Posėdžio pradžioje paaiškėjo, kad keli kaltinamieji pažeidė kardomąją priemonę, tai yra pasižadėjimą neišvykti iš šalies, kadangi į posėdį nuotoliniu būdu pasijungė iš užsienio valstybės.

Teismo posėdžiui pirmininkavusi teisėja Zina Vilnienė, tikrindama, kas dalyvauja teismo posėdyje, atkreipė dėmesį, kad keli kaltinamieji posėdyje dalyvauja nuotoliniu būdu. Viena tokių kaltinamoji Augustina Mieldažienė į posėdį nuotoliniu būdu pasijungė iš Ispanijos. Ji teigė, kad į šią šalį buvo iškomandiruota darbovietės.

Teisėja Z. Vilnienė kaltinamajai priminė, kad ji negali be leidimo išvykti iš šalies.

Kitas kaltinamasis Mindaugas Vasiliauskas taip pat į posėdį pasijungė nuotoliniu būdu.

„Esu Vokietijoje“, – tvirtino vyras.

M. Vasiliauskui taip pat buvo priminta, kad jam taikoma kardomoji priemonė – pasižadėjimas neišvykti.

„Pranešu, kad jums gali būti pakeičiama kardomoji priemonė į griežtesnę“, – kaltinamuosius perspėjo teisėja Z. Vilnienė.

Tikrinant, kas dalyvauja teismo posėdyje, kaltinamoji Astra Genovaitė Astrauskaitė pareiškė, kad norėtų keisti savo advokatą, vėliau ji pareiškė norinti ginti pati save. Kaltinamoji ėmė replikuoti iš vietos, tad teisėjų kolegija ėmė ją raminti.

„Jaučiuosi, kaip kalėjime. Išeinu. Einu gerti vaistų. Kviesiuosi greitąją pagalbą“, – aiškino kaltinamoji.

Teismo salėje kilo triukšmas, kaltinamieji ėmė šaukti. Galiausiai teisėja Z. Vilnienė išprašė iš teismo salės A. G. Astrauskaitę.

„Pareigūnai, prašau palydėkite A. G. Astrauskaitę iš posėdžių salės“, – paprašė teisėja.

Teismo posėdyje liudijęs policijos pareigūnas Žilvinas Adomaitis tvirtino, kad pareigūnai riaušių metu buvo apmėtyti akmenimis, kiaušiniais, vandens buteliais. Liudytojas teigė matęs ne vieną asmenį, kurie ragino smurtauti prieš policiją.

Trečiadienį po pietų teismui tęsiant posėdį riaušių prie Seimo byloje, savo paaiškinimus davė nukentėjusysis, Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnas Ž. Adomaitis. Jis pasakojo, kad su kitais kolegomis 2021 m. rugpjūčio 10 d. vakarą turėjo atstumti agresyvią.

„Mus apmėtė iš akmenų apmėtė, iš kiaušinių. Vienas didelis akmuo pataikė į galvą. Gerai, kad buvau su šalmu. Penkių litrų vandens butelis atskrido iš minios, pataikė į krūtinę, ant žemės parkritau“, – pasakojo Ž. Adomaitis.

„Einant į priekį, pastebėjau, kad vienas iš asmenų pribėgo iš šono, ranka užsikabino už kaklo, pargriuvome ant žemės. Vėliau tas asmuo buvo sulaikytas“, – tęsė pareigūnas.

Vėliau jis pripažino, kad jį užpuolė ir pargriovė kaltinamasis Almantas Bimba.

Ž. Adomaitis tvirtino matęs, kad agresyviai nusiteikę asmenys ragino pulti policijos pareigūnus.

„Daugelis šaukė įžeidžiančius šūksnius tiek mūsų, tiek Seimo atžvilgiu. Kai kurie asmenys provokavo, kad mes neteisingai esame sustoję rikiuotėje, (...) vėliau pasipylė akmenų kruša, vandens buteliai“, – dėstė pareigūnas.

„Puikiai atsimenu asmenį, kuris kurstė mus pulti. Tai yra tas asmuo, kuris sugebėjo nusifilmuoti, klausdamas „kada dar turėsite progos pamėtyti akmenis į pareigūnus?“, – pasakojo liudytojas.

Pareigūnas vėliau patvirtino, kad, kaip ir nurodė anksčiau, tai buvo Lukas Dolotovas.

Ž. Adomaitis pasakojo, jog miniai mėtant akmenis, kiaušinius, kitus daiktus, buvo apgadinti ir policijos tarnybiniai automobiliai, vieno kito asmens transporto priemonė.

Kaip pasakojo nukentėjusysis, jis minioje atpažino ir Andrejų Lobovą. Jis, pasak pareigūno, vaikščiojo minioje, bendravo su žmonėmis.

Ž. Adomaitis pasakojo, kad riaušių metu, kai minia tapo agresyvi, jis naudojo dujas.

Kaltinamoji išėjo iš teismo salės.

Kaltinimai – 87 asmenims

ELTA primena, kad 2021 m. riaušių prie Seimo byloje kaltinimai yra pateikti 87 asmenims – daugiausia dėl dalyvavimo riaušėse, pasipriešinimo policininkams ar kitiems viešojo administravimo funkcijas atliekantiems asmenims, provokavimo viešai smurtauti, niokoti turtą ar kitaip šiurkščiai pažeisti viešąją tvarką. Vienam asmeniui pareikšti kaltinimai dėl riaušių organizavimo bei viešų raginimų viešai pažeisti Lietuvos Respublikos suverenitetą.

Tarp kaltinamųjų yra anksčiau teistas, įvairiuose protestuose ne kartą dalyvavęs Antanas Kandrotas-Celofanas, taip pat protesto akcijose ne kartą dalyvavęs Andrejus Lobovas, iš Vilniaus „Juventos“ gimnazijos atleista mokytoja A. G. Astrauskaitė, kovinio sporto atstovas Arnoldas Misiūnas.

Kaip anksčiau skelbė teisėsauga, baudžiamąją bylą sudaro 136 tomai. Šioje byloje 27 asmenys pripažinti nukentėjusiaisiais, iš kurių net 23 – policijos ir Viešojo saugumo tarnybos (VST) pareigūnai. Keturi nukentėjusieji pareiškė civilinius ieškinius atlyginti neturtinę žalą bendrai 24,5 tūkst. eurų sumai.

Civilinius ieškinius dėl turtinės žalos atlyginimo (viso 92,6 tūkst. eurų sumai) šioje byloje pareiškė Vilniaus teritorinė ligonių kasa, Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos Vilniaus skyrius, Seimo kanceliarija, Vilniaus apskrities vyriausiasis policijos komisariatas bei VST.

2021 m. rugpjūčio 10 d. nuo ryto prie Seimo vykęs protestas prieš COVID-19 ribojimus išaugo į riaušes. Mitinguojantiems užblokavus Seimo įėjimus, pasitelkti VST ir riaušių malšinimo policijos pajėgos, kurios prieš protestuojančius panaudojo ašarines dujas, fizinę jėgą.