aA
Mokytojų atlyginimų didinimui dar prieš rugsėjį buvo skirta 17 mln., o spalio pradžioje Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) paskelbė, kad atlyginimams papildomai skirta dar 10 mln. eurų. Mokytojai streikuoja ir teigia nepastebintys šių lėšų, nors ministerija dalijasi jiems itin palankia statistika. O streikuojančius mokytojus aplankiusi kandidatė į prezidento postą Ingrida Šimonytė įvardijo, kur pradingo atlyginimams skirti milijonai.
Ingrida Šimonytė
© DELFI / Šarūnas Mažeika

I. Šimonytės teigimu, kiekvieno mokytojo situacija labai skirtinga: „Kažkam, kam direktoriai malonūs, pridėjo valandų už visuomeninę veiklą, čia turbūt daugiau periferijoje, kur mažiau kontaktinių valandų ir tiesioginio mokytojo darbo. Šiems žmonėms atlyginimai galėjo kilti, bet mokytojai, kurie ir taip turi didžiulius krūvius ir kurie turi dideles klases, negali tuo pasigirti. Kai kuriems atlyginimai net sumažėjo. Pats premjeras buvo pripažinęs, kad daliai pedagogų atlyginimas sumažėjo“.

Politikė aplankė ministerijoje streikuojančius mokytojus. Jos teigimu, ji nenagrinėjo kiekvieno mokytojo situacijos, tačiau aptarė bendrus biudžeto paskirstymus. „Paprašė manęs paaiškinti, kaip atrodo biudžeto dalykai ir kokios tos didžiosios eilutės vienoje ir kitoje pusėje, kaip rezervas formuojamas ir naudojamas, – teigė. I. Šimonytė. – Iš mano pusės buvo ne politika, o šiokia tokia dėstymo veikla.“

Ministerija dar prieš rugsėjį teigė, kad šįmet mokytojų atlyginimų didinimui skyrė 17 mln., spalį pranešė, kad atlyginimams skirta dar 10 mln. Ministerijos teigimu, lėšų bus skiriama ir vėliau, tačiau I. Šimonytė tokius garsius pareiškimus vertina kritiškai.

„Tie pinigai persiskirstė. Iš esmės darbo užmokesčio fondas tarsi kažkiek ir padidėjo, bet persiskirstė ir realiai į tai reikia žiūrėti kaip beveik į tą pačią sumą, perskirstytą tam pačiam mokytojų skaičiui pagal kitokią formulę, – teigė I. Šimonytė. – Akivaizdu, kad jei turint daugiau mažiau tą pačią sumą, kažkam atlyginimai padidėjo (gal kažkam ir labiau), tai kažkam atlyginimas turėjo sumažėti arba bent jau nepasikeisti.“

Iš esmės darbo užmokesčio fondas tarsi kažkiek ir padidėjo, bet persiskirstė ir realiai į tai reikia žiūrėti kaip beveik į tą pačią sumą, perskirstytą tam pačiam mokytojų skaičiui pagal kitokią formulę.
Ingrida Šimonytė

Jos teigimu, skirti milijonai yra labai nedidelė mokytojų atlyginimų suma. „27 milijonai atrodo daug, bet bendras mokytojų užmokesčio fondas yra pusė milijardo, tai prie tokios sumos pridėjus 27 milijonus, net jei juos ir pridedi, tai iš esmės perskirstai tuos pačius pinigus tiems patiems mokytojams kažkam atlyginimą padidindamas, kažkas geriausiu atveju gali negauti nieko, o gali ir nukentėti“, – paaiškino politikė.

I. Šimonytė kritikuoja ir dabartinę komunikaciją su mokytojais. „Sako, kad jų reikalavimai yra iš fantastikos srities („Nėra tokių politikų, kurie galėtų įgyvendinti streikuojančių pedagogų keliamus reikalavimus, nes tokie poreikiai yra iš fantazijų pasaulio“, – teigė „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis), jų reikalavimai – šimtai milijonų ir taip toliau, – kalbėjo I. Šimonytė ir įvardijo, kad kartu su Seimo nare Aušra Maldeikiene kreipėsi į ministrę ir paprašė raštu pateikti įvardytų sumų paskirstymo apskaičiavimus. – Manau, kad tai tiesiog taktika – visuomenei pasakai, kad štai šitie nori 300 milijonų, tada žmonės galvoja „oho, jie nori, mes irgi norime“. Taip gali pasakyti ir medikai, ir kultūrininkai. Tokiu atveju tiesiog sukuriamas toks informacinis laukas, kur pedagogai gali atrodyti ir nepalankiai.“

Politikė teigė, kad tie įvardijami 300 milijonų taip pat būtų perskirstyti į kelias dalis.

O ar situaciją pakeistų mokytojų atlyginimų padidinimas 20 procentų? „Šiek tiek patvarkytų santykį tarp mokytojų vidutinio darbo užmokesčio ir šalies vidutinio darbo užmokesčio. Ir truputėlį gal leistų svajoti apie mokytojo profesiją kaip prestižinę, tai tam reikia tikrai ne 300 milijonų. Tų milijonų turbūt reikia blogiausiu atveju kokio 100“, – teigė I. Šimonytė.

