aA
Nacionalinio saugumo klausimai sudrebinti valdančiųjų ir opozicijos tarpusavio batalijų. Ilgą laiką sutarimą dėl esminių nacionalinio saugumo klausimų išlaikiusios parlamentinės partijos suklupo kalbai pasisukus apie joms skiriamus pinigus.
Ramūnas Karbauskis, Agnė Širinskienė
© DELFI / Kiril Čachovskij

„Valstietės“ Agnės Širinskienės įregistruota pataisa, numatanti, kad lėšos papildomam partijų finansavimui būtų skolinamos kartu su lėšomis, būtinomis pasiekti 2 proc. nuo BVP įsipareigojimams NATO, sukėlė tikrą pasipiktinimų audrą tiek tarp Seimo narių, tiek tarp politikos ir saugumo ekspertų. Pasak jų, valdantieji dėl siaurų partinių interesų nacionalinį saugumą pastato į pavojų.

Politologai samprotauja, kad toks užmojis ne tik pavojingas nacionalinio saugumo požiūriu, tačiau galbūt rodo ir tai, kad „valstiečius“ peilio ašmenimis vaikščioti verčia šantažu užsiimantys politikos veteranai socialdarbiečiai Juozas Bernatonis ir Gediminas Kirkilas.

Tačiau pataisų autorė A. Širinskienė ir socialdarbietis G. Kirkilas atkakliai ginasi. Pasak jų, vadovaujamasi ne šūkiu „tikslas pateisina priemones“, tačiau siekiu turėti skaidresnę partinę sistemą. Neparūpinant LSDDP valstybės dotacijos, kiltų rizika su dėžute, pilna pinigų, sutikti dabartinius koalicijos partnerius, o tai būtų labai nemalonu, pabrėžia A. Širinskienė.

Tuo tarpu opozicija ir „valstiečiams“ priklausantis Vytautas Bakas netiki tokio A. Širinskienės susirūpinimo nuoširdumu.

Tai atvira korupcija, o pati iniciatyva yra J. Bernatonio ir G. Kirkilo šantažo bei valdančiųjų „valstybės jausmo“ trūkumo rezultatas, sako politikai.

Tai, kad surastas LSDDP dotacijos būdas, kaip teigia koalicijos partneris G. Kirkilas, yra tik techninis, politinių ir tuo labiau nacionalinio saugumo implikacijų neturinis žingsnis, neįtikina V. Bako.

Dėl to labai nesiginčija ir kita „valstietė“ Seimo vicepirmininkė Rima Baškienė. Ji pripažįsta, kad ar dėl kvailumo, ar dėl neįsigilinimo, nacionalinio saugumo klausimai liko pakabinti ant labai plono siūlo.

Tačiau kilęs pasipiktinimas ir raginimas atskirti nacionalinio saugumo klausimus nuo vienos partijos interesų „valstiečių“ nuo sumanymo neatbaido.

Nors iniciatyvą kritikuojantys „valstiečiai“ sako laukią apvaizdos protingam problemos sprendimui, A. Širinskienė tvirtina, kad jos neprireiks - ateinančią savaitę iš komandiruočių grįžę „valstiečiai“ suburs reikiamą daugumą ir tiesiog priims opozicijos blokuotas įstatymo pataisas.

„Valstietės“ R. Baškienės nuomone, valdantieji pasiūlė tokį sprendimą, kad patys nejausdami pakabino krašto gynybos reikalus ant plono siūlo.

Pasak jos, Seimo statutas šiuo klausimu numato tik vieną procedūrą - patvirtinti arba atmesti siūlomą biudžeto įstatymo projektą. Todėl, svarstė R. Baškienė, dėl savo svarbos nacionaliniam saugumui neeilinis įstatymas, net nusprendus iš naujo svarstyti partijų finansavimo šaltinio pataisą, rizikuotų įstrigti. Tuo tarpu krašto apsaugos finansavimo klausimą spręsti reikia čia ir dabar, akcentavo politikė.

„Deja, bet Seimo statutas numato tokią procedūrą, kad jeigu jau praeitos visos procedūros - pasiūlymo pateikimo, jam pritarta, išsakyti motyvai už ir prieš - tai lieka tik balsavimas. Todėl kitą savaitę būsime nei pakarti, nei paleisti. Atvirai sakant, negali biudžeto įstatymo projektas likti kaboti nei priimtas, nei nepriimtas. Jis turi būti arba priimtas, arba nepriimtas. Jeigu Seimas atmes, tai kartu, deja, atmes ir galimybę skolintis dėl krašto apsaugos. Taigi esame patekę į tokią nemalonią situaciją“, - aiškino Seimo pirmininko pavaduotoja.

