aA
Pirmasis nepriklausomybę atkūrusios Lietuvos vadovas Vytautas Landsbergis į Sausio įvykių minėjimus siūlo kviesti Rusijos parlamentarus.
Vytautas Landsbergis
Vytautas Landsbergis
© DELFI / Andrius Ufartas

Aukščiausiosios Tarybos – Atkuriamojo Seimo pirmininko teigimu, Dūmos deputatų kvietimas būtų logiškas ir žmoniškas žingsnis.

„Kviesti Dūmos deputatus į mūsų minėjimą būtų logiška, būtų žmoniška. Tai irgi tiesa. Juk žuvusieji prie bokšto, žuvo ir už jūsų laisvę – būtų proga tai pasakyti“, – ketvirtadienį per Laisvės gynėjų susitikimą istorinėje Kovo 11-osios salėje teigė jis.

V.Landsbergio teigimu, galbūt atėjo laikas su Rusijos parlamentarais pasišnekėti apie viską – padoriai, draugiškai. Anot jo, tokia diplomatija būtų reikalinga.

Rusija laikoma viena didžiausių Lietuvos nacionalinio saugumo grėsmių. Maskva atsisako bendradarbiauti Sausio 13-osios, Medininkų žudynių bylose.

V.Landsbergis tvirtino, kad 1991 metų sausį prasidėjęs karas tęsiasi, kad Sausio 13-osios pamokos reikalingos Lietuvos dabarčiai, ateičiai, ir jos nėra istorija.

„Jo (karo) pabaigos, juoba taikos sutarties dar nematyti“, – sakė jis.

Politikas pasidžiaugė, kad Sovietų Sąjungos karių veiksmai Lietuvoje 1990-1991 metais pripažinti karo nusikaltimais. Tačiau, anot jo, ties tuo sustoti negalima.

„Praėjo 25 metai, ir mes galų gale jau teisine kalba pasakėme, jog tai buvo karo nusikaltimas. Pasakėme, o dar neiškėlėme bylos Hagoje. Ten teisiami tik Serbijos, jokiu būdu ne Rusijos karo nusikaltėliai. O ar susitvarkėme bent savo kieme, savo teisingumo įstaigų džiunglėse?“ – retoriškai klausė V.Landsbergis.

Nors didelės apimties Sausio 13-osios byla dabar nagrinėjama Vilniaus apygardos teisme, politikos veteranas vardijo epizodus, kurių, jo nuomone, toje byloje trūksta.

„Priešas puola ir melu, ekonomika, jos poveikiu, apgavystėmis, totalia propaganda ir kvailinimu, visokiausiais įsiskverbimais į mūsų tarpą. Lietuvą bandė du kartus palikti be Vyriausybės, verbuoti ministrus. Ar tai surašyta didžiojoje byloje? Ar figūruoja toks vietinis nusikaltimas kaip valstybės išdavimas? O toks tarptautinis nusikaltimas kaip sprogstamų ir išcentrinių kulkų naudojimas? O galimas Ivanovo draugovininkų šaudymas nuo stogų, ką „Berkut“ darė Kijeve?“ – kalbėjo V.Landsbergis.

Jis teigė, kad „vienas Aukščiausiosios Tarybos deputatas kalbino valstybės vadovą bėgti lėktuvu į užsienį“, esą buvo parengtas ir lėktuvas.

„Buvusi premjerė ir buvęs kitas deputatas net skelbė sausio 13-osios paryčiais, kad pirmininkas jau pabėgęs. Panaudojo tokį informacinį ginklą. O ar yra puslapis byloje?“ – klausė Aukščiausiosios Tarybos – Atkuriamojo Seimo pirmininkas.

Jis taip pat minėjo 1991 metų sausį į JAV nuvykusį ir į Valstybės departamentą Vašingtone mėginusį patekti Lietuvos užsienio reikalų ministerijos pareigūną.

„Ko? Būtent su ypatinga žinia, kad Lietuva turi savo kaimynui teritorinių pretenzijų. Pats laikas. Supraskite, laikas tuos lietuvių nacionalistus likviduoti. Gerai, kad misteris Gorbačiovas imasi jėgos. Išties totalinis karas – nuo Maskvos iki Vašingtono. Stasys Lozoraitis užblokavo šią diplomatinę diversiją. Ji aprašyta knygoje, bet ar ji egzistuoja byloje?“ – teiravosi V.Landsbergis.

