„Nevyriausybininkų kritiką tikrai žinome, dalis jos yra pagrįsta, ir aš galiu tik patikinti, kad Seimas intensyviai imsis parlamentinės kontrolės veiksmų, nuolat prižiūrės, kaip taikomi priimti teisės aktai, o esant reikalui šauksime dar vieną neeilinę sesiją ir koreguosime, priimsime kitus teisės aktus, jei bus toks poreikis“, – antradienį žurnalistams Seime sakė V. Čmilytė-Nielsen.

Klausiama, ar ji pati įžvelgia grėsmę galimiems žmogaus teisių pažeidimams dėl svarstomų pataisų, Seimo pirmininkė atsakė, kad „Lietuva susiduria su dar nematyta grėsme, kai migrantai yra panaudojami kaip įrankis daryti spaudimą tiek Lietuvai, tiek Europos Sąjungai“.

„Deja, mūsų priešai, šiuo atveju nedraugiški režimai, žaidžia ne pagal taisykles, ir mes turime rasti būdų reaguoti į šią grėsmę, turėdami galvoje ir pagarbą mūsų įsipareigojimams ES, ir Lietuvos žmonių interesus, ir valstybės saugumą“, – pažymėjo parlamento vadovė.

Į kai kurių teisininkų pastabas, kad teikiami projektai gali prieštarauti Konstitucijai, V. Čmilytė-Nielsen atsakė, kad Seimo kanceliarijos Teisės departamentas tokios išvados nepateikė.

„Seimo Teisės departamentas apsvarstė šiuos teisės akto pakeitimus ir neįžvelgė prieštaravimo Konstitucijai, tik kvestionuoja atitikimą konstitucinei doktrinai. Šiandien Teisės ir teisėtvarkos komitetas svarstys šiuos įstatymus ir gal padarys tam tikras korekcijas, tačiau dar kartą pabrėžiu, kad Teisės departamentas prieštaravimo Konstitucijai neįžvelgė“, – teigė Seimo pirmininkė.

Seimas antradienį susirinko į neeilinę sesiją priimti teisės aktų pakeitimams, kurie migracijos procedūras turėtų sutrumpinti iki dešimties dienų. Taip pat pataisos apribotų neteisėtai sieną kirtusių migrantų laisvą judėjimą Lietuvos teritorijoje, susiaurintų kitas jų teises, kai šalyje dėl migrantų antplūdžio paskelbta ekstremali situacija.

Žmogaus teises ginančios nevyriausybinės organizacijos laikosi pozicijos, kad Seimui teikiamos įstatymo pataisos dėl neteisėtos migracijos iš esmės įteisintų žmogaus teisių pažeidimus ir pastatytų pažeidžiamus žmones į nesaugią padėtį.

Taip pat kai kurie teisininkai išsakė kritiką pataisoms kaip galimai pažeidžiančiomis Konstituciją. Anot jų, priėmus įstatymų pakeitimus migrantams nebus užtikrinta apeliacijos galimybė esant neigiamam sprendimui dėl prieglobsčio.