aA
Prezidentūra griežtai sukritikavo valdančiuosius dėl Seimo priimto įstatymo, kuris sugriežtina migrantų buvimo Lietuvoje sąlygas. Priimant šį įstatymą, „žmogaus teisės turbūt buvo užmirštos ir išmestos į šiukšlių dėžę“, teigė prezidento vyriausiasis patarėjas vidaus politikos klausimais Povilas Mačiulis.
Valdantiesiems – aštri kritika iš prezidentūros: įstatymu dėl migrantų žmogaus teises išmetė į šiukšlių dėžę
© DELFI / Andrius Ufartas

„Dabar yra didžiulis klausimas, ar vetuoti šitą įstatymą su pasiūlymu, ar vis dėlto, žinant dabartinį kontekstą ir situaciją, pasirašyti prezidentui tokį įstatymą, tikintis, kad Seimas su Vyriausybe jį ištaisys Seimo (sesijos) pradžioje“, – interviu „Žinių radijui“ teigė P. Mačiulis.

Daugiausia kritikos šis įstatymas sulaukė dėl žmogaus teisių.

„Tokia situacija, kad dabartinė Seimo valdančioji dauguma savo kalboje kas trečią žodį vartoja „žmogaus teises“. Įdomu tai, kad, priimant šitą įstatymą, žmogaus teisės turbūt buvo užmirštos ir išmestos į šiukšlių dėžę. Migrantai palikti visiškai be jokių žmogaus teisių, net neturi apeliacijos galimybės pagal tą įstatymą. Tikrai keista, kad tokia kryptimi nuėjo Seimas“, – kalbėjo P. Mačiulis.

Tačiau kartu šalies vadovo patarėjas kažkiek ir pateisina tai: „Ir situacija neeilinė, ir laiko buvo nedaug, ir skubėjimas, ir vasaros visas kontekstas – rezultatas, tai yra priimtas įstatymas, tikrai nėra geras.“

„Dabar tikrai yra dvejonė, ar prezidentui vetuoti, ar vis dėlto pasirašyti, raginant jį ištaisyti kaip galima greičiau per rudens sesiją“, – sakė P. Mačiulis.

Jis teigė, kad prezidentas paskelbs savo sprendimą artimiausiu metu.

Seimas sugriežtino migrantų buvimo Lietuvoje sąlygas

„Delfi“ primena, kad Seimas neeilinėje sesijoje ypatingos skubos tvarka priėmė Įstatymo „Dėl užsieniečių teisinės padėties“ ir lydimųjų teisės aktų pataisas, kuriomis nuspręsta paspartinti prieglobsčio prašymų nagrinėjimą ir apriboti kai kurias prieglobsčio prašytojų teises tais atvejais, kai valstybė jų negali užtikrinti dėl valstybėje paskelbtos karo padėties, nepaprastosios padėties, taip pat ekstremaliosios situacijos ar ekstremaliojo įvykio dėl masinio užsieniečių antplūdžio.

Už pagrindinio teisės akto pakeitimus balsavo 84 Seimo nariai, prieš – 1, susilaikė 5 parlamentarai.
Pasak vidaus reikalų ministrės Agnės Bilotaitės, mūsų valstybė iki šiol patiria neregėtą neteisėtų migrantų antplūdį, palyginti su 2020 m., jis yra išaugęs 23 kartus.

Jos tvirtinimu, tai nėra įprasta migracijos krizė, o tikslingai vykdomi hibridinės agresijos veiksmai prieš Lietuvą.

„Pastaruoju metu nuolat augantis užsieniečių, kurie neteisėtai kerta Lietuvos Respublikos valstybės sieną su Baltarusijos Respublika, o juos nustačius – piktnaudžiauja prieglobsčio procedūra, skaičius rodo, kad išaugusius neteisėtos migracijos procesus skatina nedemokratiniai režimai, ir, tikėtina, kad tokia situacija nėra vienkartinė ar trumpalaikė problema, bet gali dar labiau didėti ir kartotis“, − pažymėjo pataisų iniciatoriai.
Įstatyme įtvirtinta, kad prieglobsčio prašytojas gali būti sulaikytas ar apribota jo teisė išvykti iš apgyvendinimo vietos, jei jis į Lietuvos Respublikos teritoriją atvyko neteisėtai kirtęs Lietuvos Respublikos valstybės sieną, esant karo padėčiai, nepaprastajai padėčiai, taip pat dėl masinio užsieniečių antplūdžio paskelbtai ekstremaliajai situacijai ar ekstremaliajam įvykiui.

Paskelbus karo padėtį, nepaprastąją padėtį, taip pat ekstremaliąją situaciją ar ekstremalųjį įvykį dėl masinio užsieniečių antplūdžio, galės būti laikinai ir proporcingai ribojamos prieglobsčio prašytojų teisės, jeigu jų negalima užtikrinti dėl objektyvių ir pagrįstų priežasčių, išskyrus teisę į materialines priėmimo sąlygas, būtinosios medicinos pagalbos teikimą ir valstybės garantuojamą teisinę pagalbą, o pažeidžiamiems asmenims – ir teisę naudotis jų specialiuosius poreikius atitinkančiomis priėmimo sąlygomis. Išnykus šioms priežastims, pažeidžiamiems asmenims prieglobsčio prašytojų teisės turės būti užtikrinamos prioriteto tvarka.