Paklausta, kodėl visgi, pasak jos, į tokią nemalonią situaciją valdantieji atvedė, R. Baškienė svarstė, kad tikriausiai pritrūko diskusijų ir gilesnio problemos aiškinimosi.

Ramūnas Karbauskis
Ramūnas Karbauskis
© DELFI / Andrius Ufartas

Tuo tarpu kito „valstiečio“ V.Bako atsakymas buvo kiek kitoks. Pasak jo, į šią situaciją buvo atvesta tikslingai, o tai suplanavo gerai Seimo statutą ir jo spragas išmanantys žmonės. Politiko nuomone, dėl to kalčiausi pataisas pasiūliusi bendrapartietė A.Širinskienė ir spaudimą „valstiečiams“ darantys socialdarbiečiai J. Bernatonis ir G. Kirkilas.

Pasak V. Bako, Lietuva dėl tokių niekšingų valdančiųjų sprendimų rizikuoja netekti tarptautinio pasitikėjimo ir pabrėžė, kad toks sprendimas tikslingai buvo priimtas paskutinę minutę.

„Tą daro žmonės, kurie labai gerai išmano Statutą. Tada realiai tu negali nepritarti tokiam pasiūlymui, nes nepritartum iš esmės visam projektui. Taigi vienintelis galimas sprendimas - atsiimti pasiūlymą, kad frakcija išliktų su veidu ir nedalyvautų tokioje neskaidrioje pinigų dalybos schemoje ir nežemintų valstybės tarptautinėje bendruomenėje“, - kalbėjo politikas.

„Tiesiog tai yra niekingas poelgis ir tiesiog niekingi žmonės šitaip šantažuoja visą valstybę. Kirkilas ir Bernatonis dabar sėdi protingais veidais ir vaidina šalies patriotus, tačiau jie pastatė valstybę į labai sudėtingą padėtį“, - piktinosi V. Bakas. Politikas praktiškai neabejojo, kad jo įvardinti socialdarbiečiai, pasak jo, įpratę gyventi visuomenės sąskaita, tiesiog šantažuoja „valstiečius“.

„Kalba eina apie tam tikrą šantažą, kad galbūt nebus balsuojama už biudžetą, kad nebus pritariama netgi susitarimams gynybos srityje ar panašiai“, - svarstė V. Bakas.

Jis prasitarė, kad apie grėsmes, kurias kelia valdančiųjų pasirinkti metodai, jis kalbėjosi su LVŽS frakcijos seniūnu Ramūnu Karbauskiu. Šis, pasak R. Bako, jį raminęs, kad spalio 9 dieną sprendimai dėl išlaidų gynybai bus priimti.

Rima Baškienė
Rima Baškienė
© DELFI / Andrius Ufartas

„Mane Ramūnas Karbauskis patikino, kad spalio 9 dieną sprendimas dėl įsipareigojimų bus priimtas“, - teigė V. Bakas. Jo paklausus, ar R. Karbauskis, duodamas pažadą užtikrinti finansavimą gynybai, nekalbėjo tiesiog apie „buldozerišką“ esamų pataisų priėmimą, ragino to teirautis R. Karbauskio ir pridūrė, kad į įgyvendinimo detales jis nebenori kištis.

Politikai viltingai laukia „valstiečių“ lyderių atsitraukimo ir apvaizdos

Visgi politikas vylėsi, kad siaubą ekspertams sukėlusios pataisos bus atsiimtos arba vyriausybė atsisakys jas įgyvendinti.

Kad situacija kažkokiu būdu dar susitvarkys Seimą aplankius apvaizdai, tikėjosi ir R. Baškienė. „Valstietė“ vylėsi, kad Seimo nariai, turintys nuo posėdžių laisvą savaitę, ieškos sprendimų, kaip iš susiklosčiusios situacijos ištrūkti.

„Laukiame antradienio, gal bus kokia apvaizda ir surasime sprendimus“, - viltingai kalbėjo politikė.

Tačiau pataisų iniciatorė A. Širinskienė apvaizda netiki ir jos nelaukia. Pasak jos, visas problemas išspręs ne aplankiusi apvaizda, bet iš komandiruočių sugrįžę „valstiečiai“.

Tad, panašu, kad R. Karbauskis tiesiog garantavo, jog sprendimas bus priimtas „buldozerio“ principu - pasipiktinimą sukėlusių pataisų neatsiimant.

„Valstiečių“ lyderių užsispyrimas sukėlė pyktį tarp saviškių
© DELFI / Domantas Pipas

A. Širinskienės teigimu, į Seimo salę susirinkusių valdančiųjų bus pakankamai, kad ažiotažą ir didžiulę kritiką sukėlusios iniciatyvos bus priimtos tokios, kokios buvo siūlytos pastarąją savaitę.

