„Lietuvoje yra paskelbtas karantinas ir yra paskelbtos sąlygos, kurių reikia laikytis“, – penktadienį Lietuvos gyventojus įspėjo ministras.

Visgi, saulės ir šilumos trauka ne vieną sostinės gyventoją išvyliojo į miesto parkus, pažintinius takus ar prie netoli Vilniaus esančių vandens telkinių.

Šį savaitgalį karantino sąlygas užtikrinti padeda policijos pajėgos, jiems viešose erdvėse talkina Šauliai.

Parkuose ir kitose atvirose viešose erdvėse žmonės yra įpareigoti laikytis saugaus 2 metrų atstumo, vengti tiesioginio fizinio kontakto ir bendrauti ne ilgiau kaip 15 minučių.

Jei žmonės nesilaikys nurodytų rekomendacijų – yra numatyta atsakomybė už teisėtą pareigūno reikalavimų nevykdymą.

Administracinių pažeidimų kodeksas už teisėtų reikalavimų nevykdymą numato 90-140 eurų baudą.

Policijos departamento Komunikacijos skyriaus vedėjas Ramūnas Matonis patikino, jog tie, kurie bus piktybiški ir nevykdys pareigūnų reikalavimų – neišvengs bausmės.

Jis pastebėjo, jog dažnu atveju, pasirodžius policijos pareigūnams, žmonės pritariamai ir supratingai linksi galvomis. Tačiau pasitaiko, jog pasirodžius Raitosios policijos pareigūnui šalia vaikų žaidimų aikštelių visi išeina tarsi supratę taisykles, bet po pusvalandžio pareigūnams grįžus atgal – vaikų žaidimų aikštelė vėl pilna.

„Toks tėvų neatsakingumas liūdina. Savaitgalį, kaip ir minėjau, įspėjimų bus mažiau, gali būti daugiau protokolo ir griežtų bausmių“, – teigė R. Matonis. Pareigūnus viešose vietose buvo galima pastebėti ir šią savaitę.

„Aišku, negalime pastatyti policijos posto prie kiekvieno miškelio, parko takelio... Tačiau populiariausiose vietose, tokiose kaip pažintiniai takai, skverai, paplūdimiai – pareigūnai patruliavo, patruoliuoja ir patruliuos“, – patikino R. Matonis.

Virš 300 pranešimų kasdien

Per praėjusią parą policijai pranešta apie 359 karantino pažeidimus, BNS šeštadienio rytą sakė Policijos departamento atstovas Ramūnas Matonis.

Ketvirtadienį pranešimų sulaukta šiek tiek daugiau – 365. Iš viso nuo Lietuvoje įvesto karantino pradžios policija sulaukė daugiau nei 3 tūkst. pranešimų dėl karantino ar saviizoliacijos pažeidimų.

Karantinas šalyje įvestas kovo 16-ąją, siekiant sulėtinti koronaviruso plitimą, jis truks mažiausiai iki balandžio 13 dienos.

Jo metu uždrausta prekyba beveik visose parduotuvėse, išskyrus prekiaujančias maisto prekėmis ar vaistais.

Gyventojai įpareigoti parkuose ir kitose atvirose viešosiose vietose lankytis ir būti ne didesnėmis nei dviejų asmenų grupėmis, išskyrus vienos šeimos narius, laikytis saugaus kontakto, vengti fizinio kontakto, laikytis higienos, taip pat prekybos ir paslaugų vietose lankytis po vieną šeimos narį.

Barams ir kavinėms uždrausta veikti, išskyrus teikiant maistą išsinešimui.

Visai sustabdyta SPA centrų, kirpyklų, grožio salonų veikla. Uždaryti kazino ir lošimų automatų salonai.

Visiems iš užsienio grįžusiems žmonėms ir asmenims, kuriems įtariamas koronavirusas, privaloma izoliuotis dviejų savaičių laikotarpiui.

Vyriausybė trečiadienį priėmė nutarimą dėl bausmių už karantino pažeidimus griežtinimą. Jei Seimas priims įstatymą, baudos fiziniams asmenims už taisyklių pažeidimą sieks nuo 500 iki 1500 eurų, įmonėms – nuo 1500 iki 6000 eurų, o teisę surašyti nusižengimų protokolus įgis policija.

Iki šiol baudas galėjo skirti tik Nacionalinio visuomenės sveikatos centro darbuotojai.

Vyriausybė taip pat siūlo griežtinti laisvės atėmimo bausmes, jei dėl taisyklių pažeidimų išplistų susirgimas ar kiltų ligos protrūkis – dabar už tai gresia iki trejų metų nelaisvės, siūloma maksimalią bausmę didinti iki penkerių metų.