aA
Apie Pravieniškių pataisos namuose dešimt metų kentėtą pragarą prabilęs dokumentinio filmo „Pravieniškių mafija“ vienas pagrindinių herojų Jonas sulaukė keršto – vos tik iš Vilniaus grįžęs į gimtąjį miestelį buvo užpultas ir sumuštas. Kadangi užpuolikų Jonas nepažino, policija tyrimo net nepradėjo – nukentėjusiajam pasiūlė pačiam išsiaiškinti, kas jį sumušė, ir tik tada parašyti pareiškimą.
Buvęs kalinys Jonas iš dokumentinio filmo „Pravieniškių mafija“
© DELFI / Domantas Pipas

Apie tai, kad po Vilniuje surengtos „Pravieniškių mafijos“ knygos ir dokumentinio filmo pristatymo grįžęs į gimtąjį kaimą buvo užpultas ir sumuštas, Jonas net neišdrįso prisipažinti – šešias valandas kentėjo namuose, galop supratęs, kad skausmai nepraeis, išsikvietė greitąją pagalbą.

Jonas neišdrįso pasakyti ir DELFI atstovams, kurių kvietimu lankėsi Vilniuje, kad buvo sumuštas – apie tai sužinojome tik iš medikų, kurie supratę, į kokią beviltišką situaciją žmogus yra patekęs, išdrįso pranešti šią žinią. Kai Jono paklausėme, kodėl jis tylėjo, susijaudinęs šis ėmė teisintis, kad tiesiog nedrįso, dabar yra pernelyg įbaugintas.

Antradienį Jonas dalyvavo specialioje DELFI konferencijoje, kurioje buvo kalbama apie patyčias Pravieniškių pataisos namuose, o vakare – nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje surengtame „Pravieniškių mafijos“ knygos ir dokumentinio filmo pristatyme. Jono istorija apie gyvenimą Pravieniškių pataisos namuose sujaudino daugelį į šį renginį susirinkusių žmonių – vyras atvirai kalbėjo apie tai, kaip jį pataisos namuose reketavo Kauno nusikaltėliai, vėliau, taip ir negavę pinigų, nuteistąjį net penkis mėnesius (nuo gruodžio iki balandžio) vertė nuo 6 iki 23 val. būti tik lauke. Ir tai matė nuteistuosius prižiūrintys pareigūnai, bet, kaip sakė Jonas, jie nieko nedarė – „juk žinai, kur papuolei“.

O po to Jonas buvo pažemintas iki žemiausios kastos ir nuolat prievartaujamas. Tai irgi pareigūnai žinojo, kartais net tyčiodavosi klausdami: „Ar jau pasidažei lūpytes, ar užsidėjai sijoną?“ Pagalbos iš pataisos namų vadovybės kalinys nesulaukė, todėl kreipėsi net į Kalėjimų departamentą, prašydamas jį perkelti bausmę atlikti į Lukiškių kalėjimą – sutiko kalėti vienutėje griežčiausiomis sąlygomis. Bet tokie jo prašymai nebuvo patenkinti, o į skundus, kad patiria seksualinę prievartą iš sužvėrėjusių kalinių, niekas net nereagavo.

Prieš dvejus metus į laisvę išėjęs Jonas iki šiol negali pamiršti, kokį pragarą patyrė Pravieniškėse, zonoje gyvuliškas aistras tenkinę kaliniai jį persekiojo net laisvėje, todėl psichologė ir Ligonių kasų darbuotoja, su kuriomis jis nuolat bendrauja, pasiūlė viso to nelaikyti savyje – kalbėti viešai. Prabilti Jonas ryžosi ne iš karto, tačiau išdrįso – jo istorija prasideda ir baigiasi dokumentinis filmas „Pravieniškių mafija“.