„Nebus naujų siūlymų, lieka seni siūlymai“, - Eltai tvirtino A. Širinskienė.

„Praėjusią savaitę labai daug frakcijos narių buvo išvykę į įvairias komandiruotes. Tai kitą savaitę dalis jų bus grįžę ir, manyčiau, kad priėmimui balsų turėtų užtekti, ir tas įstatymo priėmimo procesas, kuris sustojo sabotuojant opozicijai, tiesiog bus anksčiau ar vėliau baigtas“, - konsensuso poreikį atmesdama kalbėjo A. Širinskienė.

Apskritai politikė savo iniciatyvoje nematė nieko blogo ir kritikuotino. „Tai yra normali biudžeto pataisa“, - akcentavo A. Širinskienė ir aiškino, kad kiekvienas Seimo narys dėl biudžeto pakeitimo taip pat galėjo teikti savo pasiūlymus.

„Tai yra normali biudžeto pataisa ir kiekvienas Seimo narys, jeigu yra peržiūrimas valstybės biudžetas, gali siūlyti į tą projektą dėl biudžeto pakeitimo savo pasiūlymus. Tai šiuo atveju, buvo mano pasiūlymas dėl partijų finansavimo“, - kalbėjo A. Širinskienė. Anot jos, būgštavimus dėl jos iniciatyvos reiškiantys politikai tiesiog susiklaidino.

„Tai nėra NATO specifinis biudžetas ar vien tik NATO skirtas projektas. Tai yra bendro pobūdžio biudžeto pataisa“, - tikino A. Širinskienė.

Pataisų iniciatorių argumentai - neskyrus dotacijos LSDDP atsidurs korupcijos šešėlyje

Pagrindinis A. Širinskienės išsakomas siūlytos pataisos argumentas - finansavimas partijoms turi būti skiriamas, nes valstybės finansavimo negaunančios partijos neišvengiamai ners į korupcinius santykius. Politikė tvirtino, kad jai labai nemalonu būtų pagauti koalicijos partnerį su dėžute pinigų, kuriuos jis, negaudamas valstybės dotacijos, skirtų partijai.

„Manyčiau, kad tas skaidrumas, kuris atsiranda su teisėtu finansavimu, tikrai yra vertas visų dedamų pastangų. Mums būtų labai nemalonu, kad mūsų koalicijos partneriai būtų pagauti taip, kaip kitos partijos su dėžutėmis“, - aiškino A. Širinskienė. Pasak jos, tokios pačios nuomonės ji būtų, jei, pavyzdžiui, LSDDP situacijoje atsidurtų opozicinė konservatorių partija.

Politikė tikino, kad būtent skaidrumo siekis, o ne koalicijos partnerių socialdarbiečių spaudimas ir šantažas yra pagrindinė priežastis, kodėl buvo imtasi nacionaliniam saugumui rizikingų priemonių.

Tokios A. Širinskienės kalbos sukėlė juoką opozicijai. Valdantiesiems oponuojančių partijų politikai niekais vadino tokias „valstietės“ kalbas ir net neabejojo, kad dėl tokių „valstiečių“ pastangų parūpinti finansavimą LSDDP pirštus prikišo socialdarbiečiai.

„Ten užtenka vieno Bernatonio, kuris yra didelis intrigų ir šantažo menininkas. Ir akivaizdu, kad tai šantažas ir reikalavimas „valstiečiams“. Aš mačiau, kaip elgiasi Bernatonis su Kirkilu, jie dviese užspaudė Širinskienę ir mojavo rankomis ir kojomis kažko reikalaudami. Aš mačiau tą vaizdelį Seimo posėdžių salėje“, - sakė A. Sysas.

Tuo tarpu liberalų lyderis situaciją vertino per politinės kultūros prizmę. Pasak jo, „valstiečiams“ apskritai nesvarbi nei valstybė, nei jai saugumą garantuojantis NATO.

„Jiems tikrai daug svarbiau išlaikyti valdžią. Todėl jie aukoja valstybės gynybinius interesus ir ką tik pasirašytą politinių partijų susitarimą tam, kad užsitikrintų daugumą. Nėra tiesiog valstybės, demokratijos ir kompromiso pojūčio pas „valstiečius“, - apibendrino liberalas.

Jis priminė, kad dar Seimo rudens sesijos pradžioje jis prognozavo, kad frakcijų sutartį su „tvarkiečiais“ pasirašę valstiečiai dar mažiau kalbėsis ir tarsis su opozicija.

„Pranckietis yra pasakęs - mažuma turi paklusti daugumai. Panašu, kad šiuo keliu ir einama“, - apibendrino liberalas.