Kalbėdamas Kovo 11-osios salėje politikas tvirtino, kad viena didžiausių Lietuvos ydų ir silpnybių – svarbiausių pamatinių dalykų neskyrimas nuo antraeilių.

„Lengva mums pakišti kokių keistenybių, kad užsisuktų ginčai, atimantys strateginį laiką. Dar ketveri metai iki kitų Seimo rinkimų, o jau ginčijamės, kaip šiandien, tokią svarbią dieną, kiek tada reikės rinkti Seimo narių ir kodėl. Lyg neturėtume aktualiausių klausimų. Arba kiek šaldyti embrionų, kaip laidoti negimusius. Kaip ginti gimusius – mažiau svarbu. (...) Kada pradėsime Vyriausybės iškraustymą į Kauną ar Šiaulius. Tik Astravą nuolankiai leidžiame statyti Vilniaus pražūčiai. Gerai, kad šiomis dienomis Seimo pirmininkas bent iškėlė tą klausimą svečiui iš tų, kurie stato pražūtį“, – sakė V.Landsbergis.

1991 metų sausio 13 dieną sovietai karine jėga bandė nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, 1990-ųjų kovo 11 dieną paskelbusią šalies nepriklausomybę nuo SSRS. Sovietų kariuomenei ir specialiesiems daliniams užimant Vilniaus televizijos bokštą bei Lietuvos radijo ir televizijos pastatą žuvo 14, nukentėjo daugiau kaip tūkstantis beginklių žmonių.

Nors kariams pavyko užimti Televizijos bokštą bei Lietuvos radijo ir televizijos pastatą, jie neišdrįso pulti tūkstančių žmonių saugoto tuometinės Aukščiausiosios Tarybos - Atkuriamojo Seimo pastato.

BNS
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Migranto išsiuntimas iš Lietuvos virto tikra drama: šaukėsi pagalbos, bet buvo įsodintas į lėktuvą

Ketvirtadienio naktį į Nigeriją buvo deportuoti 4 žmonės. Šįkart prieš tai įvyko drama dėl...

Grasinimai trauktis į šešėlį finansų ministrės nejaudina: mokesčių reformos pagal tokius žmones nekuriamos (9)

Ilgai lauktą mokesčių reformą pristačiusi finansų ministrė Gintarė Skaistė ironizuoja, kad...

Atlaisvinti kaupimo II pakopoje nepavyko: opozicijos siūlymai Seime atmesti

Netylant klausimams dėl pensijų kaupimo antrojoje pakopoje, Seimas ketvirtadienį nesutiko svarstyti...

Šurajevo sukeltas triukšmas netyla: laukia dar vienas tyrimas, tik šį kartą – dėl Seimo narių

Seimo Etikos ir procedūrų komisija spręs, ar pradėti tyrimą dėl dviejų Seimo narių, komikui...

Karas Ukrainoje. Kuleba apie iš Kinijos gautus signalus: Kremlius piktinasi Ukrainos kariai vienu šūviu okupantams pridarė didžiulių nuostolių

Ukrainos kariškiai pastarąją parą sunaikino dar 560 okupantų rusų. O iš viso nuo 2022 metų...

Dėl gresiančio pavojaus gyvybei uždraudė vienus vaistus, skirtus kosuliui, peršalimui ir gripui gydyti

Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT), remdamasi Europos Komisijos (EK) sprendimu, naikina...

M360 PremiumDovilė Jablonskaitė

Lauko reklamos efektas: jos nesinori išjungti, o gudrūs technologiniai sprendimai leidžia pasiekti net sėdinčius namie

Didėjanti urbanizacija, skaitmeninio formato lauko reklamos plėtra, inovatyvūs sprendimai atveria...

Rygoje sugriuvo negyvenamas penkiaaukštis pastatas (2)

Ketvirtadienį 14.15 val. Latvijos valstybinės priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo tarnybos gavo...

Transliacija / Iš esmės. Amerikos generolas sukritikavo Lietuvos gynybos stiprinimą. Ar išgirsime? (1)

JAV rezervo generolas, buvęs JAV pajėgų vadas Europoje, Benas Hodgesas atvykęs į Vilnių...

Legendinei Uljanai Semionovai amputuota koja – prikaustyta prie neįgaliojo vežimėlio

Buvusios SSRS ir Latvijos krepšinio rinktinių vidurio puolėja judėti gali tik sėdėdama...