Tačiau tai, ką jis papasakojo, patiko ne visiems – po renginio kitą vakarą Jonas grįžo į gimtąjį Rokiškio rajoną. Jau važiuodamas autobusu sulaukė kaimynės skambučio – pamačiusi reportažus apie Joną moteris kvietė užeiti pasikalbėti, kai tik jis grįš į namus.

„Iš karto nuėjau, išgėrėme arbatos, ji nuoširdžiai man patarė pasisaugoti, nes žmonės yra negailestingi, ne visi supranta ir pritaria mano žingsniui“, – sakė Jonas.

Tą patį antradienio vakarą vyras buvo užpultas mažai apšviestoje kaimo gatvėje, kai ėjo į namus. Jonas sako, kad jį užpuolė du maždaug 25-30 metų vyrai – vienas buvo su kepure, kitas – be. Būtent šį Jonas ir galėtų atpažinti, jeigu pamatytų, nors nei vardo, nei pavardės nežino.

„Jie mane daužė ir sakė, kam čia viešiniesi, kam kalbi apie Pravieniškes, nežinau, gal jie buvo išgėrę, kad taip elgėsi“, – sakė Jonas.

Apie tai, kad buvo užpultas ir sumuštas, vyras net neketino niekam skųstis – galvojo, žaizdos užgis, skausmas praeis. Bet nepraėjo, o tik stiprėjo, todėl po šešias valandas trukusių kančių naktį išsikvietė greitąją pagalbą. O atvykus medikams net nenorėjo prisipažinti, jog yra nusikaltimo auka – guodėsi, jog pats pargriuvo ir susižalojo.

Bet medikų tai neįtikino – Jonas buvo išvežtas į Rokiškio rajono ligoninę. „Man nuo skausmo ir tų sužalojimų net temperatūra sukilo, nors prieš tai buvau sveikas – buvau paguldytas ir visą dieną pragulėjau“, – sakė jis.

Apie tai, kad į ligoninę pristatytas sumuštas vyras, medikai informavo policijos pareigūnus – tokios taisyklės. Jonas sako, kad pareigūnams prisipažino, jog buvo užpultas ir tik dėl to, kad viešai pasakojo apie savo patirtas kančias Pravieniškėse: reportažus apie „Pravieniškių mafiją“ pirmadienio vakarą rodė ne tik DELFI, bet ir LNK laida „KK2“.

„Ligoninėje buvo pareigūnas ir pareigūnė, jie patikrino, ar esu blaivus, bet aš alkoholio jau visiškai nevartoju nuo tada, kai patekau už grotų, taip pat užsirašė visus mano duomenis, – sakė Jonas. – Jie stebėjosi, kad tik dabar kreipiausi į medikus ir tiek laiko kentėjau namuose. Aš viską jiems papasakojau, tačiau užpuolikų negalėjau nurodyti, nes jų asmeniškai nepažįstu ir nenoriu meluoti ar apkaltinti žmogaus, kuris nepadarė kokio nors nusikaltimo. Todėl pareigūnai man pasakė, kad atvažiuočiau parašyti pareiškimą, kai išsiaiškinsiu, kas mane užpuolė, nes kas iš to, jeigu jie priims pareiškimą, o nežinos, ką sulaikyti.“

Tai, ką apie policijos pareigūnus kalbėjo Jonas, šokiruoja – nejaugi pareigūnai tiria tik tuos nusikaltimus, kai yra aiškus kaltininkas, o aukoms rekomenduoja patiems susirasti nusikaltėlius? Rokiškio policijos komisariato viršininkas Eugenijus Šopis apie Jono užpuolimą nebuvo linkęs kalbėti – esą yra tokia tvarka, kad į visus klausimus žurnalistams atsakys Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyris.

O jame dirbantis vyresnysis specialistas Tadas Martinaitis perdavė tai, ką sužinojo Rokiškio policijoje: „Buvo gautas pranešimas iš ligoninės priimamojo, kad atvežtas vyras, kuris įtariamai yra sumuštas. Pareigūnai, nuvažiavo į vietą ir jį apklausė – vyras paaiškino, kad nepažįstami vyrai užpuolė tamsiu paros metu.“

Anot T. Martinaičio, „medikai tą pilietį paguldė dėl temperatūros, o ne dėl sumušimo“.

