Seimui linkstant susiaurinti darbuotojų atstovų - profsąjungų ar darbo tarybos vadovų - apsaugą, valdantieji siūlo sudaryti konkrečius „neliečiamųjų“ sąrašus.
Vytautas Bakas, Ramūnas Karbauskis ir Tomas Tomilinas
© DELFI / Andrius Ufartas

Seime registruotos keturių valdantiesiems priklausančių Seimo narių parengtos Darbo kodekso pataisos. Jomis profesines sąjungas ir darbo tarybas norima įpareigoti darbdaviui pateikti darbuotojų atstovų sąrašą, kuriems būtų taikoma apsauga dėl atleidimo iš darbo ir darbo sąlygų bloginimo.

Tai padaryti jau veikiančios profesinės sąjungos ir darbo tarybos turėtų per dešimt darbo dienų nuo naujojo Darbo kodekso įsigaliojimo, tai yra iki maždaug liepos 17-19 dienos, o naujai įsteigtos - ne vėliau kaip per dešimt dienų nuo įsteigimo.

Po Darbo kodekso svarstymo Seimas yra nutaręs, kad apsauga dėl diskriminacijos nuo liepos būtų taikoma tik vienam asmeniui - profsąjungų ar darbo tarybos vadovui.

Pataisomis siūloma apriboti profesinių sąjungų valdymo narių organų skaičių, kuriems bus taikoma apsauga nuo atleidimo iš darbo ginčo metu. Toks narių skaičius būtų nuo trijų iki 11, priklausomai nuo įmonės dydžio.

Jų autoriai socialdemokratas Andrius Palionis ir trys „valstiečiai“ Tomas Tomilinas, Ramūnas Karbauskis ir Vytautas Bakas atkreipia dėmesį, jog darbo tarybos narių didelėje įmonėje gali būti iki 11, o profesinių sąjungų valdymo organų narių skaičius nėra ribojamas, todėl galimi atvejai, kad visi profesinės sąjungos nariai bus ir valdymo organų nariais.

Pasak A. Palionio, dabar profsąjungos kartais gudrauja - kai darbdavys praneša apie darbuotojo atleidimą iš darbo, tą asmenį profsąjungos iš karto įtraukia į darbuotojų atstovų sąrašą ir tada jis įgauna imunitetą - nebegali būtu atleistas. Todėl, anot jo, pataisa leistų tokių manipuliacijų išvengti.

A. Palionis teigė nemanantis, kad tokius sąrašus pateikti reikia ilgesnio termino. „Surašyti ant popieriuko kelias pavardes reikia daugiau dienų?“ - BNS sakė jis.

Darbo kodekse dabar numatyta, kad darbuotojų atstovų be Darbo inspekcijos žinios ir sutikimo nebūtų galima darbdavio iniciatyva arba jo valia atleisti iš darbo ar bloginti jų darbo sąlygas, kol jie eina pareigas ir šešis mėnesius po jų kadencijos pabaigos. Darbuotojų atstovais laikomi: profesinės sąjungos valdymo organo vadovas, su darbo tarybos pirmininkas ir darbuotojų patikėtinis.

Nuo liepos įsigaliosiantis kodeksas, dėl kurio Seimas apsispręs kitą savaitę, numato, kad darbuotojo narystė profesinėje sąjungoje arba darbuotojų atstovavimas negali būti laikomas darbo pareigų pažeidimu.

Taip pat kodekse numatyta, kad darbuotojų atstovai nuo darbo galės būti atleidžiami ne mažiau kaip 60 darbo valandų per metus - per tą laiką jie galės rūpintis profesinės sąjungos narių reikalais. Kodeksas numato, kad darbdavys turės sudaryti sąlygas darbuotojų atstovams ne mažiau kaip penkias darbo diena per metus skirti tų žmonių mokymuisi, ne mažiau kaip už dvi darbo dienas mokant darbo užmokestį.

BNS
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Atleidžiama A. Vaitkunskienė: įtaka merui buvo per stipri (86)

Trečiadienį Vilniaus miesto tarybos posėdyje bus sprendžiama, ar atleisti Almą Vaitkunskienę...

R.I.T.A. Nemenkam skaičiui Rusijos verslininkų durys į gyvenimą Lietuvoje atsiveria būtent Druskininkuose penktadalis įmonių - fiktyvios (63)

Leidimų gyventi Lietuvoje Rusijos piliečiams Alytaus apskrityje duodama kone tiek pat, kiek Kauno....

Orai: vairuotojų laukia iššūkiai (12)

Antradienis bus sausesnis, debesų gretos praretės. Trečiadienį šalį pasieks krituliai, vietomis...

Vaistai nuo šakelės – gydo „moteriškas“ ligas, reguliuoja virškinimą, apsaugo širdį (3)

Ne veltui sakoma, jog gamtoje atsitiktinumų nebūna. Štai, pavyzdžiui, putino uogos sunoksta kaip...

Be J. Valančiūno likęs „Raptors“ San Antonijuje suprato tikrąją lietuvio vertę (6)

Nuolat daugybę kritikos sulaukdavęs ir vis ganduose dėl galimų mainų atsidurdavęs Jonas...

Rusijos nacionalinės gvardijos pareigūnas paleido šūvius į kolegas: aiškėja, kas nutiko (3)

Rusijos nacionalinės gvardijos padalinyje Čečėnijoje įvyko incidentas, per kurį žuvo penki...

Iššūkis „Žalgiriui“: dar nesužaidė su „Barcelona“ – jau ruošiasi kovai su „Real“ specialiai Krepšinis.lt iš Barselonos (5)

Kauno „Žalgiris“ įsivažiavo tarsi į NBA lygos ritmą, o krepšininkų poilsis yra vienas iš...

Viena pavojingiausių Lietuvos vietų: šių metų lietaus pasekmes dar pajausime

GRYNAS.lt lankosi Biržų regione. Geologai šią vietą vadina viena pavojingiausių Lietuvos...

Jei nebijote vorų ir gyvačių, jums pasisekė (9)

Vorų ir gyvačių paniškai bijo tikrai ne visi, tačiau tikrai galima sakyti, kad dideliam vorui...

Dangoraižį kūrė kaip priedą prie prabangaus automobilio (4)

Būstų kompleksas „ Aston Martin Residences“ išdygs pačiame Majamio centre. Šiame 66 aukštų...