Pirmadienį prokuratūros išplatintame pranešime kaltinamieji įvardijami tik inicialais. Jų byloje iš viso yra trys. Trečio kaltinamojo inicialai V. I. Greičiausiai tai – Valerijus Ivanovas, „Jedinstvo“ organizacijos, kuri stengėsi Lietuvoje įvykdyti perversmą, lyderis.

Kaip rašoma pranešime, 2022 m. rugpjūčio mėnesį Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento (ONKTD) prokurorai, įvertinę turimą informaciją, pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl veikimo prieš Lietuvos Respubliką, jį organizavo ir kontroliavo.

Šį sudėtingą tyrimą atliko Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnai bendradarbiaujant su Valstybės saugumo departamentu.

Anot pranešimo, ikiteisminio tyrimo metu surinkti duomenys leidžia pagrįstai teigti, kad buvusios asociacijos Tarptautinės geros kaimynystės forumas nariai, kaltinamieji, E. Švenčionienė ir K. Juraitis, veikdami bendrininkų grupėje, 2022 m. ne kartą Lietuvoje, Baltarusijoje ir Rusijoje padėjo Rusijai ir Baltarusijai bei jų organizacijoms veikti prieš Lietuvos Respubliką.

Tokiu būdu buvo keliama grėsmė Lietuvos valstybės nacionalinio saugumo interesams.

E. Švenčionienė taip pat kaltinama ir dėl viešo pritarimo tarptautiniams nusikaltimams, SSRS nusikaltimams, jų neigimo ar šiurkštaus menkinimo. Tyrimo duomenimis, ji, veikdama kartu su kaltinamuoju V. Ivanovas, 2023 m. pradžioje dalyvavo laidoje apie Sausio 13-oios įvykius.

Vaizdo dalinimosi kanale išplatintoje laidoje E. Švenčionienė. ir V. Ivanovas viešai neigė ir šiurkščiai menkino įsiteisėjusiais Lietuvos teismų sprendimais ir teisės aktais pripažintą 1991 m. SSRS agresijos prieš Lietuvą faktą. Taip pat laidos metu kaltinamieji neigė SSRS įvykdytus labai sunkius ir sunkius nusikaltimus prieš Lietuvos gyventojus, tokiu savo užgauliu viešu pasisakymu įžeidė asmenų, žuvusių ir sužeistų kovoje dėl atkurtos Lietuvos Respublikos nepriklausomybės išsaugojimo, atminimą ir jų artimuosius.

Baudžiamasis kodeksas už padėjimą kitai valstybei veikti prieš Lietuvą numato laisvės atėmimą nuo dvejų iki septynerių metų.

Šią baudžiamąją bylą sudaro 28 tomai dokumentų.

Generalinės prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokurorai, savo iniciatyva atlikę tyrimą, 2022 m. rugpjūčio 26 d. kreipėsi su ieškiniu į Vilniaus regiono apylinkės teismą, prašydami asociaciją „Tarptautinis geros kaimynystės forumas“ pripažinti neteisėtai įsteigta ir ją likviduoti. Įvertinęs visas aplinkybes minėtas teismas šių metų vasario 20 d. patenkino Generalinės prokuratūros prokuroro, gynusio viešąjį interesą, ieškinį ir asociaciją Tarptautinį geros kaimynystės forumas pripažino neteisėtai įsteigta ir likviduojama.

Minėta asociacija Vilniaus apygardos teismui pateikė apeliacinį skundą dėl Vilniaus regiono apylinkės teismo priimto sprendimo, tačiau gegužės 16 d. Vilniaus apygardos teismas atmetė asociacijos Tarptautinis geros kaimynystės forumas teiktą apeliacinį skundą ir paliko galioti ankstesnį teismo sprendimą.

Vilniaus apygardos teismo sprendimas dėl asociacijos pripažinimo neteisėtai įsteigta ir likviduojama įsiteisėjo nuo sprendimo paskelbimo dienos, t. y. 2023 m. gegužės 16 d.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (10)