Politikos ekspertai valdančiųjų žingsnis kenkia nacionaliniam saugumui, įžvelgia LSDDP šantažą

Vilniaus politikos analizės instituto vyriausiasis analitikas Marius Laurinavičius, teigė, kad tikrą audrą Seime sukėlusi „valstiečių“ iniciatyva ir premjero išsakytas teigiamas valdančiųjų sumanymo vertinimas iš esmės atitinka Kremliaus interesus - diskredituoti Lietuvos išlaidų didinimą gynybai.

„Pirmiausia mes turime suprasti, su kuo mes susiduriame. Mes susiduriame su priešiška Rusijos veikla ir viena iš pagrindinių krypčių, nekalbant apie visas karines grėsmes, į kurias nukreipta Kremliaus veikla, yra Lietuvos gynybos finansavimas. Tą gynybos finansavimą yra norima diskredituoti kaip tokį, kad jo visiškai nereikia, norima diskredituoti jo organizavimo būdus ir visa kita, ką įmanoma padaryti“, - Eltai aiškino Vilniaus politikos analizės instituto vyriausiasis analitikas.

Pasak Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (TSPMI) profesoriaus Tomo Janeliūno, „valstiečiai“, užsimoję bet kokia kaina atsidėkoti už paramą Lietuvos socialdemokratų darbo partijai (LSDDP), tiesiog nebesugeba atskirti nacionalinio saugumo klausimų nuo siaurų partinių interesų.

Tuo tarpu Mykolo Romerio (MRU) universiteto politologė Rima Urbonaitė tokias valdančiųjų pastangas bet kokia kaina garantuoti LSDDP dotaciją pavadino ne tik pavojingomis, bet ir neadekvačiomis. MRU dėstytoja svarstė, ar tik socialdarbiečiai nėra į kampą užspietę „valstiečių“, reikalaudami bet kokia kaina garantuoti valstybės finansavimą.

„Tai, kad dedamos tokios pastangos vienai partijai parūpinti pinigų sunkiai derinasi su sveiku protu. Galbūt tai yra susiję ir su tuo, kad stengiamasi išvengti parlamentinės krizės, kuri susidarytų jei socialdarbiečiai išeitų iš koalicijos“, - Eltai sakė R. Urbonaitė.

ELTA primena, kad rugsėjo 27 d. Seimo valdantieji lėšas papildomam partijų finansavimui nesėkmingai bandė slėpti po įstatymu, skirtu papildomai skolintis gynybai, kad skiriamos išlaidos atitiktų 2 proc. nuo BVP įsipareigojimus NATO.

Opozicijai nesiregistravus balsavime ir užsiregistravus tik 63 Seimo nariams pasiūlymas buvo atidėtas.

Šis valdančiųjų pasiūlymas sukėlė milžinišką opozicijos nepasitenkinimą. Opozicijoje esantys politikai valdančiųjų sumanymą vadino skandalingu ir grėsmingu nacionaliniam saugumui.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(0 žmonių įvertino)
0
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Orai: savaitės pradžioje – permainos (1)

Pasidžiaugus pavasariška šiluma ir saule, jau nuo pirmadienio teks vėl prisiminti niūrius ir...

Nacistinėje Austrijoje motina paliko sūnų: rastuose laiškuose – neįtikėtina istorija (46)

Kai žydų tautybės motina jį paliko ir pabėgo į Jungtinę Karalystę, Kurtui tebuvo keturiolika....

Kelionių organizatoriai įvardijo Turkijos viešbučius, kuriuose rasite geriausią kainos ir kokybės santykį (69)

Poilsinės kelionės į Turkiją – vienas iš populiariausių šeimos atostogų pasirinkimų....

JAV parama Baltijos šalims toliau siutina Kremlių: Trumpo žodžius priskyrė ir Lietuvai (614)

„ JAV palieka Baltijos šalis“, „ Baltijos šalys nebemadingos“, – tokiomis ir panašiomis...

Dizainerė įrengė 12 kv. metrų butą maksimaliai patogiai: pavyko sutalpinti viską (185)

Kuo mažesnis būstas, tuo didesnis iššūkis jį įrengti taip, kad būtų patogu ir nieko...

Venesueloje pastebėtas Rusijos lėktuvas papildyta (163)

Rusijos vėliava pažymėtas lėktuvas sekmadienį buvo pastebėtas didžiausiame Venesuelos oro...

Kas naktį kažkas sutvarkydavo vyro daržinę: slapta kamera užfiksuotas vaizdas pribloškė (23)

72-ejų britas Stephenas Mckearsas galvojo, kad išprotėjo, kai pastebėjo, kaip daiktai jo...

Muellerio ataskaita: Trumpas nebuvo susimokęs su Rusija per 2016-ųjų rinkimus atnaujinta (24)

Sekmadienį JAV kongresas iš generalinio prokuroro Williamo Barro sulaukė specialiojo prokuroro...