aA
Lietuvių rašytoja Rūta Vanagaitė sudrebino savo šalies pasitikėjimą savimi, ir yra apšaukiama „lizdo teršėja“. Kas gi atsitiko, aiškinosi „Spiegel“ žurnalistas internetiniame tinklapyje išpublikuotame tekste.
© DELFI

„Jos knygos Lietuvoje yra bestseleriai. Tuo pačiu ją jos tėvynėje daugelis laiko „lizdo teršėja“, bent jau nuo praėjusių metų pradžios, kai lietuvių žurnalistė ir rašytoja paskelbė savo knygą „Mūsiškiai“ - iš dalies labai asmenišką tyrimą apie lietuvių dalyvavimą Holokauste“, - rašo tekste vokiečių žunalistas Keno Verseck.

Tačiau tekste pastebima, kad tai, kad šiuo metu kilusi diskusija palieka „Mūsiškius“ šešėlyje. Kalbama apie žmogų, kuris Lietuvoje laikomas vienu didžiausių naujausių laikų istorijos herojų – 1918 metais gimusį partizaną Adolfą Ramanauską. Jis vadovavo po Antrojo pasaulinio karo ginkluotam lietuvių pasipriešinimui prieš sovietinę valdžią, ir buvo, greičiausiai po žiaurių kankinimų, 1957 metais nužudytas.

„Spiegel“ atkreipė dėmesį, kad Seimas nori 2018 metus skirti A. Ramanauskui atminti. Tekste cituojami praėjusią savaitę R. Vanagaitės nacionaliniam transliuotojui LRT pasakyti žodžiai, kad esą A. Ramanauskas galėjo būti daug tragiškesnis, prieštaringesnis herojus nei anksčiau buvo žinoma. Ji rėmėsi KGB dokumentais, kuriuos ji buvo mačiusi Lietuvoje. Esą A. Ramanauskas bendradarbiavo su KGB ir išdavė kai kuriuos savo draugus, galbūt, net nebuvo kankinamas.

Tekste primenama, kad ne tik Lietuvoje, bet ir Estijoje, Latvijoje Lenkijoje, Ukrainoje ir Rumunijoje ginkluoti partizanai iš dalies iki penkiasdešimtųjų pabaigos kovojo prieš komunistų valdžią. Ir šiandien vis dar diskutuojama, ar jie buvo herojai, ar jie, pavyzdžiui, kartu yra kalti dėl karo nusikaltimų? Dar daugiau: ar rytų europiečiai buvo Hitlerio ar Stalino aukomis? Ar jie kartais buvo bendrininkais?

Kaip rašoma tekste, R. Vanagaitės pastabos sukėlė precendento neturintį viešą protestą. Socialiniuose tinkluose ir diskusijų forumuose istorikai ją sutriuškino, nes ji reliatyvizuoja komunistinius nusikaltimus. Pirmasis Lietuvos postkomunistinis prezidentas Vytautas Landsbergis išvadino ją „ponia Dušanski“, užsimenant apie Nachmaną Dušanskį, KGB pareigūną, kuris dalyvavo sulaikant ir netinkamai elgiantis A. Ramanausku. Dušanskis įkūnija Lietuvoje bolševikų „aparatčiką“, kuris kankino Lietuvos patriotą iki mirties.

Galiausiai vienas didžiausių Lietuvos leidėjų paskelbė pranešime spaudai: „R. Vanagaitės teiginiai yra nepriimtini ir neatitinka mūsų vertybių“, apie bendradarbiavimo nutraukimą priminė vokiečių žurnalistas.

Tekste minima ir R. Vanagaitės reakcija, kad ji jaučiasi šokiruota, ir tai jai primena stalinistinius laikus. (…)

Tekste rašoma, kad antisovietinio pasipriešinimo tema yra jau seniai sudėtinga tema Lietuvoje, nes jis yra susijęs su klausimu, kiek pasipriešinimo kovotai bendradarbiavo su naciais ir dalyvavo Holokauste. Lietuvoje per karą vokiečių iniciatyva buvo sunaikinti beveik visi žydų gyventojai – 200 tūkst. žmonių.

„Lietuviai, įskaitant ir vėlesnius antisovietinius partizanus, aktyviai dalyvavo naikinimo veikloje. Ar A. Ramanauskas dalyvavo žydų žudynėse, pavyzdžiui Druskininkuose, aptarta. Apie tai nėra jokių įrodymų“, - rašoma tekste.

