aA
Kova su koronavirusu Lietuvoje pamažu virsta farsu. Vilniaus meras Remigijus Šimašius viešai įspėjo Sveikatos apsaugos ministerijos valdininkus, kurie esą ėmėsi bauginti maisto ir gėrimų iš verslininkų sulaukiančius savivaldybės savanorius baudomis ir STT bei FNTT tyrimais. Aurelijus Veryga tai neigia.
Povilas Poderskis, Remigijus Šimašius
Povilas Poderskis, Remigijus Šimašius
© DELFI / Andrius Ufartas

Trintis tarp Vilniaus savivaldybės bei valstybinių institucijų, tokių, kaip SAM toliau auga. Vilnius dar kovo 13-ąją, nelaukdamas vyriausybės sprendimo, reaguodamas į koronaviruso grėsmę, pirmas sustabdė ugdymo įstaigų (darželių, mokyklų, aukštųjų mokyklų) ir neformaliojo ugdymo (būrelių) veiklą penkioms savaitėms iki balandžio 17 dienos, į šį periodą įtraukiant ir šv. Velykų atostogas.

Be to, SAM ir vyriausybės nepasitenkinimo žodžių sostinės politikai sulaukė ir atvirai prabilę apie būtinų priemonių trūkumą gydymo įstaigose. Dabar, sostinės vadovo teigimu, SAM nepasitenkinimą reiškia dėl to, kaip savivaldybės ekstremalių situacijų operacijų centro komanda organizuojasi maitinimą. Apie tokią situaciją savo feisbuko paskyroje prabilo Vilniaus meras R. Šimašius.

„Kažkas akivaizdžiai turi per daug laiko šiuo metu daryti darbus, kurie krizės metu ne tik nesvarbūs, bet ir kenksmingi. Ir tai ne tik trukdo, bet ir gąsdina mano žmones – tai turi liautis.

Daugelis savivaldybės ekstremalių situacijų operacijų centro komandos narių daro daug daugiau, nei priklausytų jiems pagal pareigas, dirba praktiškai be poilsio, niekas nesiskundžia, kad nebeturi laiko šeimai, miegui, visi turi bendrą priešą, kurį reikia įveikti – virusą.

Suprantu, kad ir kitos institucijos susiduria su įtampomis ir krūviais, todėl gali atsirasti ir klaidų. Tačiau yra riba, kurios peržengti nereikėtų. Sveikatos apsaugos ministerijos darbuotojai sugebėjo paauklėti ir pagąsdinti mūsų komandą, kad mūsų gaunamą pagalbą iš verslo neva jau tiria STT ir FNTT ir kad turėtume pagalvoti apie tai prieš priimdami ją.

Taip, nejuokauju, taip buvo pasakyta, dar ir detalizuojant kokiais tai įstatymo straipsniais. Kovos su virusu savanorių alkio ir troškulio malšinimas nuo šiol gali būti traktuojamas kaip korupcija!“, – rašė R. Šimašius. Delfi duomenimis, tokie grasinimai nuskambėjo telefoninės konferencijos metu tarp SAM ir savivaldybės atstovų.

Pasak Vilniaus mero, mobiliuose tyrimų punktuose dirbantiems žmonėms ir savanoriams reikėtų išbūti be maisto ir gėrimų, todėl savivaldybė mielai priima ir priims verslo pagalbą – vandenį, obuolius, maistą, kurį jie atveža.

„Operacijų centrui vienas prekybos centras padovanojo kuponų apsipirkti, kurie kasdien virsta kibinais ar kitais užkandžiais. Pradėjome rūpintis ir ligoninėse tyrimų laukiančiais, kurie ištisas valandas turi sėdėti alkani – koordinuojame, kad jiems būtų nuvežta maisto dovanų. Visa tai vyksta su didžiuliu verslo susitelkimu – tokių pasiūlymų vis dar gauname kasdien. Ačiū už tai.

Ir dabar mums grasinama, kad mūsų žmonės bus tiriami ir baudžiami už tai? Rimtai? Galbūt geriau energiją nukreipti rūpinantis medikų apsauga, o ne mūsų žmonių, kurie dirba paromis, gąsdinimui? Arba verslo, kuris nori paremti, atbaidymui? Aš prašau – mieli biurokratai, neberaganėkite, negąsdinkite mūsų žmonių, nekeršykite verslui už jų paramą, kurios nebūtų reikėję, jei viskas Lietuvos biurokratijoje būtų veikę tobulai ir viskam būtų pasiruošta.

Labai tikiuosi, kad jei COVID-19 ir įveiks ką nors Lietuvoje, tai bus biurokratijos dinozauras, o ne mūsų žmonės, ir juo labiau mūsų žmonių pilietiškumas“, – rašė Vilniaus meras.

DELFI dėl komentaro apie tokius R. Šimašiaus teiginius kreipėsi į SAM. Spaudos tarnybos patarėja Gabrielė Banaitytė Delfi patikino, kad ministerija šiuo metu aiškinasi situaciją ir komentarą pateiks vėliau. Tiesa, pirmoji sureagavo Specialiųjų tyrimų tarnyba.