Esant dideliems prieglobsčio prašytojų srautams ir siekiant kuo greičiau išnagrinėti prašymus suteikti prieglobstį, nelydimų nepilnamečių, kurie prašo prieglobsčio, ir prieglobsčio prašytojų, kurie buvo kankinti, išprievartauti ar patyrė kitokį sunkų psichologinį, fizinį ar seksualinį smurtą, prašymai suteikti prieglobstį, paskelbus karo padėtį, nepaprastąją padėtį, taip pat ekstremaliąją situaciją ar ekstremalųjį įvykį dėl masinio užsieniečių antplūdžio, galės būti nagrinėjami skubos tvarka.

Šiuo metu įstatyme numatytas maksimalus 28 dienų terminas – per tokį laikotarpį prieglobsčio prašytojai gali būti neįleisti į Lietuvos Respubliką. Atsižvelgus į augančius nelegalios migracijos srautus, 28 dienų terminas galės būti pratęsiamas karo padėties, nepaprastosios padėties, taip pat dėl masinio užsieniečių antplūdžio paskelbtos ekstremaliosios situacijos ar ekstremaliojo įvykio laikotarpiu ir 28 dienas po jų pabaigos, tačiau ne ilgiau nei 6 mėnesius.

Siekiant paspartinti galutinių sprendimų dėl prieglobsčio prašymų priėmimą ir sumažinti teismų krūvį, bus nustatoma skundų dėl neigiamų sprendimų privaloma ikiteisminio nagrinėjimo procedūra Migracijos departamente. „Tik po jos Migracijos departamento sprendimas galės būti skundžiamas Apygardos administraciniam teismui, kurio sprendimas bus galutinis ir neskundžiamas. Viso prieglobsčio prašymo metu, taip pat apskundimo metu užsieniečiui būtų garantuojama teisinė pagalba“, − tvirtino A. Bilotaitė.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(183 žmonės įvertino)
1.9399

Top naujienos

Sunkiai suvokiama malonė: žymaus kompozitoriaus žudikas į laisvę paleidžiamas neatlikęs nė pusės bausmės (3)

Žymų kompozitorių Tomą Dobrovolskį be jokio priežasties nužudęs Karolis Pociūnas sulaukė...

Recesija krize virsti neturėtų, bet krypties trūksta: įvardijo neišvengiamą mokesčių didinimą

Lietuvos bendrasis vidaus produktas per metus smuko 2,5 procento. Nerimą kelia pramonės nuosmukis...

Vytenis Miškinis

Visagine – siaubinga pavydo drama: mylimąją su meilužiu užklupęs vyras surengė kruviną egzekuciją (4)

Ne kartą prieš ilgametę sugyventinę smurtavęs visaginietis, užklupęs ją besibučiuojančią su...

Po nervų karo Šeškus prabilo apie skaudžią vagystę Jonavoje

Jonavos „CBet“ bronzinėje kovoje buvo arti antrosios pergalės, tačiau įspūdingą charakterį...

Kraupus įvykis Naujojoje Vilnioje: maršrutinis autobusas pervažiavo moterį ir nutraukė jai koją

Vėlų penktadienio vakarą Naujojoje Vilnioje įvyko žiauri nelaimė. Pranešama apie sužalotą...

Jonavoje – „Lietkabelio“ kroato emocijų protrūkis: kentėjo kamuolių dėžė, kliuvo atsitiktiniams žiūrovams epizodo vaizdo įrašas

„Jonaviečiai, ką manote apie kroato elgesį?“, – klausė Jonavos „CBet“ klubas feisbuko...

Ukrainos pareigūnas: durys deryboms su Rusija uždarytos (4)

Ukraina laiko uždarytas duris deryboms su Rusija ir nesiruošia pradėti dialogo.

Viktorija Sakalauskaitė

Kaip aš ieškojau vyro Tinderyje: po žodžių „nebijok, aš tau nieko nepadarysiu“, nuėjau pas jį į namus, kur pamačiau jo tikrąjį veidą

Remiantis Lietuvos statistikos duomenimis, kas antra susituokusi pora išsiskiria. Skaičiai išties...

Lietuvis apsilankė „Gangnam style“ apdainuotame turčių rajone: ten gyventi – visiškas prestižas (1)

Su jumis sveikinuosi iš Pietų Korėjos sostinės Seulo – vieno didžiausių pasaulio miestų,...

Kovoje dėl bronzos – lygybė: atsitiesęs „Lietkabelis“ paskutiniu metimu nugvelbė pergalę Jonavoje

Lietuvos krepšinio lygoje („Betsafe- LKL “) tęsiasi bronzos siekiančių ekipų dvikova. Jonavos...