Bažnyčia netrukus bus įpareigota civilinės metrikacijos įstaigas informuoti apie visas sudarytas bažnytines santuokas. Tokiu būdu, visos Dievo namuose sudarytos santuokos bus registruojamos ir kaip civilinės. Šias permainas inicijuojanti Teisingumo ministerija teigia, kad šiuo metu daugelis gyventojų sąmoningai vengia oficialiai įregistruoti savo santuokas.
© Shutterstock nuotr.

Tokius pasiūlymus Vyriausybė svarstys ateinantį ketvirtadienį. Teisingumo ministerija, savo pasiūlymus jau suderinusi su Vyskupų Konferencija, teigia taip siekianti apsaugoti sutuoktinių interesus. Tiesa, skaičiuojami ir galimi nuostoliai.

Jei Vyriausybė pritars Teisingumo ministerijos pasiūlymui, ministras Remigijus Šimašius bus įgaliotas su Vyskupų Konferencija pasirašyti susitarimą, pagal kurį Bažnyčia bus įpareigota civilinės metrikacijos įstaigoms per 10 dienų pranešti apie kiekvieną sudarytą bažnytinę santuoką. Pagal dabar galiojančią tvarką, bažnytinės santuokos įregistravimas – pačių sutuoktinių reikalas. Ministerija nurodo, kad šia teise yra piktnaudžiaujama.

„Tai, ar valstybė sužinos apie bažnyčioje sudarytą santuoką, priklauso tik nuo pačių sutuoktinių valios, o jie dėl vienų ar kitų priežasčių gali būti nesuinteresuoti, kad valstybė apie tai sužinotų. Teisingumo ministerija ne kartą yra gavusi Seimo narių ir kitų Lietuvos Respublikos piliečių raštų, kuriuose teigiama, kad sutuoktiniai nėra linkę pranešti civilinės metrikacijos įstaigoms apie bažnytinės santuokos sudarymą, siekdami neprarasti teisės į našlių pensiją“, - teigiama Teisingumo ministerijos rašte Vyriausybei.

Ministerija taip pat akcentuoja, kad įvedus prievolę civiliškai registruoti visas bažnytines santuokas „būtų labiau apsaugotas „patiklesnis“ ar „silpnesnis“ sutuoktinis tais atvejais, kai kitas sutuoktinis siūlo tuoktis bažnyčioje, siekdamas išvengti valstybės nustatytų teisinių pasekmių ir sąmoningai vengia pranešti apie santuoką civilinės metrikacijos įstaigai.

„Tam tikrai atvejais nesąžiningiems asmenims gali būti naudinga nepranešti apie sudarytą santuoką. Pavyzdžiui, tuomet, kai asmenys nenori prarasti našlio pensijos ar kokios kitos pašalpos, gaunamos už jau mirusio buvusio sutuoktinio nuopelnus. Neinformuoti (apie santuokos sudarymą - DELFI) sumano ir piktavaliai, kurie nori tik pasinaudoti sutuoktinio pinigais. Jie pasako sutuoktiniui, kad apie santuoką pranešė, tačiau iš tiesų to nepadaro. Taigi, tokia santuoka nesukelia teisinių pasekmių. Tuo metu išmanus apgavikas už tariamo sutuoktinio pinigus įsigyja neva bendrą turtą, kurį įregistruoja tik savo vardu ir jis tampa tik jo nuosavybe“, - DELFI sakė teisingumo ministro patarėja Vaida Vincevičiūtė.

R. Šimašiaus vadovaujama ministerija pateikia ir finansinę permainų pusę. Viena vertus, veikiausiai reikėtų mokėti mažiau našlių pensijų. Kita vertus, gali būti surinkta mažiau valstybės rinkliavos, mat sutuoktiniai rečiau kreipsis į civilinės metrikacijos įstaigas dėl santuokos liudijimų išdavimo.

V. Vincevičiūtės teigimu, jokio papildomo kompensavimo mechanizmo už papildomą biurokratinę naštą Bažnyčios institucijoms nėra numatyta.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Legendinis NBA milžinas – apie du Sabonius, Valančiūno padėtį ir Ballų šeimos klaidą specialiai DELFI iš Londono (3)

Ką reiškia būti vidurio puolėju NBA lygoje? Atsakymas į šį klausimą per pastaruosius 20...

Daugybė lietuvių daro klaidą, dėl kurios gali permokėti už būsto kreditą (53)

Daugiau nei pusė lietuvių, imančių būsto kreditą, tai daro pirmame pasitaikiusiame banke ir savo...

Alma Adamkienė atsidūrė ligoninėje (97)

Prezidento Valdo Adamkaus žmona 90 m. Alma nuo penktadienio gydoma Vilniaus universiteto ligoninės...

Minėdama Lietuvos nepriklausomybės šimtmetį, Vanagaitė Izraelyje prašys žydų atleidimo (359)

Rašytoja Rūta Vangaitė Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį minės Izraelyje, kur pristatys...

Jasaičio sesuo Aistė – apie patiriamą psichologinį smurtą iš Oksanos Pikul: mūsų šeima su ja nebendrauja (153)

Vėlyvą sekmadienio rytą Jasaičių šeimoje kilęs konfliktas pasiekė žiniasklaidą – Simo...

Šiaurės Korėjos dainininkei – akibrokštas Seule (8)

Seule pirmadienį įvyko protesto akcija, susijusi su Šiaurės Korėjos muzikinio moterų kolektyvo...

Smurtu šeimoje kaltinamam Jasaičiui „Lietkabelis“ skyrė piniginę baudą (41)

Panevėžio „Lietkabelio“ klubo puolėjas Simas Jasaitis sekmadienį pateko į nemalonią...

Dakaro atgarsiai: dvigubas lietuvių rekordas velniškai sunkiame maratone (31)

Dakaras baigėsi, prasideda Dakaras. Tai – Benedikto Vanago frazė, puikiai iliustruojanti...

Alvydas Unikauskas apie medaus stiprybes: nustebsite, kur dar jį galima panaudoti (2)

Medus slopina bakterijų ir grybelių veikimą bei veikia kaip antioksidantas, tai idealiai tinka...

Sprendžiamas naujos koncertų salės Vilniuje likimas (24)

Parinkdama naujos koncertų salės Vilniuje, ant Tauro kalno, projektą sostinės savivaldybė...