Apžvalgininkai perspėja, kad susiskaldymą dar gali paaštrinti nesutarimai dėl pabėgėlių iš Afrikos, planuojamas Britanijos referendumas dėl narystės ES ir diskusijos dėl santykių su Rusija.

Lietuvos politologai teigia, kad sprendimus dėl Graikijos ateities euro zonoje lems tiek geopolitiniai išskaičiavimai, tiek atskirų šalių politikų noras įtikti savo rinkėjams.

„Matome sudėtingą daugialypį politinį procesą, kai siekiama atsižvelgti tiek į tai, kokį signalą Graikijos pavyzdys gali siųsti kitų šalių politikams ir gyventojams, tiek į savo šalies rinkėjų nuotaikas, taip pat įvertinti ekonomines galimų skirtingų scenarijų pasekmes ir geopolitines pasekmes“, – BNS sakė Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto direktorius Ramūnas Vilpišauskas.

Ramūnas Vilpišauskas
Pasak profesoriaus, jei dauguma euro zonos šalių lyderių neatsisakys reikalavimų Graikijai vykdyti reformas mainais į finansinę paramą, „gali būti, kad spaudimas išstoti iš euro zonos sustiprės ir taps sunkiai suvaldomu“.

R.Vilpišausko teigimu, krizė Graikijoje yra vienas iš pastaruoju metu ES „matomos stiprėjančios fragmentacijos“ ženklų.

„Matome stiprėjančią fragmentaciją ES, ir Graikijos atvejis galbūt šiuo metu yra ryškiausias, bet toli gražu ne vienintelis tokios fragmentacijos, smarkiai išsiskiriančių pozicijų pavyzdys. Kartu reikėtų nepamiršti, jog pernai visos ES šalys sugebėjo pasiekti dėl ekonominių sankcijų (Rusijai), prasidėjus agresijai prieš Ukrainą. Tad yra ir ženklų, rodančių, kad esant reikalui visos ES valstybės gali susitarti“, – teigia R.Vilpišauskas.

Pastaruoju metu ES susitikimus temdė nesutarimai dėl Briuselio siūlomų pabėgėlių kvotų, įtampą gali pakurstyti britų bandymai persiderėti sąlygas prieš planuojamą referendumą dėl tolesnės narystės ES. Daug diskusijų kelia ir santykiai su Rusija, kuriai Vakarai pritaikė sankcijas dėl Krymo aneksijos ir neramumų kurstymo Ukrainos rytuose.

Vytauto Didžiojo universiteto profesorius Mindaugas Jurkynas mano, kad būtent nuolaidžiavimas Graikijai - jo žodžiais, leidimas nesilaikyti susitarimų, kuriais grįsta ES - atvertų „Pandoros skrynią dezintegracijai“.

„Tada tarsi būtų žinia, kad ir kiti gali nesilaikyti taisyklių ir gali būti paskata panašaus plauko partijoms ateiti į valdžią kitose valstybėse. Daug kas norėtų Graikiją nubausti ir pasakyti, kad yra taisyklės, Europa jų laikosi“, – BNS sakė M.Jurkynas.
Mindaugas Jurkynas

Pasak jo, dauguma europiečių supranta, kad alternatyvos ES nėra, o „Europos projektas per pastatuosius 50 metų sukūrė geriausia tai, ką galime turėti“, todėl kompromisai turėtų būti rasti.

Ekspertai teigia, kad įtemptose derybose dėl Graikijos ateities didelį vaidmenį lems visuomenės nuotaikos paskolas suteikusiose šalyse.

„Pastarosiomis dienomis matome, kad tų šalių vadovai taip pat akcentuoja demokratinį procesą ir kad ne tik Graikijoje, bet ir kitose 18 euro zonos šalių priimami sprendimai, remiantis galiojančiomis demokratinėmis politinio žaidimo taisyklėmis ir kitų euro zonos gyventojų balsas yra ne mažiau svarbus nei Graikijos“, – sakė R.Vilpišauskas.

Anot profesoriaus, Tarptautinio valiutos fondo (TVF) poziciją gali iš dalies lemti Jungtinių Valstijų siekis išsaugoti Graikiją euro zonoje.

JAV, mano manymu, stengiasi įtikinti tiek Vokietijos, tiek kitų euro zonos šalių lyderius, kad turi būti rastas būdas, kaip išsaugoti Graikiją euro zonoje“, – teigė jis.

ES pareigūnai perspėja, kad Graikijai gali tekti pasitraukti iš euro zonos, jei Atėnai nepateiks reformų paketo, kuris tenkintų šalies tarptautinius skolintojus. Iš Graikijos kairiųjų vyriausybės reformų pasiūlymų laukiama iki savaitės pabaigos.

Šaltinis
Temos
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (158)