aA
Valdantieji kreipiasi į Seimo Etikos ir procedūrų komisiją dėl „valstiečio“ Dainiaus Gaižausko aštrių replikų apie premjerę Ingridą Šimonytę ir Seimo pirmininkę Viktoriją Čmilytę-Nielsen. Kreipimąsi inicijavusių parlamentarų teigimu, „valstiečio“ pasisakymai yra seksistiški ir neatitinka Seimo nario etikos kodekso, todėl jų negalima toleruoti.

„Seimo narys, užsirašęs pasisakyti argumentams „prieš“ teikiamą įstatymo projektą, tikslingai komentavo ne pasiūlytą teisės aktą, tačiau teikiančiųjų – šiuo atveju Seimo pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen ir ministrės pirmininkės Ingridos Šimonytės – lytį, taip bandydamas sumenkinti jų kompetenciją ir negebėjimą suvokti tam tikrų gyvenimo sričių vien dėl to, kad jos yra moterys“, – rašoma kreipimesi į Seimo Etikos ir procedūrų komisiją.

Kreipimesi taip pat akcentuojama, kad tokie D. Gaižausko pasisakymai menkina Seimo narių padėtį visuomenėje, taip pat žemina Seimo, kaip valdžios institucijos, prestižą, ir galimai yra atvirai seksistiniai ir nukreipti prieš konkrečius asmenis ar asmenų grupę, skleidžiant neapykantą ir siekiant juos sumenkinti vien dėl jų lyties.

Valdantieji teigia, kad D. Gaižausko pasisakymai vertintini kaip neapykantos kalba, stereotipais grįstas grubus asmens identiteto pažeidimas, pasikėsinimas į pamatines žmogiškąsias bei konstitucines vertybes, asmenų lygybės principą.

„Svarstant įstatymą, kuriuo keičiamas mūsų valstybės svarbių asmenų apsaugos reglamentas ponas D. Gaižauskas, mūsų manymu, neleistinai pasisakė Seimo salėje tiek pasisakydamas apie motyvus, tiek ir stovėdamas prie šoninio mikrofono ir pažeidė savo kaip Seimo nario etikos kodeksą. Jis kaip asmuo, kaip žmogus, mūsų manymu, negali taip seksistiškai, nepagarbiai su panieka komentuoti“, – Eltai teigė kreipimąsi iniciavusi konservatorė Dalia Asanavičiūtė.

Politikė atkreipia dėmesį, kad Politiko etikos kodeksas aiškiai sako, kad turima elgtis sąžiningai, neatsižvelgiant į žmogaus lytį ir religinius įsitikinimus, rasę ir t.t.

„Todėl jo elgesys absoliučiai neatitiko nei etikos standartų, nei bendražmogiškų vertybių. Tai neturi būti toleruotina ir ypač Seimo salėje. Todėl mes kreipėmės į Etikos ir procedūrų komisiją kaip įrankį, kuris nuspręstų, ar žmogus pažeidė įstatymus, Etikos kodeksą ir ar apskritai elgiasi sąžiningai“, – akcentavo Seimo narė.

„Negalime tylėti, turime elgtis atsakingai. Nes šįkart tai buvo prieš konservatorių moteris, prieš premjerę ir Seimo pirmininkę, o gal kitą kartą ateis ir iki smurto. Tai todėl norima užkardyti dar pradžioje, neleidžiant išsibujoti tokiam elgesiui Seimo salėje“, – pridūrė ji.

Raštą pasirašė konservatoriai Dalia Asanavičiūtė, Andrius Vyšniauskas, Antanas Čepononis, Arūnas Valinskas, Edmundas Pupinis, Jurgis Razma, Jurgita Sejonienė, Jurgita Šiugždinienė, Kristijonas Bartoševičius, Mindaugas Lingė, Paulė Kuzmickienė, Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, Vytautas Juozapaitis, Andrius Kupčinskas, Linas Slušnys. Taip pat parašus padėjo Laisvės frakcijai priklausantys parlamentarai Tomas Vytautas Raskevičius, Marius Matijošaitis.