„STT pažymi, kad atsižvelgiant į susiklosčiusią padėtį, visuomenės (įskaitant ir verslą) pastangos prisidėti prie valstybės institucijų, medikų, savivaldybių pastangų suvaldyti koronaviruso protrūkį, yra sveikintinos. Siekiant išvengti bet kokių dviprasmiškų interpretacijų, prekės ir paslaugos turėtų būti priimamos laikantis Labdaros ir paramos įstatymo nuostatų, neatlygintinai, vengiant bet kokios korupcijos ar interesų konflikto regimybės, užtikrinant maksimalų skaidrumą ir viešumą“, – teigė STT atstovė Renata Keblienė.

Veryga: tai tebuvo draugiškas priminimas, kaip įforminti

Galiausiai savo feisbuko paskyroje sureagavo ir pats Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga. Jis nei paneigė, nei patvirtino, kad būta tokio SAM valdininkų pokalbio su Vilniaus savivaldybės atstovų, tačiau esą pokalbio metu ministerijos valdininkai visai negrasino, o tik „draugiškai priminė, kaip reikėtų tinkamai įforminti iš verslo gaunamą paramą“

„Jei ir buvo toks pokalbis, greičiausiai tai buvo draugiškas priminimas, kaip reikėtų tinkamai įforminti iš verslo gaunamą paramą. Tai yra labai svarbu, net ir šioje ypatingoje situacijoje, kad vėliau, jai pasibaigus, nekiltų papildomų nesklandumų valstybės ir savivaldybių įstaigoms.

Be to, SAM atstovai patys nuolat bendrauja su verslu, kurio pilietiškas požiūris ir pagalba yra labai reikalingi ir svarbūs šiuo metu. Dabar kaip niekad svarbus susitelkimas ir bendri darbai suvaldant koronaviruso plitimą Lietuvoje.

Kolegos informavo, kad neseniai bendravo su įmone, kurios paramos asmens apsaugos priemonėmis atsisakė Vilniaus m. savivaldybė. SAM ją priima, ji bus tinkamai suforminta.

Ką tik kalbėjome su bendrove, kurios atstovas bendrauja su atsakingu mūsų specialistu, kad suteiktų informaciją, kokios turi būti asmens saugos priemonės, kad jos tiktų medikams, nes įmonė nori nupirkti ir paaukoti kai kurioms gydymo įstaigoms“, – tikino A. Veryga.

Jis priminė, kad šią savaitę sulaukta paramos – 20 000 vnt. kaukių ir 120 000 vnt. vienkartinių pirštinių kaip „Huawei“ and China Chamber of Commerce labdaros Lietuvai.

Bendrovė „Philip Morris“, anot ministro, taip pat nori padėti ir suteikti paramą, pristatydama asmens apsaugos priemones.

„Be išimties bendraujame su visais verslo atstovais, kurie siūlo paramą, ir ją priimame, tinkamai įformindami. Neabejotinai, tai darysime ir toliau, nes tik visi kartu susitelkę ir bendromis jėgomis galime laimėti kovą prieš šį virusą!“, – rašė A. Veryga.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(250 žmonių įvertino)
4.5920

Top naujienos

Karo ekspertai: rusai bando pakartoti tai, kas praeityje labai pasiteisino

Pilietinio gynybos ir saugumo analizės centro „Locked N‘ Loaded“ ekspertų teigimu, pasirodė...

Garantinio elektros tiekimo kaina balandį – seniai matytose žemumose (4)

Garantinis elektros tiekimas balandį, palyginti su kovu, pinga apie 15 proc. ir tampa pigiausiu per...

Žiniasklaida: Xi Jinpingas pareiškė, kad ruošiasi karui (19)

Kinijos vadovas Xi Jinpingas pareiškė, kad ruošia Kiniją karui. Pasaulis į tai esą turėtų...

Austrijos parlamente – akibrokštas Zelenskiui (16)

Kai kurie Austrijos parlamento deputatai įsitikinę, kad jų šalis turi užimti neutralią poziciją...

Nutarė, kad gana: investiciniam gyvybės draudimui suplanavo rimtą pokytį

Lietuvos bankui pasiryžus naikinti komisinį atlygį už sudaromas investicinio draudimo sutartis,...

Socialiniuose tinkluose – nusivylimas dėl Brazdeikio sviestos šiukšlės: negražu tikrai (2)

„Žalgirio“ lyderis Ignas Brazdeikis trečiadienį buvo ryškiausia figūra kovoje dėl...

Regimantas Dima

Taksistas apie keleivius ir jų įgeidžius: dviprasmiškai nuskambėjęs mano pasiūlymas vienai moteriškei vos neįvarė širdies smūgio

Pradėsiu nuo visiškos erezijos. Dirbti pavežėju tai puiki proga pajusti žmonių gerumą....

Opozicija neišvertė Danielės iš pareigų (64)

Seimo Priklausomybių prevencijos komisijos pirmininkė Morgana Danielė išsaugojo pareigas....

Karas Ukrainoje. Ukrainos kariai vienu šūviu okupantams pridarė didžiulių nuostolių ekspertas atkreipė dėmesį į rusų nesėkmę

Ukrainos kariškiai pastarąją parą sunaikino dar 560 okupantų rusų. O iš viso nuo 2022 metų...

Galkino paviešinta nuotrauka su šortukais pasipuošusia Ala Pugačiova sulaukė internautų reakcijų

Rusijos šoumenas Maksimas Galkinas , kuris gimtinėje pripažintas „užsienio agentu“,...