aA
Šeštadienį Vilniaus arkikatedroje atveriama istorinė Šv. Petro koplyčia su palaimintųjų vyskupų Jurgio Matulaičio (1871-1927) ir Teofiliaus Matulionio (1873-1962) relikvijoriais.
© DELFI / Domantas Pipas


Vilniaus arkivyskupas metropolitas Gintaras Grušas pareiškė viltį, kad Katedros koplyčia, kurioje nuo šiol bus gerbiamos palaimintųjų vyskupų Jurgio ir Teofiliaus relikvijos, vieną dieną taps šventųjų koplyčia.

„Jie yra mūsų užtarėjai Danguje. Ne mes juos vedame į Dangų, tai jie ten mus nuves, jei su pasitikėjimu, kantriai prašysime reikalingų malonių“, - sakė ganytojas.

Tikintiesiems atveriamą koplyčią puoš pal. Jurgio portretinė mozaika, sukurta Vatikano dirbtuvėse 1987-aisiais palaimintojo Jurgio beatifikacijos Romoje proga. Koplyčios kairėje - kanoninis palaimintojo Teofiliaus paveikslas, kurį pirmą kartą tikintieji išvydo beatifikacijos Vilniuje metu 2017 metais. Ankstesnius laikus mena koplyčios dešinėje stovintis vysk. Vladislovo Bandurskio (1865-1932) antkapinis paminklas.

Ne tik šeštadienį, bet ir sekmadienį Vilniaus arkivyskupija kvies minėti Palaimintojo J. Matulaičio ingreso į Vilniaus katedrą šimtmetį.

Ganytojo, vienuolijų steigėjo, diplomato, socialinių klausimų sprendėjo, Vilniaus vyskupo vyskupystės ir įžengimo į Vilniaus katedrą šimtmečio jubiliejus bus minimas iškilmingomis Mišiomis, koncertais, paskaitomis, paroda, piligriminiu žygiu.

„Lankydamasis Lietuvoje popiežius Pranciškus atkreipė dėmesį į mūsų himno eilutę: „Iš praeities tavo sūnūs te stiprybę semia“. Iš tiesų, šiais metais minėjome ne vieną svarbių, lemtingų, Dievo palaimos kupinų praeities įvykių jubiliejų. Švęsdami juos galime sustiprėti, iš naujo atrasti savo tapatybę ir šaknis. Todėl labai prasminga, kad Vilniaus arkivyskupijai metų pabaiga yra pažymėta palaimintojo Jurgio, mūsų ganytojo, įžengimo į Vilniaus katedrą šimtmečio švente“, - sakė arkivyskupas G. Grušas, šeštadienį 12.30 val. Vilniaus arkikatedroje aukosiantis pagrindines jubiliejaus šv. Mišias.

Likus valandai iki jų, 11.30 val. pagrindinėje Lietuvos šventovėje bus skaitoma paskaita apie palaimintojo Jurgio gyvenimą, o 14.00 val. vyks šiuolaikinės sakralinės muzikos koncertas „Sveikas, Ganytojau“.

Pal. Jurgio vyskupystės šimtmečio šventė vyks ir Vilniaus Pal. Jurgio Matulaičio parapijoje. Jos tikintieji rengia piligriminį žygį pėsčiomis nuo parapijos bažnyčios (Jurgio Matulaičio a. 3 Vilniuje) iki arkikatedros bazilikos. Žygio pradžia - 10.00 val., visi norintys kviečiami prisijungti.

Susirinkusieji minėti palaimintojo Jurgio Matulaičio ingreso jubiliejaus Katedroje išvys dar vieną pasikeitimą - į istorinę vietą bus grąžintas čia palaidoto Dievo tarno vyskupo Jano Cieplako (1857-1926) biustas.

Vyskupą J. Cieplaką, kuriam taip pat yra pradėta beatifikacijos byla, galima laikyti palaimintojo Teofiliaus mokytoju. Būtent J. Cieplakas buvo kunigo Teofiliaus vyskupas bolševikinio persekiojimo laikais Sankt Peterburge. Už atsisakymą paklusti neteisėtiems revoliucinės valdžios reikalavimams vyskupas J. Cieplakas kartu su penkiolika Sankt Peterburgo kunigų, tarp jų ir - Teofiliumi Matulioniu, buvo teisiami garsiajame Maskvos teisme 1923-iaisiais.

Verbų sekmadienį vyskupas J. Cieplakas buvo nuteistas mirties bausme, o kunigas Teofilius gavo trejų metų kalėjimo bausmę. Išgirdęs nuosprendį vysk. J. Cieplakas palaimino susirinkusiuosius teismo salėje ir ramiai pasitiko žinią apie mirtį. Tačiau, tarptautinei bendruomenei spaudžiant, jis galiausiai buvo išsiųstas iš Sovietų Sąjungos. Išvyko į Romą, o vėliau - į misijas JAV, kur gavo žinią apie paskyrimą būti Vilniaus arkivyskupu, tačiau naujos tarnystės vietos taip ir nepasiekė - 1926 metų vasario 17 dieną mirė nuo plaučių uždegimo komplikacijų. Jo palaikai ilsisi Vilniaus katedroje.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Navickas prarastus atlyginimus mokytojams žada kompensuoti per kelerius metus (251)

Mokytojai streikuoja jau nuo lapkričio 12 dienos, nuo lapkričio 28 dalis mokytojų budi ir derybų...

Sulaukus baltų Kalėdų suspaus šaltis – laukia dviženklis minusas (57)

Paskutinė savaitė iki Kalėdų bus žiemiškai šalta ir balta. Šalčio netruks ir per šventes...

Lietuvos miestų žaliaskarių kova: išrinkite mieliausią balsuokite (16)

Sakoma, kad žolė kitur žaliasnė. O kaip su kalėdinėmis eglutėmis? Šį kartą DELFI ragina...

Netikėčiausi apdrausti kroviniai – delfinai, šaldyti graužikai ir istorinės relikvijos (1)

Mūsų šalies draudimo bendrovėse apdraudžiami ne tik įprasti kroviniai , bet ir transportuojami...

Meilutytei vaikų linkėjęs Juozaitis: sidabras 25 metrų baseine? Ne kažin kas (300)

Monrealio olimpinėse žaidynėse 1976-aisiais bronzos medalį 100 m krūtine plaukime iškovojusį...

Jaunoms pasipuošti lengva, o ką daryti vyresnėms? Patarė, kaip dabintis senjorėms (4)

Artėjant šventiniam laikotarpiui, daugelis nejučia ima galvoti ne tik apie tai, kuo bus puošiamos...

Naujo „Volvo S60“ testas: kokybė švediška, bet pagaminta JAV (2)

Po visai neseniai įvykusio naujojo „ Volvo V60 “ pristatymo sulaukiau kvietimo apsilankyti ir...

Lietuvio bityno svečiai – briedžiai, vilkai, lūšis

Giedrius Mulevičius, Ukmergės raj. stebėdamas bityno saugos kamerą renka savotišką kolekciją,...

Sniegas sukaustė Vilnių – miestas dūsta spūstyse, pasipylė eismo įvykiai (101)

Kone visą parą besitęsiantis snygis vairuotojams tapo rimtu išbandymu. Spūstys miesto gatvėse...

Burnoje tirpstantys Beatos Nicholson pyragėliai su kopūstais: ilgai vargti nereiks (13)

Naminiams pyragėliams puikiai tiks sluoksniuota tešla , kurios nesunku įsigyti kiekvienoje...