ELTA primena, kad Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos Seime atstovo Dainiaus Gaižausko antradienio Seimo posėdyje išsakyti pasisakymai dėl įstatymo pataisų, kuriomis siūloma atsisakyti visą parą trunkančios premjero ir Seimo pirmininko apsaugos, sulaukė valdančiųjų parlamentarų pasipiktinimo.

„Valstiečio“ pateikti šiai iniciatyvai prieštaraujantys argumentai Seimo narius supykdė ne tik dėl juose nebuvusios logikos, bet ir dėl vyravusių seksistinių užuominų.

„Gal jums ir atrodo moteriškai, kad nereikia tos apsaugos, gal jums norisi moteriškai pakalbėti tarp jūsų, kaip ten sako, mergaičių. Neįsižeiskite, išties apsauga reikalinga ne tik tam, kad jus apsaugotų nuo kažkokių grėsmių, ji reikalinga ir dėl skaidrumo. Tam, kad negalėtų prie jūsų kažkokie nedori draugai ar kolegos paslapčia prieiti, kažką pasiūlyti, lobistai. Tai veikia ir prevenciškai, todėl, kolegos, nereikia rimtų dalykų sumenkinti ir apsauga turi būti“, – teigė D. Gaižauskas.

ELTA
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(14 žmonių įvertino)
3.3571

Top naujienos

Diplomatas: visi žino, kuo turi prasidėti Rusijos deputinizacija

„Rusijos deputinizacija“ – kas tai yra? Žinių radijo laidoje „Atviras pokalbis“...

Pajūrio verslininkai įvertino vasaros pradžią: kainų augimas 20 proc. dar nepasiekė

Po vėsokos gegužės atėjęs saulėtas birželis pradžiugino Palangos verslininkus. Tiesa, Palangos...

Po savaitės karščių – nauja sinoptikų prognozė: savaitgalį sulauksime pokyčių

Šeštadienį per Lietuvą lėtai slinks šaltasis atmosferos frontas, kuris jau išstums karštą...

Ukraina pasiekė svarbią pergalę: ji gali turėti reikšmės visam pasauliui

Ketvirtadienį pranešta, kad Rusijos pajėgos pasitraukė iš Gyvačių salos. Tiek strategine,...

Dvidešimtmetė Kristina susikūrė sau darbo vietą: aplinkiniai kraipė galvą, kad nieko neuždirbsiu, o aš neatsiginu klientų (1)

Kaunietė Kristina Kančelkytė jau daugelį metų gamina kvietimus į vestuves , krikštynas ar...

Karas Ukrainoje. Rusija atakavo Odesą, Mariupolyje rasta nauja masinė kapavietė Zelenskis: rusų pasitraukimas iš Gyvačių salos smarkiai keičia situaciją

Luhansko srities administracijos vadovas Serhijus Haidajus ketvirtadienį pareiškė, kad padėtis...

Delfi Plius„Nepatogūs klausimai“

Nepatogūs klausimai. Svečiuose – Monika Kvietkutė

Atsakymai į klausimus, kuriuos ne visi išdrįsta užduoti, skamba laidoje „Nepatogūs klausimai“...

Delfi PliusJoana Balčiuvienė

Manikiūro darymosi namuose ypatumai: to nežinodami galite skaudžiai suklysti

gražus manikiūras atrodo elegantiškai, tačiau saloninio manikiūro kaina per metus gali susidėti...

Virtuvės šefas Vytaras Radzevičius – apie italų virtuvės paslaptis: su šiais receptais nepataria improvizuoti Pasakoja, kaip pasigaminti nuostabią parmidžaną

Nors Italija yra laikoma viena gražiausių Europos kelionių krypčių, kalbant apie šią šalį,...

Rihannos mylimasis Asap Rocky Lenkijoje šokiravo: aidėjo šūvių garsai, liepsnojo ugnis, prireikė medikų pagalbos žiūrėkite video

Trečiadienio vakarą pagrindinę Gdynioje vykstančio festivalio „ Open'er “ sceną...