„Aš nenorėčiau vis dėlto suvesti dalykų į personalijas, nes, man atrodo, kas valstybių veikime yra svarbu, valstybių veikime yra svarbu institucijos. Ir kaip instituciją mes turime suprasti ne tik kad įstaigą, pastatą, vadovą kolektyvą, bet tiesiog visą: ir taisyklių, principų, darbo etikos, kokybės principus“, – LRT radijui ketvirtadienį teigė I. Šimonytė.

„Tai taip, aš Valstybės saugumo departamentu, kaip institucija, tikrai pasitikiu. Ir, man atrodo, kad dabar suvesti visą šitą diskusiją konkrečiai į Darių Jauniškį nederėtų“, – taip pat pažymėjo ji.

Premjerė pabrėžia, kad VSD yra labai svarbi institucija, todėl, pasak jos, bet koks šešėlis departamento darbui turi labai rimtas pasekmes.

„Kita vertus, mes turime būti taip pat suinteresuoti, kad tokios institucijos būtų maksimaliai stiprios. Kad nebūtų tokių dalykų, kuriais būtų galima kažkaip tas institucijas neteisėtai spausti“, – sakė Vyriausybės vadovė ir pažymėjo, kad kilusioje diskusijoje esminis klausimas yra tai, kaip VSD, tikrindama asmenis, laikėsi procedūrų.

„Didžiausias klausimas yra procedūrų laikymasis, standartų laikymasis, taisyklių laikymasis ir labai aiški galimybė patikrinti kas buvo daroma, kaip buvo daroma ir, kad tikrai buvo daroma laikantis taisyklių“, – taip pat pažymėjo I. Šimonytė.

Štabo narių sąrašą pareigūnams kažkas turėjo perduoti

Komentuodama knygoje „Pranešėjas ir Prezidentas“ aprašytą VSD vykdytą galimai neteisėtą duomenų rinkimo istoriją, į prezidentus 2019 m. kandidatavusi premjerė sako, kad tuo metu ir pati turėjo kontaktą su VSD pareigūnais. Tačiau, akcentavo ji, jokių rinkiminio štabo dalyvių sąrašų VSD ji neperdavė.

„Aš tikrai turėjau kontaktą su VSD pareigūnais. To neslėpiau ir neslepiu toliau. Jie tikrai mane įspėjo dėl tam tikrų konkrečių žmonių: kad jei būtų bandymų su manimi susipažinti ar prieiti... Kad aš būčiau atsargi. Dėl to aš buvau jiems labai dėkinga ir tai buvo labai svarbu. Tačiau jokių sąrašų, kas galėtų būti pateikta patikrinimui – nebuvo“, – sakė I. Šimonytė.

Tuo tarpu viešojoje erdvėje ir knygoje aptartas faktas, kad VSD tikrino tuometinio kandidato į prezidentus Gitano Nausėdos aplinkos žmonės, pasak I. Šimonytės, negalėjo vykti be politiko rinkiminio štabo pagalbos. Ministrės pirmininkės manymu, tikrinamų štabo narių sąrašą pareigūnams kažkas turėjo perduoti.

„Jei tas sąrašas, kuris yra paskelbtas viešai 2020 m., jei sąrašai yra tikri – jie tikrai negalėjo atsirasti niekur kitur, kaip tik kampanijos aplinkoje. Ir tada į tuos klausimus reikėtų atsakyti“, – apibendrino premjerė.

ELTA primena, kad D. Pancerovo ir B. Davidonytės knygoje atskleidžiamas VSD vykdytas galimai neteisėtas duomenų rinkimas apie privačius asmenis prezidento rinkimų kampanijos metu, taip pat nemažai dėmesio skiriama G. Nausėdos rinkiminei kampanijai bei prezidentavimo laikotarpiui.

Seimo NSGK narys Raimundas Lopata mano, kad pavasario sesijoje reikėtų sudaryti parlamentinio tyrimo komisija, kuri toliau aiškintųsi istorijos dėl VSD rinktų duomenų apie privačius asmenis detales.

VSD vadovybė griežtai atmeta viešai reiškiamus būgštavimus, esą žvalgyba rinko informaciją.

Praėjusią savaitę knygų mugėje apsilankęs šalies vadovas, paklaustas, ar spėjo susipažinti su naujai išleista knyga „Pranešėjas ir Prezidentas“, teigė „pasakų nebeskaitantis“.

„Aš pastaruosius 20 metų pasakų nebeskaitau. Kažkada savo dukrom skaitydavau, dabar nebeskaitau, todėl nelabai galiu pasakyti, kas ten yra parašyta. Bet kuriuo atveju vėlgi palieku tai skaitytojams. Tegul skaitytojai skaito, daro savo išvadas, o aš šioje vietoje galiu pasakyti tiek, kiek pasakiau“, – Knygų mugėje susirinkusiems žurnalistams teigė G. Nausėda.

Galiausiai šalies vadovas suabejojo, ar žurnalistų knygoje papasakota istorija nėra „užsakomoji žurnalistika“.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)