„Šis vyras teigė, kad nepažįsta tų vyrų, kurie jį užpuolė, jų apibūdinti taip pat negalėjo ir pareiškimo, kaip ir supratau, neparašė, bet dabar pareigūnai žada vykti jį apsiklausti, kažkoks tyrimas yra, bet įtariamųjų nėra nustatyta“, – pažymėjo T. Martinaitis.

Tuo metu Rokiškio prokuratūroje DELFI sužinojo, kad dėl Jono užpuolimo ir sumušimo policijoje vyksta aplinkybių patikrinimas.

Policija pagaliau sureagavo

Atnaujinta 17.00 val.: Kilus visuomenės pasipiktinimui Rokiškio policijos pareigūnai reagavo į situaciją ir penktadienio popietę atvyko pasikalbėti su Jonu, kuris iš ligoninės jau išleistas tęsti gydymo į namus.

Jonas sakė, kad pareigūnai ne tik iš jo paėmė pareiškimą dėl sužalojimo, bet ir apklausė.

„Pasakiau viską kaip buvo, nieko nemelavau – esu biednas, bet teisingas“, – sakė Jonas.

Jo teigimu, pareigūnai žadėjo padaryti viską, kad jo skriaudikai būtų surasti.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(2 žmonės įvertino)
4.5000
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Pravieniškių mafija. Išskirtinė „kamorai“ vadovavusio Kauno „bachūro“ išpažintis (19)

Pravieniškių pataisos namuose įkalinti Kauno organizuotų nusikalstamų grupuočių nariai...

„Ogmios miestas“ turės dvynį: Vilniuje išdygs milžiniškas išparduotuvių centras (136)

Po kelerių metų Vilniuje, prie vakarinio aplinkkelio, turėtų iškilti dar vienas prekybos ir...

Mirė „Chanel“ dizaineris Karlas Lagerfeldas (1)

Antradienį mados industriją sukrėtė tragiška žinia - Paryžiuje mirė ilgametis "Chanel" mados...

Teismas: Numavičius neturėtų įsižeisti dėl Marcinkevičių žodžių

Verslininkų Mindaugo ir Gintaro Marcinkevičių vieši teiginiai apie vienos didžiausių Lietuvoje...

Vladimiras Laučius. Lietuva, nekenčianti Lietuvos: kuo virto runkelių ir elito kova (731)

Trečias nepriklausomybės dešimtmetis pasižymėjo savitu paradoksu: Lietuvoje mažėjo tikros...

Atgal į Didžiąją Britaniją besiveržianti ISIS nuotaka: nesigailiu papildyta (97)

2015-ųjų vasarį trys moksleivės iš Betnal Grino Londone Gatviko oro uoste įlipo į „ Turkish...

Jaunas mokytojas: ne kartą mokiniams sakiau, kad išvyksiu vaškuoti banglenčių į šiltus kraštus (19)

Daugiau nei prieš penkerius metus mokytojauti pradėjęs Alius Avičininkas svarsto, kad grįžti...

Nuo veido nubraukti 5 ar 10 metų galite ir be skalpelio medicinos kosmetologės verdiktas

Rūgštiniai pilingai – efektyvus ir laiko patikrintas būdas atnaujinti ir atjauninti odą, sako...

Naujausio tyrimo išvadose paskelbta – ar iš tiesų kavą gerti sveika? (24)

Taip, sveika . Tad negaiškite, įsipilkite į puodelį kvapnaus gėrimo, o po to dar kartą ir net...

Agnė Zinkevičiūtė: moterys dažnai net nesuvokia, kad tai jos atėmė iš vyro jėgą (21)

„Jei staiga praradote gyvenimo džiaugsmą, rodos, ir darbe, ir namuose visi jus vargina, pykdo,...