėjo ne tik korupcijos byloje įklimpęs koncernas „MG Baltic“.
Mindaugas Bastys
© DELFI / Andrius Ufartas

DELFI pavyko susipažinti su išslaptinta VSD informacija, teikta Seimo NSGK bei valstybės vadovams, iš kurios aiškėja, kad parlamentinio tyrimo laikotarpiu interesų politiniame lauke turėjo ir kitos interesų grupės, tarp jų – vadinamieji „valstybininkai“. Šios grupės veiklos užkulisius iš dalies atskleidė 2006-2008 metais vykdytas parlamentinis VSD veiklos tyrimas.

Pastaroji VSD informacija rodo, kad „valstybininkai“, po parlamentinio tyrimo mažai šmėžavę viešojoje erdvėje, iš tiesų ir toliau bandė įgyvendinti savo siekius. Vienas iš tokių – NSGK perduotoje informacijoje matomas pageidavimas, kad 2012 metais, formuojant kairiųjų Vyriausybę, žemės ūkio ministro postas atitektų nuo 2000 metų didžiojoje politikoje dalyvavusiam tuometiniam socialdemokratui Mindaugui Basčiui.

DELFI primena, kad šių metų kovą Seimas bandė įgyvendinti apkaltos procedūrą šiam politikui, parlamentinio tyrimo metu surinkus pakankamai įrodymų, kad jo ryšiai su ryšiai su atominės energetikos korporacijos „Rosatom“ atstovu vadinamu Jevgenijumi Kostinu, buvusiu KGB darbuotoju Piotru Vojeika, Rusijos valstybinio kanalo RTR žurnalistu Ernestu Mackevičiumi, buvusiu Kauno mafijos autoritetu įvardijamu Saturnu Dubininku ir neteisėta veikla įtariamu verslininku Vadimu Pachomovu kelia grėsmę nacionaliniam saugumui.

Tačiau apkaltai neužteko parlamentarų balsų. Po šios procedūros M. Bastys pats pasitraukė iš Seimo.

Rūpinosi įvaizdžio kūrimu

NSGK perduotoje informacijoje nurodoma, kad 2012 metų rugsėjį prieš dešimtmetį valstybės „pilkuoju kardinolu“ vadintas buvęs valstybės vadovų patarėjas ir Užsienio reikalų ministerijos sekretorius Albinas Januška kartu su buvusiu viešosios įstaigos „Baltijos agroverslo institutas“ prezidentu (pavardė užtušuota, tačiau iš to laikotarpio informacijos akivaizdu, jog šiai įstaigai vadovavusiu politologu Raimundu Lopata – DELFI) organizavo konferenciją „LSDP (Lietuvos socialdemokratų partijos) žemės ūkio politika po 2012 metų Seimo rinkimų“.

Nurodoma, kad konferencija turėjo įvykti prieš Seimo rinkimus, 2012-ųjų rugpjūčio 18 dieną, tačiau A. Januškos iniciatyva buvo atidėta. Iš to meto konteksto galima manyti, jog toks sprendimas buvo priimtas, nes numatytu laiku joje negalėjo dalyvauti M. Bastys. Gali būti, jog šiuo renginiu buvo siekta formuoti teigiamą nuomonę apie M. Bastį, kaip apie žemės ūkio specialistą, po rinkimų galintį užimti ministro postą.

Raimundas Lopata
Raimundas Lopata
© DELFI / Andrius Ufartas

Toks įspūdis kyla ir dėl to, jog dokumente fiksuota, esą A. Januška, tuo metu nėjęs jokių valstybinių pareigų, nurodė R. Lopatai, atsakingam už būsimosios konferencijos auditoriją, į renginį pakviesti ne tik įvairių asociacijų atstovus, bet ir asmenis, kurie, jo vertinimu, galėjo turėti įtakos priimamiems sprendimams – bendrovės „Arvi“ savininką Vidmantą Kučinską, tuometinį „Vičiūnų“ įmonių grupės steigėją ir savininką Visvaldą Matijošaitį, „Biovelos“ įmonių grupės generalinį direktorių Virginijų Kantauską, kitus.

Įtikinėjo skirti ministru

VSD medžiagoje rašoma, kad 2012 metų spalį, vykstant Seimo rinkimams, valdžioje dalyvauti pretendavusi Darbo partija viešai paskelbė, jog formuojant Vyriausybę sieks savo žinion gauti Žemės ūkio ministeriją. Pasirodžius tokiai informacijai, „Arvi“ vadovas V. Kučinskas esą nurodė koncerno viceprezidentui Alfonsui Sigitui Tamošiūnui įtikinti tuometinį LSDP pirmininką Algirdą Butkevičių neatiduoti „darbiečiams“ minėtos ministerijos.

