aA
Seime bus svarstomas siūlymas riboti plynuosius kirtimus. Parlamentarai prašo Vyriausybės ir Specialiųjų tyrimų tarnybos vertinimo Lino Balsio pateiktam įstatymo projektui.
Kęstutis Mažeika
© DELFI / Kiril Čachovskij

Už įstatymo projektą pateikimo stadijoje balsavo 79, prieš – 2, susilaikė 7 parlamentarai.

Kaip ryte žadėjo valstiečių-žaliųjų lyderis Ramūnas Karbauskis dauguma posėdyje dalyvavusių jo frakcijos narių balsavo už projektą. Prieš balsavo tik šiai frakcijai priklausantis Kęstutis Bacvinka. Įstatymo projekto nepalaikė ir liberalas Simonas Gentvilas.

R. Karbauskis balsavime nedalyvavo, tačiau po šio klausimo į Seimo posėdžių salę grįžo.

Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas Kęstutis Mažeika iš valstiečių-žaliųjų frakcijos pasiūlė paprašyti Vyriausybės ir Specialiųjų tyrimų tarnybos išvados dėl svarstomo įstatymo projekto.

R. Karbauskis ryte kritikavo L. Balsio projektą, ir sakė, kad „jame nėra koncepcijos“, tačiau jis dėjo viltis, kad situacija pagerės, kai bus pateikti Vyriausybės pasiūlymai.

Priminė Vyriausybės programos nuostatas

Įstatymą pateikęs parlamentaras Linas Balsys yra įsitikinęs, kad vyrauja bendras supratimas, kad plynųjų kirtimų srityje problemų yra, ir tai reikia spręsti.

Savo teiginius parlamentaras grindė statistika apie kirtimų dinamiką.

„Pasižiūrėjus skaičius pasidarė baisoka, nes paaiškėjo, kad 2017 m. buvo išduota 15 tūkst. 380 leidimų plyniesiems kirtimams. Tai sudaro beveik 66 proc. leidimų, išduodamų visiems kitimams. 2018 m. per pirmą pusmetį buvo išduota 7 tūkst. 205 leidimai plyniesiems kirtimams, ir tai sudaro beveik 67 proc. visų išduodamų leidimų kirtimams“, – kalbėjo L. Balsys.

Jis atkreipė dėmesį, kad valstiečiai-žalieji savo „Darnios Lietuvos“ Vyriausybės programoje numatė siekti, kad plynieji kirtimai sudarytų ne daugiau 30 proc. kirtimų.

„Tai, kas vyksta pastaruosius dvejus metus rodo, kad tendencija yra visai kita. Pats laikas išsiaiškinti priežastis, ir tam užkirsti kelią“, – sakė L. Balsys.

Parlamentaras atkreipė dėmesį, kad saugomos teritorijos Lietuvos miškų visame plote užima apie 30 proc., iš jų tik maždaug pusėje, kur yra nacionaliniai parkai, rezervatai, griežtai nieko negalima daryti.

„15 proc. saugomų teritorijų , kurias sudaro regioniniai parkai, geomorfologiniai, hidrografiniai, atkuriamieji, genetiniai sklypai, yra daug saugomų teritorijų, kurioms draudimas plynai kirsti negalioja. Čia yra dabartinio miškų įstatymo spraga“, – sakė L. Balsys.

Siūlo riboti plynuosius kirtimus

L. Balsio parengto Miškų įstatymo projekto aiškinamajame rašte teigiama, kad juo siekiama apsaugoti jautriausią biologinę įvairovę nuo neigiamo ūkinės veiklos poveikio, Lietuvos Respublikos saugomose teritorijose apribojant plynuosius miškų kirtimus.

Įstatymo pataisa numatoma visuose III grupės, apsauginiuose miškuose apriboti plynuosius pagrindinius ir atvejinius miško kirtimus, šios grupės miškuose leidžiant tik biologinės įvairovės palaikymo miško kirtimus bei apsauginių miškų pelkiniuose ir užmirkusių augaviečių medynuose, kurių plynųjų kirtimų biržės plotas sumažinamas iki 3 hektarų. Taip pat nauja įstatymo projekto redakcija siūloma iki 5 hektarų sumažinti plynųjų pagrindinių kirtimų plotą ūkiniuose miškuose, o ūkiniuose miškuose, kurie yra saugomose teritorijose uždrausti (išskyrus biologinės įvairovės palaikymo miško kirtimus, pelkinių ir užmirkusių augaviečių medynuose) plynuosius ir atvejinius miško kirtimus, teigiama aiškinamajame rašte.

Nauja įstatymo redakcija taip pat įtvirtinamas draudimas ūkiniuose miškuose, esančiuose saugomose teritorijose veisti plantacinius miškus, kuriuose paprastai vykdomas intensyvus ūkininkavimas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Tarptautiniame kontrabandos tinkle įsipainiojo lietuviai: genialus planas apeiti Rusijos sankcijas (8)

Šeštame aukšte esančiame bute Sankt Peterburgo Lenino prospekte Nastia Loškina ant virtuvės...

Gyventojai prezidentei už darbą surašė pažymius: kokia Grybauskaitė liks atmintyje? (25)

Per beveik dešimt metų prezidentės Dalios Grybauskaitės populiarumo kreivė nukrito daugiau negu...

Lustų rinka smigo žemyn: 400 mlrd. dolerių vertės pramonės klestėjimas eina į pabaigą (3)

Nuostoliai lustų gamintojų rinkoje praėjusią savaitę tęsiasi, ypač po to, kai JAV...

Dvejus metus nelaiminčios rinktinės vedlys posto palikti neskuba: ne laikas apie tai kalbėti specialiai DELFI iš Belgrado (10)

Pirmas Tautų lygos turnyras lietuviams prisvilo: C divizione 4 grupėje Lietuvos futbolo rinktinė...

Juozaičio pranašystė: jei taip toliau, po 20 m. nebebus lietuvių kalbos ir tautos (1589)

„Niekada taip nebuvo, kad lietuvis taip ėstų lietuvį. Po bet kurio straipsnio tokių keiksmų...

Su Nekrošiumi dirbusios aktorės vos tramdo ašaras: taip netikėta, taip staiga (37)

Antradienio rytą Lietuvą žaibiškai apskriejo liūdna žinia – mirė garsus teatro režisierius...

Orai: laikysis lengvas šaltukas

Lapkritis persirita į paskutinį dešimtadienį ir, panašu, artėja prie jam būdingų orų.

Andrius Užkalnis: mano šuo maitinasi geriau negu visa tavo šeima (510)

Lietuviai, nacionalinio maisto gadintojai. Ar pastebėjote, kad lietuviai blogiausiai elgiasi su tuo...

Markauskas pardavė jį iš posto išvertusį ūkį: politika privertė daryti greitus sprendimus (28)

Per patį skandalo dėl neteisėtai ariamos žemės įkarštį tuometinis žemės ūkio ministras...

Tenerifėje atostogavęs lietuvis apie salai smogusią stichiją: sakė, kad tai – anomalija (33)

„Tai ne eilinis įvykis, nes anomalija ne bet ką vadina“, – taip savaitgalį šėlusią...