„Dėl atostogų pagrindinis momentas yra, kad artėja Vėlinės, ir mes visi žinome, kas vyksta Vėlinių metu, kiek turime judėjimo. Svarstome prailginimą, sprendimas bus priimtas šiandien“, – per Seimo Švietimo ir mokslo komiteto posėdį trečiadienį informavo ministrė.

„Galvojame, kad vienas iš galimų variantų – prailginti, kad po švenčių galėtume atsipūsti ir neatsinešti į mokyklą pandemijos. Matome, kas Latvijoje atsitiko, norime išvengti nuotolio visais galimais būdais, todėl tam tikras atokvėpis galimai būtų naudingas“, – pažymėjo J. Šiugždinienė.

Pasak jos, jei lapkričio 3 dieną prasidedančios mokinių atostogos būtų pratęsiamos, svarstoma, kaip padėti tėvams užtikrinti pradinukų priežiūrą.

„Sukame galvą, ką daryti, nes pradinukai yra pradinukai, bandome spręsti šį klausimą“, – sakė ministrė.

Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos kancleris Julius Lukošius teigė, jog šiuo metu 99 proc. mokinių mokosi kontaktiniu būdu, vienas procentas yra izoliacijoje.

„99 proc. mokinių mokosi kontaktiniu būdu, vienas procentas nesimoko, nes papuolė į protrūkius, kurių šiuo metu yra 590, ir dėl to jiems tenka izoliuotis namuose, į mokyklą eiti negali“, – per posėdį sakė J. Lukošius.

Jis taip pat teigė, kad didelis mokyklose nustatomų COVID-19 atvejų skaičius yra susijęs su didele testavimo apimtimi – reguliariai patikrinama beveik pusė visų moksleivių.

„Mes dažnai girdime viešoje erdvėje, kad labai daug nustatoma atvejų mokyklose, bet nereikia tuo stebėtis, mes atliekame beveik pusės Lietuvos mokinių testavimą. Net ir neturint simptomų, vidutiniškai testuojama beveik 48 proc. mokinių, tai natūralu, kad pagauname ir daug sergančių, iš čia ir daug protrūkių“, – pažymėjo kancleris.

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija anksčiau patvirtino, kad dėl epidemiologinės situacijos mokyklose svarstoma pratęsti mokinių atostogas.

Moksleivių rudens atostogos turėtų prasidėti lapkričio 3-iąją ir trukti iki lapkričio 8-osios.

Statistikos departamento duomenimis, ugdymo įstaigose yra beveik 600 aktyvių koronaviruso protrūkių, tai daugiau nei pusė visų protrūkių šalyje.

Statistikos departamento duomenimis, praėjusią parą nustatytas 3331 naujas COVID-19 atvejis. Tai didžiausias naujų atvejų skaičius šiais metais – daugiau fiksuota tik pernai gruodį.

Apie privalomą mokinių testavimą nediskutuojama

J. Šiugždinienė tikina, kad kol kas apie privalomą mokinių testavimą COVID-19 mokyklose nėra diskutuojama. Ministrė atkreipia dėmesį, kad įvedus privalomą testavimą dalis tėvų neleistų vaikams atlikti šio sveikatos patikrinimo, todėl dalis mokinių būtų priversti mokytis namuose.

„Mūsų pagrindinis tikslas, kad kuo daugiau (mokinių – ELTA) testuotųsi, tačiau mes jau pavasarį matėme, ką reiškia privalomas testavimas. Tai reiškia, kad dalis mokinių yra ne klasėje, o namuose, tai reiškia, kad mokytojai turi dirbti dvigubą darbą, nes dalis jungiasi nuotoliu, dalis – klasėje. Tai labai sudėtingėja ugdymo procesas ir tas ugdymas tikrai nėra kokybiškas vaikams, kurie yra namuose“, –Seimo Švietimo ir mokslo komiteto posėdyje teigė J. Šiugždinienė.

Ministrė apgailestauja, kad dalis tėvų dėl neaiškių priežasčių neleidžia savo vaikams testuotis. Vis tik J. Šiugždinienė akcentuoja, kad svarbiausia yra vaikas, galimybė jam užtikrinti kokybišką kontaktinį ugdymą.

„Labai gaila, kad tėvai neleidžia vaikams testuotis dėl neaiškių priežasčių, nes tie testavimo būdai yra paprasti: ir kaupiniai, ir antigenai. Tai mes visais būdais skatiname testuotis, bet kol kas tikrai nediskutuojame apie tai, kad testavimas būtų privalomas ir tik su testu vaikas galėtų būti mokykloje. Nes vaikai neturėtų kentėti dėl savo tėvų sprendimų“, – sakė ji.

„Bet dirbame su tėvais ir testavimo apimtys po truputėlį auga. Tai, kad mes turime apie 50 proc. vidutiniškai besitestuojančių mokyklose, tai yra didelės apimtys. Su imunizuotais tai yra pakankamos apimtys sugaudyti pandeminius atvejus“, – pridūrė ji.