Archeologų bendruomenė baiminasi, kad plėtra apims ir dalį istorinių įkurtų Našlaičių kapinių, kur pastaraisiais metais aptikti partizanų vado Adolfo Ramanausko-Vanago, paskutinio aktyvaus partizano Antano Kraujelio-Siaubūno ir kitų rezistencijos kovų dalyvių palaikai.

Pasak Vilniaus vicemero Vytauto Mitalo, projektiniai pasiūlymai visuomenei pristatyti dar gruodį. Pagal vieną iš jų, siūlyta atskirą įėjimą įrengti nuo Šilo gatvės pusės, tačiau galiausiai šios idėjos atsisakyta.

„Iš tiesų, gyventojams kilo klausimų, ar tas planas nesikerta su Našlaičių kapinių riba, su pačiomis kapinėmis. Galiu aiškiai pasakyti, kad net ir plečiant stovėjimo aikštelę, įkurdinėjant ją nuo Šilo gatvės pusės, tiesiant kokį nors taką, jokie senų antkapių griovimai ar laidojimas ant jau palaidojimo palaikų nebuvo numatytas“, – pabrėžė vicemeras.

Jis tvirtino, kad šiuo metu apsispręsta plėsti kapines į teritoriją, kuri yra Antakalnio kapinių ribose, bet neapima Našlaičių kapinių.

Savivaldybė taip pat ketina atlikti istorinį tyrimą, kuriuo būtų tiksliai nustatytos tikėtinos Našlaičių kapinių ribos, ketinama parengti želdinių tvarkymo planą.

„Galime visus nuraminti, kad antkapiai tiek Našlaičių kapinėse, tiek kiti toje teritorijoje, nepriklausantys šioms kapinėms, išliks nepaliesti“, – patikino politikas.

Žymių partizanų palaikus su Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro vyriausiuoju istoriku Daliumi Žygeliu atrado Vilniaus universiteto Archeologijos katedros docentas Gintautas Vėlius.

Jis sakė, kad iš pradžių archeologų bendruomenei nerimą sukėlė planai plėsti kapines, tačiau diskutuojant su savivaldybe rastas kompromisas, kad kapinės bus plečiamos į vietas, kur nėra palaikų.

„Lyg ir yra kompromisas. Kaip bus toliau – nežinau. Bet liko septynios vietos menininkams. Tad, mano galva, ir tas praplėtimas yra laikinas sprendimas, ketveriems-penkeriems metams“, – sakė G. Vėlius.

Be Našlaičių kapinėse jau rastų A. Ramanausko-Vanago, A. Kraujelio-Siaubūno, Juozapo Streikaus-Stumbro, Albino Ivanausko ir kitų partizanų palaikų kitąmet dar tikimasi nustatyti Pranciškaus Prūsaičio-Lapės ir Vytauto Miškinio palaikus.

Antakalnio kapinės įkurtos XIX amžiaus pradžioje, gretimos Našlaičių kapinės kūrėsi XIX amžiaus viduryje. Antakalnio kapinių Menininkų kalnelyje laidojami iškilūs rašytojai, dailininkai, muzikai ir kiti kūrėjai.