aA
Advokatams už antrinės teisinės pagalbos teikimą vaikui, nukentėjusiam nuo seksualinio išnaudojimo, siūloma dvigubinti Vyriausybės nustatytą užmokestį.
Dovilė Šakalienė
Dovilė Šakalienė
© DELFI / Julius Kalinskas

Tai numatančias Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos įstatymo pataisas įregistravo Seimo narė socialdemokratė Dovilė Šakalienė kartu su frakcijos kolegomis.

Jei Seimas pritartų, būtų padidintas valstybės garantuojamos antrinės teisinės pagalbos įkainis vaikų seksualinio išnaudojimo bylose bei sudaryta galimybė pasirinkti advokatą ir dalinai kompensuoti pagalbos kainą.

Seimo narės D. Šakalienės nuomone, šiuo metu Vyriausybės nustatytas advokato atlygis už teikiamą antrinę teisinę pagalbą neatitinka rinkos sąlygų.

„Nors valstybė garantuoja būtiną teisinę pagalbą nepilnamečiams, nukentėjusiems nuo seksualinio pobūdžio nusikalstamų veikų, tačiau Vyriausybės nustatytas advokato atlygis už teikiamą antrinę teisinę pagalbą (20 eurų už valandą, o visas užmokestis už atstovavimą nukentėjusiojo, civilinio ieškovo interesams baudžiamojoje byloje nuo ikiteisminio tyrimo iki kasacinės instancijos yra vertinamas 620 eurų, t. y. 20 eurų x 31 valanda), neatitinka rinkos sąlygų ir neskatina geriausių baudžiamosios teisės ir proceso specialistų teikti teisines paslaugas tokiose bylose pagal Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos įstatymo nuostatas“,- sako projektą parengusi D. Šakalienė.

Įstatymo pataisomis taip pat siūloma sudaryti galimybę pasirinkti advokatą, o valstybė dalinai kompensuotų pagalbos kainą. D. Šakalienė siūlo šį kompensavimo mechanizmą taikyti būtent nukentėjusiojo nuo seksualinių nusikaltimų nepilnamečio atstovavimui.

Projektą parengusi D. Šakalienė sako, kad gali susiklostyti situacija, kai nepilnamečio atstovavimui siekiant pasisamdyti pageidaujamą, šioje srityje besispecializuojantį, advokatą šeima susidurs su finansiniais sunkumais, t. y. formaliai laikoma, kad šeima pajėgi savarankiškai pasisamdyti advokatą ir, atitinkamai, valstybės garantuojama teisinė pagalba tokiam vaikui nepriklausys.

„Tačiau realybėje šios išlaidos yra sunkiai pakeliamos, turint omenyje, kad nukentėjusiam vaikui bei jo šeimai ir taip reikia eilės papildomų paslaugų bei pagalbos. Dabartinis teisinis reguliavimas nenumato galimybės valstybei prisidėti ir atlyginti dalį teisinių paslaugų išlaidų, kitą dalį sumokant pačiam atstovaujamajam. Šiuo metu nukentėjusiajam paliekamas pasirinkimas arba kreiptis dėl valstybės garantuojamos teisinės pagalbos (jei jis atitiks įstatymo sąlygas) arba samdytis advokatą pačiam, be valstybės pagalbos, nes teisinę pagalbą teikiančiam advokatui draudžiama bet kokia forma imti atlygį iš asmens, kuriam teikiama antrinė teisinė pagalba“,- dabartinį teisinį reguliavimą komentuoja D. Šakalienė.

Anot parlamentarės, neadekvatūs antrinės teisinės pagalbos įkainiai nesukuria gynėjams nei motyvacijos specializuotis, nei konkurencijos, dėl to kenčia atstovavimo kokybė.

„Vieša paslaptis, kad valstybės garantuojamos teisinės pagalbos kokybė šlubuoja, daug klientų turintys puikios reputacijos advokatai nemato prasmės už penkiskart mažesnį įkainį imtis sudėtingų bylų. O būtent tokios ir yra vaikų seksualinio išnaudojimo bylos – reikalaujančios įsigilinimo, jautrumo ir kompetencijos.