Gali būti, kad toks pageidavimas buvo reiškiamas dėl to, jog Marijampolėje įsikūręs koncernas siekė turėti „savą“ žemės ūkio ministrą už pagalbą LSDP atstovams per Seimo rinkimus Suvalkijoje. Tuo, kad ministro postą užimtų būtent M. Bastys, esą turėjo pasirūpinti R. Lopata.

Iš tiesų 2012 metų rudenį, po Seimo rinkimų, žiniasklaida mirgėjo pranešimais, jog rankomis dėl valdžios sukirtę socialdemokratai ir „darbiečiai“ nesutaria susisiekimo ir žemės ūkio ministrų portfelių. Tai TV3 laidoje „Savaitės komentarai“ tuo metu patvirtino A. Butkevičius.

„Vieni norėjo, kad abidvi ministerijos priklausytų kuriais nors vienai partijai. Mūsų partijos pozicija yra, kad abi šios ministerijos negali priklausyti vienai politinei jėgai, nes tai yra ir didžiuliai Europos Sąjungos (ES) pinigai, ir kitas dalykas – tai labai svarbūs sektoriai“, – kalbėjo tuometinis socialdemokratų vadovas.

Po derybų buvo sutarta, kad Žemės ūkio ministerija atiteks Darbo partijai – ministro postą užėmė Virgilijus Jukna.

Postą užimti norėjo, bet įtakas neigė

Informacija apie egzistavusią schemą Seimui teikiama ne pirmą kartą – galima manyti, kad ji parlamentiniam NSGK buvo perduota dar praėjusių metų pavasarį, kai šis komitetas tyrė M. Basčio ryšius su „Rosatom“ atstovais. DELFI primena, kad būtent tas tyrimas ir jo metu sukaupta medžiaga tapo pagrindu praėjusių metų rudenį NSGK pradėti neteisėtas verslo įtakas politikams.

Prieš metus NSGK svarstytam M. Basčiui teko atsakinėti į komiteto narių klausimus apie pažintį su V. Kučinsku, R. Lopata, kitais, taip pat – apie galbūt brandintą planą skirti jį žemės ūkio ministru.

Tuo metu M. Bastys žurnalistams pripažino, kad po LSDP pergalės 2012 metų Seimo rinkimuose turėjo ambicijų ir esą buvo svarstomas skirti žemės ūkio ministru. Tačiau, jo teigimu, po derybų dėl būsimos koalicijos su tuometinės Darbo partijos vadovais teisė deleguoti žemės ūkio ministrą teko „darbiečiams“.

Pažinties su politiku tuo metu nesikratė ir V. Kučinskas bei R. Lopata, bet jie abu kategoriškai neigė bandę daryti įtaką politiniams procesams ar siekę M. Basčio paskyrimo žemės ūkio ministru.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Savaitės orai: bus labai tvanku (10)

Pirmadienio dieną Lietuvoje bus nepastoviai debesuota. Daugelyje pietinių ir rytinių rajonų...

Keturių mažamečių mama kaimu grožisi valydama kaminą (50)

Vaikštome su Daiva Mikelioniene jos šeimos sodyboje Verstaminų kaime. Apžiūrėti visam turtui...

Prakeiksmas yra ne juokai: ar tai tikrovė, ar tik silpnų žmonių baimės? (115)

Kunigas egzorcistas Arnoldas Valkauskas DELFI teigia, kad prakeikti galima tik tuos, kurie yra...

Turime dvi problemas – emigraciją į užsienį ir emigraciją į Vilnių (359)

Pusiaukelėje tarp Vilniaus ir Rygos įsikūrusio Rokiškio Nepriklausomybės aikštėje...

Už Atlanto žalgirietis Daviesas – rezultatyvus ir naudingas draugiškame turnyre (7)

Kauno „Žalgirio“ vidurio puolėjas Brandonas Daviesas savaitgalį pradėjo kovas draugiškame...

Ligoninių pertvarka: žmonės bijo, kad susirgę nebeturės kur eiti (57)

Seimui rengiantis spręsti, ką daryti su prezidentės Dalios Grybauskaitės prašymais pataisyti...

Jau po poros metų tokių specialistų paklausa išaugs triskart (17)

Vos už poros metų – 2020-aisiais – Lietuvoje reikės nemažiau kaip 300 informacinių sistemų,...

Po Trumpo ir Putino susitikimo – nedviprasmiškas JAV signalas Rusijai: mes jus stebime (741)

Ar Rusija, JAV prezidento nuomone, yra priešininkė? Tokio klausimo kelis sykius pastaruoju metu...

Gyvybingumu stebinantis interjeras: dizaineriai laužė visus stereotipus (8)

Įsiurbti į pilką didmiesčio kasdienybės rutiną dažnai pasvajojame apie pabėgimą į pavasario...

Į šią šalį verta vykti vien dėl maisto: viskas, ką būtina paragauti Portugalijoje (52)

Portugalijoje praleidau 12 dienų , gyvenau 3 miestuose, pamačiau labai daug, paragavau dar daugiau....