Tekste taip pat minimas šiuo metu Jungtinėse Valstijose gyvenančio poeto Tomo Venclovos žodžiai, kad R. Vanagaitės žodžiai apie A. Ramanauską daro ją „naudinga idiotu Putinui“, nes Rusija vėl gali rodyti į „fašistinę Lietuvą“.

Vokiečių žurnalistai negavo iš leidyklos „Alma Littera“ atsakymų, kas nutiko su iš rinkos išimtomis R. Vanagaitės knygomis.

O R. Vanagaitė situaciją pakomentavo Michailo Bulgakovo romano „Meistras ir Margarita“ citata: „rankraščiai nesudega“.

Kaip DELFI jau rašė, rašytoja, žurnalistė R. Vanagaitė penktadienį išplatintame laiške prisipažino klydusi ir besigailinti dėl „skubotų ir arogantiškų komentarų viešumoje“ partizanų vado A. Ramanausko-Vanago atžvilgiu. Ji pripažįsta klydusi pareikšdama, kad partizanas ne buvo kankinamas, o mėgino nusižudyti.

„Aš nenorėjau skandalo. Nenorėjau įskaudinti garsiojo partizanų vado dukros ir jos tėvo atminimo. Ji iškentėjo daugiau negu įmanoma įsivaizduoti. Nenorėjau netekti savo ir savo šeimos dvasios ramybės. Nenorėjau netekti visų savo knygų. Netekau“, - rašė R. Vanagaitė, kuri pripažino, kad jos komentarai nuskambėjo pačiu netinkamiausiu laiku.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Išskirtinė DELFI medžiaga: kas vyksta gaisro pragare Alytuje ir kokias prognozes pasakoja ugniagesių vadovas Skvernelis: privalu užtikrinti visišką gyventojų informuotumą ir saugumą. Papildyta 16:38 (538)

Sekmadienį ir toliau kovojama su gaisru padangų perdirbimo gamykloje Alytuje. Alytaus...

Įspėja dėl moters, graudžia istorija tuštinančios vilniečių pinigines (28)

Šaltą ir drėgną vakarą namo važiavusi vilnietė neliko abejinga pagalbos prašančiai moteriai,...

Gyvai / Aktorius Andrius Žiurauskas pirmą kartą prabilo apie skyrybas: buvau neištikimas ir labai įskaudinau žmoną (3)

40 atsikratytų kilogramų, 17 metų jaunesnė mylimoji ir naujas gyvenimo etapas: „Jei tai yra...

Nors Venckienės ekstradicijai uždegta žalia šviesa, tolesnis procesas priklauso nuo JAV (252)

Nors Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV) kalinamos buvusios teisėjos Neringos Venckienės advokatai...

Nelaimė Pociūnų aerodrome: netikėtai apvirto lėktuvas, pilotai išgabenti į ligoninę (39)

Sekmadienį Pociūnų aerodrome įvyko nelaimė. Policija informavo, kad apvirto lėktuvas, du jame...

ES narės atvėrė kelią „Brexitui“ atidėjimo nesvarstė (67)

Europos Sąjungos ( ES ) šalys narės sekmadienį atvėrė kelią Europos Parlamentui ratifikuoti...

Matijošaičio sprendimas pribloškė tėvus: taip atimamas paskutinis duonos kąsnis (515)

„Žinau Giraitės tėvų nuotaikas, jie visi panikoje, išsigandę. Jaunos šeimos dar tik kuriasi...

Vilniuje neblaivių vairuotojų medžioklė: girčiausias įpūtė 4,24 promilės (11)

Sekmadienį Vilniuje Lietuvos keliu policijos tarnybos (LKPT) pareigūnai nustatė 9 neblaivius...

Legendinis tenisininkas Rafaelis Nadalis vedė mylimąją (3)

Po keturiolika metų trukusios draugystės tenisininkas Rafaelis Nadalis pagaliau žengė prie...

Patyręs prancūzų onkologas pataria, kaip užkirsti vėžiui kelią: yra 7 auksinės taisyklės (58)

Daugiau nei keturiasdešimties metų su onkologiniais pacientais dirbantis prancūzų gydytojas dr....