Tuo tarpu advokatų rinkos įkainiai yra per aukšti absoliučiai daugumai šeimų, kurioms nepriklauso valstybės garantuojama teisinė pagalba, o net jei priklauso – jie neturi teisės pasirinkti advokato. Institucijos pripažįsta, kad ne visais atvejais nukentėjęs vaikas gauna gynėją, o jei gauna – neretai nėra kokybiškai ginamas. Todėl bent dalinis įkainio padidinimas ir teisė šeimai pasirinkti kokybiškesnį gynėją yra mažiausia, ką valstybė gali padaryti,“ – pakeitimų poreikį paaiškina socialdemokratė.

Jos nuomone, siūlomos įstatymo pataisos skatins advokatų specializaciją, pagerins teisinių paslaugų kokybę ir prieinamumą ypatingai jautriose bylose, ginant nuo seksualinio išnaudojimo ir prievartos nukentėjusius vaikus.

„Būtina užtikrinti kokybišką teisinę pagalbą kiekvienam nuo seksualinės prievartos nukentėjusiam vaikui, kad ir kokia būtų jo šeimos ar artimųjų turtinė padėtis,“ – pabrėžia Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos seniūnė Orinta Leiputė.

Kaip nurodoma dokumento aiškinamajame rašte, Lietuvoje per metus registruojama 200 – 300 nusikalstamų veikų žmogaus seksualinio apsisprendimo laisvei ir neliečiamumui prieš vaiką. Jei kiekvienu iš šių atvejų būtų teikiama valstybės garantuojama teisinė pagalba nukentėjusiam vaikui, tai dėl padidėjusio užmokesčio, parlamentarės D. Šakalienės skaičiavimais, galėtų prireikti papildomų 186 tūkst. eurų per metus biudžeto lėšų.

Siūloma, kad įstatymo pataisos įsigaliotų šių metų liepos 1 d.

ELTA
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(8 žmonės įvertino)
2.5000

Top naujienos

Jorge Valero, Kamil Kowalcze, Michael Nienaber

„Bloomberg“: Vokietijos elgesys kelia erzelį visame žemyne (2)

Neprognozuojamas Vokietijos valdančiosios koalicijos elgesys daro gniuždančią įtaką Europai ir...

„Gulbelės“ vadovas nemato prielaidų maisto kainoms mažėti: gyventojai vienų prekių atsisako, kitų pardavimai išaugo

Miesteliuose ir kaimuose veikiančių parduotuvių tinklo „Gulbelė‟ vadovas Arūnas Tarnauskas...

Naujausi duomenys parodė didžiausius šalies skaudulius: neišnaudojame to, ką turime (11)

Lietuvos socialinių tyrimų centras teigia, kad Lietuvoje 2050 m. gali gyventi 3 mln. žmonių,...

Tragedija Šiaurės Italijos slidinėjimo kurorte: pranešama apie žuvusią lietuvę

Pranešama apie sekmadienį nutikusią tragediją, kurios metu Italijoje žuvo ir lietuvė moteris....

Putinas gali nesustoti ties „branduolinės dovanos“ perdavimu Lukašenkai: nurodė dar tris šalis (1)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas gali imtis naujo branduolinių ginklų...

Xi Jinpingo tikslas Maskvoje – aiškus: Vakarams pateikiamos sudėtingos alternatyvos (2)

„Mielas drauge, artėja pokyčiai, kurių nebuvo 100 metų. Šį pokytį mes darome kartu“ –...

Daiva Žeimytė-Bilienė, laida „Iš esmės“, Virginija Spurytė

Sukritikavo ataskaitą apie Rusijos grėsmę: artimiausias dešimtmetis mums bus lemiamas (5)

Abejones dėl žvalgybos pateiktos informacijos apie Rusijos keliamą karinę grėsmę išreiškęs...

Karas Ukrainoje. Juodosios jūros vandenyse – grėsminga padėtis: rusai smarkiai padidino karo laivų grupę analitikai prasitarė apie Putino pažadą Lukašenkai (1)

Jungtinės Valstijos reagavo į Rusijos prezidento Vladimiro Putino pareiškimus apie planus...

The Economist

Amerika ir Kinija ruošiasi karui dėl Taivano: siaubingus jo padarinius pajustų visas pasaulis (2)

Jungtinių Amerikos Valstijų ( JAV ) 4-ojo jūrų pėstininkų pulko 3-iojo bataliono, dar žinomo...

Procesus Žemės atmosferoje tyrinėję mokslininkai pateikė išvadą, kas nutiko debesims: tai tarsi užburtas ratas (2)

Nors daugelis žmonių apie tai retai kada pagalvoja, ore tvyrančio garų kondensato masės yra labai...