Jos teigimu, šiuo metu vyksta daug neproduktyvių diskusijų. „Man atrodo, kad tiesiog mėtomasi apsivardžiavimais vietoje to, kad būtų ieškoma kažkokios išeities“, – kalbėjo Seimo narė.

O kada, jos nuomone, būtų galima tikėtis diskusijų ir streiko pabaigos? „Turint noro, įmanoma kalbėtis, bet ar to noro yra? Argi aš galiu pasakyti už premjerą. Man atrodo, premjerui daugiau noro yra šaškę kirsti. Jis tą ir daro“, – teigė I. Šimonytė.

Turint noro, įmanoma kalbėtis, bet ar to noro yra? Argi aš galiu pasakyti už premjerą. Man atrodo, premjerui daugiau noro yra šaškę kirsti. Jis tą ir daro.
Ingrida Šimonytė

DELFI primena, kad mokytojai streikuoja jau ketvirtą savaitę. Streikuojančių mokytojų vis daugėja, tad tikslus skaičius vis kinta.

Streikuojantys mokytojai dialogo su valdžia pradėjo reikalauti ir „užimdami“ ministeriją. Švietimo ir mokslo ministerijos atstovai vis prašo apleisti patalpas, tačiau mokytojai laikosi savo ir ministerijoje budi jau beveik savaitę.

Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centras (MOSTA) atliko mokytojų etatinio atlyginimo tyrimą bei pateikė ministerijai itin palankius rezultatus.

MOSTA duomenimis, mokytojų atlyginimai pakilo 13,6 proc. Tyrimo duomenimis, atlyginimai kilo visose Lietuvos savivaldybėse.

MOSTA tyrimas atskleidė, kad ne tik kilo atlyginimai, bet ir padaugėjo mokytojų, dirbančių pilnu etatu: 2017-aisiais tokių mokytojų buvo 18 proc., o 2018 – 25 proc. (kas ketvirtas mokytojas). Taip pat buvo tiriama, ar atlyginimas nemažėjo tiems mokytojams, kurių darbo krūvis nemažėjo.

Tyrimo duomenimis, apie šimtui mokytojų (iš trijų tūkstančių tirtų), atlyginimas sumažėjo, tačiau jų atlyginimas esą svyravo ir ankstesniais metais. Tyrime buvo atsižvelgta į 2016, 2017 ir 2018 metų duomenis. Išvadoje pateikiama, kad etatinis modelis neturėjo įtakos atlyginimo sumažėjimui, nes svyravimas buvo pastebimas ir anksčiau.

Tyrime neanalizuota, ar atlyginimas skyrėsi skirtinguose regionuose, nors mokytojo kvalifikacija, patirtis ir kiti dalykai nesiskiria.

Streikuojantys mokytojai Švietimo ir mokslo ministerijoje:

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Veryga apie 10 proc. brangsiančią degtinę: mokomės iš klaidų – degtinė buvo palikta per pigi (649)

Kitais metais valdžia planuoja ir dešimtadaliu didinti stipraus alkoholio akcizą, ir pertvarkyti...

Giedrius Drukteinis. Lietuvos grožio industrija tėra įprastas kiaulių tvartas (192)

Pastarasis konfliktas tarp Julijos Janus ir Juozo Statkevičiaus ne tik sukėlė nemažai...

Užkalnis. Žinau, už ką balsuosite rinkimuose (333)

Taip, aš tikrai žinau, kas bus išrinktas dirbti Daukanto aikštėje. Tiksliau, aš bijau, kad...

Rusija tulžingai reaguoja į Lietuvos sankcijas dėl užpuolimo Kerčėje: be atsako neliksite (1592)

Lietuva tapo pirmąja pasaulio valstybe, apsisprendusia dėl Kremliaus agresijos Kerčės sąsiauryje...

Orai: snigs beveik visur (2)

Artimiausiomis dienomis mūsų šalies orus lems pamažu nykstantis ciklonas. Ketvirtadienį dangus...

Šiauliuose atskleidė kitą mitingo dėl mokytojų pusę: moksleiviai ten buvo išsiųsti ne savo noru (501)

Trečiadienio vidurdienį prie Šiaulių miesto savivaldybės susirinko minia moksleivių, kurie...

Theresa May atlaikė balsavimą dėl nepasitikėjimo (66)

Didžiosios Britanijos ministrė pirmininkė trečiadienį vakare atlaikė balsavimą dėl...

Grybauskaitė: skambinau ir Petrauskienei, ir Skverneliui, tačiau premjeras žadėjo susitvarkyti pats (330)

Prezidentė Dalia Grybauskaitė susirūpinusi dėl etatinio mokėjimo reformos ir siūlė pagalbą...

„Olympique“ paskutinis pro pūgą prasibrovė į Čempionų lygos aštuntfinalį

UEFA Čempionų lygoje baigėsi grupių etapas. Trečiadienį buvo likęs tik vienas nežinomasis –...

Alkoholis turi naują geriausią draugą: gėdą sukelianti liga žudo tyliai (43)

„Ne, ne, man viskas gerai. Dirbu gerai, nepervargstu. Viršininkas geras. Uždirbu daug, tobulas...